Przyjazny adres URL, czyli jaki?

 

Adresy URL są jednym z podstawowych elementów świata online. To właśnie dzięki nim możliwe jest łatwe poruszanie się po przestrzeni internetowej, a także udostępnianie stron innym osobom.

Warto jednak pamiętać o tym, że adresy URL powinny być odpowiednio zoptymalizowane. W ten sposób będą pozytywnie postrzegane nie tylko przez Twoich odbiorców, ale i roboty wyszukiwarki.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to adres URL i jakie są jego elementy. Dowiesz się również, jak projektować adresy internetowe, które są przyjazne i tym samym użyteczne. Zapraszamy do lektury!

Adres URL – podstawowe informacje

Zacznijmy od początku – czym właściwie jest adres URL?

Adres URL, skrót z ang. Uniform Resource Locator, to unikalny ciąg znaków, który wskazuje lokalizację konkretnego zasobu w sieci, np. strony internetowej, pliku, obrazu, materiału wideo czy dokumentu.

Dzięki adresom URL jesteśmy w stanie szybko i precyzyjnie odnaleźć oraz uzyskać dostęp do różnorodnych informacji i treści dostępnych w internecie.

Struktura adresu URL

Struktura adresu URL składa się z kilku głównych komponentów, do których zaliczamy:

 • protokół – określa sposób, w jaki przeglądarka internetowa powinna nawiązać połączenie z danym serwerem. Najpopularniejszym protokołem jest HTTP lub jego bezpieczna wersja HTTPS (z dodatkowym zabezpieczeniem).

Przykład: https://vilaro.pl/

 

 • domena – jest to unikalna etykieta witryny, która związana jest zazwyczaj z tematyką strony lub nazwą firmy.

Przykład: zalando.pl

 

 • ścieżka – określa lokalizację zasobu w obrębie danej witryny. Może to być nazwa konkretnej strony, katalogu czy też nazwa pliku.

Przykład: zalando.pl/odziez-sportowa-kobiety/

 

 • parametr – to opcjonalne elementy zawierające dodatkowe informacje, które są przekazywane do witryny lub serwera w celu dostosowania zachowania zawartości. Parametry są często wykorzystywane w przypadku e-commerce przy filtrowaniu kategorii produktów.

Przykład: zalando.pl/odziez-sportowa-kobiety/?sport_type=bieganie

 

 • kotwica – odnosi się do fragmentu strony internetowej, który jest wskazywany za pomocą znaku „#” w adresie internetowym. Kotwica pozwala na dokładne określenie, którą część strony lub elementu chcemy wyświetlić, gdy odwiedzimy daną stronę.

Przykład: vilaro.pl/blog/marketing/lejek-sprzedazowy/#Finalizacja_sprzedazy

W tym przypadku użytkownik przeniesiony zostanie automatycznie do sekcji strony o nazwie „Finalizacja sprzedaży”.

Cechy przyjaznego adresu URL

Przyjazny adres URL powinien przede wszystkim:

 • być krótki i zwięzły,
 • być czytelny zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek
 • nie zawierać znaków specjalnych,
 • być możliwie jak najłatwiejszy do zapamiętania,
 • nie zawierać zbędnych słów,
 • uwzględniać wybraną frazę kluczową,
 • być statyczny,
 • odzwierciedlać strukturę witryny,
 • nie zawierać dat.

Przyjazny a nieprzyjazny adres URL – przykład

Nieprzyjazne adresy URL często zawierają liczne parametry, znaki zapytania oraz losowe ciągi innych znaków. To sprawia, że trudno jest zrozumieć, do czego dany link prowadzi oraz jaka zawartość znajduje się na stronie.

Adresy URL, które nie oddają struktury witryny lub nie odzwierciedlają zawartości, mogą sprawiać, że użytkownicy tracą orientację w nawigacji. Dodatkowo takie adresy wzbudzają często podejrzenia i zmniejszają zaufanie użytkowników do danej witryny.

Przykładami przyjaznych adresów URL mogą być np.:

 • https://vilaro.pl/blog/marketing/pozyskiwanie-leadow-b2b/
 • https://vilaro.pl/case-studies/case-study-mensura/

Z kolei nieprzyjazny adres URL mógłby wyglądać następująco:

 • https://www.vilaro.pl/index.php?page=article&id=9876&section=blog&item=13

W tym adresie URL znajduje się wiele parametrów i liczb, które są trudne do zrozumienia i nie oddają zawartości strony. Brakuje czytelnych słów kluczowych i struktury hierarchicznej, co może sprawić, że użytkownikom będzie trudno zorientować się, o jaką treść chodzi.

Dlaczego powinieneś zadbać o swoje adresy URL?

Adresy URL mają istotny wpływ zarówno na użytkowników, jak i pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania.

Przyjazne adresy URL przyczyniają się do lepszej nawigacji użytkowników, ponieważ odzwierciedlają strukturę witryny i zawierają konkretne słowa kluczowe. To sprawia, że odwiedzający mogą łatwo zrozumieć, do czego prowadzi dany link oraz w jaki sposób strona jest zorganizowana. Co więcej, korzystanie z przyjaznych adresów URL pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkowników, zwiększając komfort przeglądania i rozumienia treści.

Zadbanie o adresy URL może przyczynić się także do lepszej widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, uwzględniają czytelność i zrozumiałość adresów URL w procesie indeksowania witryn. Przyjazne adresy mogą pomóc algorytmom w identyfikacji tematyki strony oraz lepszym dopasowaniu do zapytań użytkowników. To z kolei może wpłynąć na wyższe pozycje witryny w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowymi zaletami przyjaznych adresów URL są także m.in.:

 • łatwość w ich zapamiętywaniu przez użytkowników,
 • ich większa estetyka,
 • mniejsze ryzyko popełnienia literówek podczas wpisywania,
 • większa skłonność do kliknięcia przez użytkowników,
 • atrakcyjny wygląd w mediach społecznościowych.

Warto zatem inwestować swój czas w tworzenie czytelnych i zrozumiałych adresów URL, aby poprawić nie tylko interakcję z użytkownikami, ale także efektywność witryny w kontekście SEO.

Jak tworzyć adres URL? Praktyczne wskazówki

Tworzenie odpowiednich adresów URL jest kluczowym aspektem zarządzania witryną internetową. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, jak projektować adresy, tak aby były przyjazne dla użytkowników oraz wyszukiwarek.

Zadbaj o protokół HTTPS

Istotnym krokiem podczas projektowania adresów URL, o którym warto pamiętać, jest wykorzystanie protokołu HTTPS. Protokół ten zapewnia bezpieczne połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem, co jest kluczowe w dzisiejszych czasach, gdy ochrona danych osobowych i prywatności nabiera priorytetowego znaczenia.

Adresy URL rozpoczynające się od „https://” zamiast „http://” wskazują na to, że komunikacja między użytkownikiem a serwerem jest szyfrowana, co chroni przed przechwyceniem lub manipulacją danymi. Korzystanie z protokołu HTTPS nie tylko wzmacnia zaufanie użytkowników do witryny, ale również pozytywnie wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki internetowe faworyzują strony zabezpieczone certyfikatem SSL.

Pamiętaj o słowach kluczowych

Umieszczanie słów kluczowych w adresach URL może zwiększyć spójność między treścią strony a jej adresem, a także pomóc w jej zrozumieniu przez roboty wyszukiwarek. Warto wybierać przede wszystkim takie frazy, które są istotne dla danej strony i które potencjalni odwiedzający mogą wpisać w wyszukiwarce, szukając informacji związanych z danym tematem.

Należy jednak zachować umiar – powtórzenia lub nadmierne upychanie słów kluczowych będą postrzegane negatywnie przez algorytm wyszukiwarki.

Przykładowo, nasza podstrona z artykułem dotyczącym lejka sprzedażowego posiada w swoim adresie URL frazę „lejek sprzedażowy”:

https:/ vilaro.pl/blog/marketing/lejek-sprzedazowy/

Zoptymalizuj długość

Długie adresy URL mogą sprawiać trudności we wpisywaniu, zapamiętywaniu czy udostępnianiu, a także mogą wpłynąć negatywnie na estetykę strony. Warto eliminować zbędne słowa lub parametry, które nie dodają wartości i nie informują o zawartości.

Zrozumiałe, zwięzłe adresy URL mogą znacząco zwiększyć użytkową wartość witryny, ułatwiając nawigację oraz korzystanie z niej. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt krótka struktura może być niewystarczająca do oddania istoty zawartości.

Dlatego też kluczowe jest znalezienie właściwej równowagi między zwięzłością a zaspokojeniem potrzeb informacyjnych użytkowników.

Zapomnij o spacjach

Spacje w adresach URL są zamieniane na znaki specjalne, takie jak „%20″. Może to wpłynąć negatywnie na wygląd i czytelność adresu. Zamiast tego do oddzielenia słów w adresie warto używać myślników „-”.

Należy również unikać tzw. podkreśleń „_”. Mogą one być bowiem źle interpretowane przez wyszukiwarki. Dodatkowo nie wyglądają one naturalnie, co również może być gorzej postrzegane przez użytkowników.

Unikaj znaków diakrytycznych

Znaki diakrytyczne to wszelkie dodatkowe znaki graficzne, które umieszczane są w obrębie liter (np. ą, ę, ó, ñ). Chociaż są one powszechnie używane na co dzień, w przypadku adresów URL nie zawsze są poprawnie interpretowane przez przeglądarki.

Zamiast tego lepiej jest korzystać z podstawowych liter alfabetu, a w przypadku polskich liter, zastąpić je ich odpowiednikami. Na przykład, zamiast litery „ł” możesz użyć „l”, zamiast „ą” – „a” itd. Dzięki temu unikniesz potencjalnych problemów związanych z odczytem i wyświetlaniem swoich adresów URL.

Podsumowanie

Adresy URL stanowią nieodłączny element każdej witryny internetowej i mają kluczowe znaczenie nie tylko dla użytkowników, ale i skuteczności SEO. Przyjazne i czytelne adresy ułatwiają nawigację, poprawiają doświadczenie użytkowników oraz wpływają pozytywnie na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.

Pamiętając o cechach i zasadach tworzenia przyjaznego adresu URL, możesz pomóc użytkownikom łatwiej odnaleźć się na Twojej stronie, a także poprawić jej pozycjonowanie w sieci.

Agata Witek

Agata Witek

Content Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentową firmy - tworzę różnego rodzaju teksty, a także treści na social media.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią powiem, gdzie brakuje przecinka (nawet jeśli nikt nie pytał). Znam wszystkie najnowsze trendy na TikToku i nie zawaham się ich użyć.