Narzędzie dla lokalnych biznesów – zwiększ swoją widoczność i buduj relacje

 

Prowadzisz lokalną firmę? Jesteś otwarty na klientów, wielu z nich codziennie mija Twoje drzwi, a nawet „potyka się” o Twoją reklamę. Jednak klientów jest wciąż mało i mało, dlaczego?

Żyjemy w dobie internetu. Wszystkiego, absolutnie wszystkiego szukamy przez internet. Statystyki jednoznacznie pokazują, że 46% zapytań w wyszukiwarce Google dotyczy lokalnych firm. Co więcej, prawie 80% poszukuje lokalnych marek częściej niż raz w tygodniu.

Wyszukiwarka Google, Google Moja Firma, social media, opinie, katalogi firm – to miejsca, w których klienci będą Cię szukać. Czy Cię znajdą?

Dlaczego widoczność lokalna jest kluczowa dla sukcesu Twojego biznesu?

Widoczność lokalna jest fundamentem sukcesu każdego małego biznesu. W dobie cyfryzacji, gdzie konkurencja na rynku jest ogromna, istotne jest, aby Twoja firma była łatwo zauważalna dla klientów z najbliższej okolicy. Lokalne wyszukiwanie polega na tym, że wpisując frazy takie jak „sklep z narzędziami” czy „najlepsza kawiarnia”, otrzymamy wyniki dopasowane od naszej lokalizacji.

Właśnie dlatego Twoja obecność w wynikach wyszukiwania lokalnego może znacząco wpłynąć na ruch w Twojej firmie.

Zadbaj, by Twoja strona internetowa zawierała najważniejsze informacje o Tobie i Twojej firmie. Lista produktów i usług, cennik, numer telefonu oraz widget do oddzwaniania, dokładny adres z mapką. Niezbędne są także godziny otwarcia oraz informacje o firmie i o Tobie.

Lokalna widoczność zwiększa zaufanie klientów. Kiedy użytkownicy widzą, że Twój biznes jest dobrze oceniany przez innych mieszkańców z ich okolicy, są bardziej skłonni zaufać Twoim usługom czy produktom. To zaufanie przekłada się na większą lojalność klientów.

Kolejnym aspektem jest zwiększenie ruchu fizycznego w Twojej placówce. Dobre pozycjonowanie lokalne i aktywna obecność w mediach społecznościowych mogą skłonić klientów do odwiedzenia Twojego sklepu, restauracji czy punktu usługowego. Większa liczba odwiedzin to większe szanse na sprzedaż i rozwój biznesu.

Jak skutecznie budować relacje z lokalnymi klientami?

 1. Szybki kontakt

Odbieraj telefony. To nie żart, do wielu firm bardzo trudno się dodzwonić. Podobnie z pozostałymi komunikatorami  – oddzwaniaj w 15 sekund, odpisuj na czacie, odpowiadaj mailowo jeszcze tego samego dnia, a najlepiej jeszcze szybciej.

 

 1. Aktywność w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to potężne narzędzie do budowania relacji z lokalnymi klientami. Regularnie publikuj treści, które są interesujące i wartościowe dla Twojej społeczności. Odpowiadaj na komentarze, wiadomości i recenzje w sposób szybki i profesjonalny. Organizuj konkursy, ankiety, aby zaangażować swoich obserwatorów i sprawić, że poczują się częścią Twojej marki.

 

 1. Doskonała obsługa klienta

Nic nie buduje relacji z klientami lepiej niż doskonała obsługa klienta. Upewnij się, że Twój personel jest dobrze przeszkolony, uprzejmy i gotowy do pomocy. Szybko reaguj na problemy i reklamacje, starając się zawsze znaleźć rozwiązanie, które zadowoli klienta. Zadowoleni klienci są bardziej skłonni do powrotu i polecenia Twojej firmy innym.

Personalizacja kontaktów z klientami: klucz do budowania zaufania

Każdy klient chce czuć się wyjątkowy i doceniony. Personalizacja komunikacji, zarówno online, jak i offline, może znacząco wzmocnić więź między Twoją firmą a klientami. Wykorzystuj dane o preferencjach zakupowych, historiach transakcji i zainteresowaniach klientów, aby dostosować swoje wiadomości marketingowe. Wysyłaj spersonalizowane oferty, podziękowania i przypomnienia o specjalnych okazjach, takich jak urodziny czy rocznice współpracy.

Narzędzia, które pomogą Ci zwiększyć widoczność

Wizytówka Google Moja Firma

Wizytówka Google Moja Firma (teraz znana jako Google Business Profile) jest kluczowym narzędziem, które może znacząco zwiększyć widoczność lokalnej firmy w internecie. Oto kilka sposobów, w jakie korzystanie z tego narzędzia może Ci pomóc:

 • Lokalne wyniki wyszukiwania:

Wizytówka Google umożliwia firmom pojawienie się w lokalnych wynikach wyszukiwania Google i na Google Maps. Kiedy potencjalni klienci szukają produktów lub usług w swojej okolicy, firma z dobrze zoptymalizowaną wizytówką ma większe szanse na pojawienie się w tych wyszukiwaniach.

 • Dostarczanie istotnych informacji:

Wizytówka pozwala na udostępnianie kluczowych informacji, takich jak godziny otwarcia, adres, numer telefonu, a także link do strony internetowej. Dzięki temu klienci mogą łatwo znaleźć i skontaktować się z firmą.

 • Interakcja z klientami:

Google Moja Firma oferuje możliwości interakcji z klientami przez recenzje i pytania. Odpowiadanie na recenzje i pytania może nie tylko zwiększyć zaufanie klientów, ale również poprawić widoczność firmy w wynikach wyszukiwania.

 • Analiza danych:

Narzędzie dostarcza także statystyk dotyczących tego, jak klienci znajdują firmę w internecie, w tym informacje o liczbie wyświetleń wizytówki, kliknięciach do strony internetowej, połączeniach telefonicznych i innych interakcjach. Dzięki temu firmy mogą lepiej zrozumieć swoich klientów i optymalizować swoje strategie marketingowe.

 • Promocje i aktualizacje:

Firma może publikować aktualności, oferty specjalne, promocje i wydarzenia bezpośrednio w swojej wizytówce Google, co pomaga przyciągnąć uwagę i budować zainteresowanie klientów.

 • Zdjęcia i wideo:

Dodawanie zdjęć i filmów do wizytówki może zwiększyć zaangażowanie i zainteresowanie potencjalnych klientów, pokazując produkty, usługi lub wnętrze lokalu firmy, co przyciąga większą uwagę i buduje zaufanie.

Callback24

Widget do oddzwaniania, tutaj callback24, to skuteczne narzędzie marketingowe, które może znacząco pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów.

Oto kilka sposobów, dzięki którym widget do oddzwaniania przyczyni się do osiągnięcia tych celów:

 • Zwiększenie zaangażowania klientów:

Widget do oddzwaniania pozwala potencjalnym klientom na łatwe i szybkie zgłoszenie prośby o kontakt telefoniczny. To ułatwia interakcję z firmą, co jest szczególnie ważne dla osób, które mogą potrzebować dodatkowych informacji przed podjęciem decyzji o zakupie lub które wolą komunikację bezpośrednią.

 • Szybka odpowiedź na potrzeby klientów:

Dzięki aplikacji mobilnej firma może natychmiast reagować na zapytania klientów, co zwiększa szanse na przekształcenie zainteresowania w konkretną transakcję. Szybka odpowiedź jest kluczowa w budowaniu zaufania i satysfakcji klientów.

 • Zwiększenie konwersji:

Wprowadzenie widgetu do oddzwaniania na stronie internetowej firmy zwiększa współczynnik konwersji, ponieważ klientom jest łatwiej uzyskać potrzebne informacje bez opuszczania strony. To sprzyja podejmowaniu decyzji zakupowych.

 • Ulepszenie obsługi klienta:

Widget do oddzwaniania pozwala na personalizację obsługi klienta. Firma może dostosować komunikaty i odpowiedzi na potrzeby klientów, co podnosi jakość obsługi i przekłada się na lepsze recenzje i większe zadowolenie klientów.

 • Pozyskanie danych o klientach:

Kiedy klienci korzystają z widgetu do oddzwaniania, firma może zbierać ważne dane, takie jak numery telefonów i preferowane godziny kontaktu. Te informacje mogą być wykorzystane do dalszych działań marketingowych i poprawy strategii biznesowej.

Jak monitorować i analizować skuteczność Twoich działań?

 • Mierzysz połączenia telefoniczne?
 • Wiesz, skąd przychodzą klienci?
 • Wiesz, co dzieje się z leadami, które trafiają do Twoich handlowców?
 • Weryfikujesz połączenia firmowe?
 • Analizujesz ścieżki zakupowe klientów?

Aplikacja Callback24 pokaże Ci, jak pracują Twoi handlowcy, w jaki sposób klienci kontaktują się z Twoją firmą oraz jakie efekty przynosi marketing w Twojej firmie.

Pewien przedsiębiorca prowadził lokalną kawiarnię, która słynęła z wyśmienitej kawy i przytulnej atmosfery. Chcąc rozszerzyć swoją działalność, zdecydował się zainwestować znaczną sumę pieniędzy w marketing, wierząc, że to przyciągnie nowych klientów. Inwestycja obejmowała kampanie w mediach społecznościowych, lokalnych gazetach, a także drogie bilbordy w strategicznych punktach miasta.

Miesiące mijały, a właściciel kawiarni obserwował wzrost liczby gości. Choć ruch faktycznie się zwiększył, telefony dzwoniły z rezerwacjami, to trudno było mu stwierdzić, które działanie marketingowe było rzeczywiście skuteczne. Wydatki rosły, ale nie wiedział dokładnie, dzięki czemu zdobywa nowych klientów, a które działania nie przynoszą żadnych efektów.

Zaniepokojony tą sytuacją, przedsiębiorca postanowił zmienić strategię i zaczął współpracować z ekspertem od marketingu, który zasugerował wprowadzenie narzędzi analitycznych do mierzenia efektywności każdej kampanii.

Tymi narzędziami są callback24 i Google Analytics. Zintegrowane razem dają ogromne możliwości monitorowania działań marketingowych. To, co możesz zweryfikować:

 • Liczba zgłoszeń:

Callback24 pozwala na śledzenie liczby zgłoszeń od klientów, którzy użyli widgetu do oddzwaniania. Dzięki temu można ocenić, jak dużą popularnością cieszy się ten sposób komunikacji.

 • Czas reakcji:

Narzędzie umożliwia monitorowanie czasu, jaki upływa od momentu zgłoszenia przez klienta chęci rozmowy do momentu oddzwonienia. Jest to ważny wskaźnik efektywności obsługi klienta. Pozwala monitorować pracę handlowców.

 • Skuteczność połączeń:

Platforma pozwala zbierać dane dotyczące tego, ile zgłoszeń kończy się pomyślnym połączeniem, a ile nie dochodzi do skutku z różnych przyczyn (np. klient nie odbiera telefonu).

 • Źródło zgłoszenia:

Można analizować, z jakich źródeł (np. konkretne strony internetowe, kampanie marketingowe) pochodzą zgłoszenia. To pozwala ocenić, które elementy strategii marketingowej są najbardziej efektywne w generowaniu leadów.

 • Analiza konwersji:

Callback24 może pomóc w ocenie, ile z oddzwonień przekłada się na konkretne działania klientów, takie jak zakup produktu czy umówienie spotkania. Oraz które kampanie są najskuteczniejsze.

 • Zachowanie na stronie:

Możliwość integracji z narzędziami analitycznymi typu Google Analytics pozwala na jeszcze bardziej szczegółowe śledzenie zachowań użytkowników na stronie przed i po użyciu widgetu callback.

Monitorowanie tych danych pozwala na znacznie lepszą optymalizację działań marketingowych i obsługi klienta, zapewniając, że firma może skutecznie reagować na potrzeby swoich klientów i efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby. Te narzędzia są bezpłatne. Możesz sprawdzić, jakich danych Ci dostarczą.

Załóż bezpłatne konto callback24

 

Aleksandra Strugalska

Aleksandra Strugalska

Customer Success Manager w callback24. Mocno zaangażowana w budowanie relacji z Klientami, aktywnie szuka rozwiązań zwiększających liczbę rozmów sprzedażowych ze strony internetowej. Planuje i koordynuje wdrażanie nowych funkcjonalności. Zawsze z listą zadań i planem na kolejny tydzień.