Czym jest lejek sprzedażowy?

 

Lejek sprzedażowy stał się wręcz nieodłącznym elementem skutecznej strategii sprzedaży. Jest to bowiem model, który umożliwia przedsiębiorstwom śledzenie i kierowanie potencjalnych klientów poprzez różne etapy procesu zakupowego – od zainteresowania ofertą aż do finalizacji transakcji i działań posprzedażowych.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, co to lejek sprzedażowy i jakie są jego poszczególne etapy. Sprawdź, dlaczego warto przyjrzeć się ścieżce zakupowej swojego potencjalnego klienta i przekształcić ją w uporządkowany proces. Zaczynajmy!

Lejek sprzedażowy – definicja

Lejek sprzedażowy, nazywany również lejkiem konwersji, to strategiczny model opisujący etapy i procesy, przez które przechodzą potencjalni klienci od momentu zetknięcia się z Twoim produktem lub usługą, przez finalizację transakcji zakupu, aż po budowanie lojalności.

Narzędzie to od lat jest wykorzystywane przez marketerów i handlowców. Dobrze zaprojektowany lejek pomaga bowiem w znacznym stopniu usprawnić procesy sprzedażowe, zwiększyć konwersje, a także lepiej poznać zachowania konsumentów.

Lejek sprzedażowy przyjmuje często formę graficzną w postaci trójkąta. Warto zaznaczyć, że liczba potencjalnych klientów zmniejsza się wraz z każdym etapem procesu, aż osiągnie punkt, w którym zostają zrealizowane transakcje. Z tego też względu figura jest na dole zwężona.

Podstawowe etapy lejka sprzedażowego

Jak już wspomnieliśmy, lejek sprzedażowy składa się z kilku kluczowych etapów. Odzwierciedlają one różne fazy procesu zakupowego potencjalnych klientów. Każdy z tych etapów stanowi istotny krok w kierunku osiągnięcia finalnej transakcji.

Większość lejków składa się z kilku uniwersalnych etapów. Warto jednak, aby każda firma dostosowała i zmodyfikowała je, tak by były zgodne ze specyfiką, a także potrzebami i możliwościami konkretnego biznesu. Dzięki temu lejek będzie skuteczny i przyniesie oczekiwane rezultaty.

Poznanie i zrozumienie podstawowych etapów lejka sprzedażowego stanowi fundament dla efektywnej strategii zarządzania sprzedażą, umożliwiając firmom lepsze dostosowanie do oczekiwań i zachowań klientów na każdym kroku ich podróży zakupowej. Poniżej omawiamy bardziej szczegółowo każdy z etapów.

Zdobycie uwagi potencjalnego klienta

Pierwszym, niezwykle ważnym, etapem lejka sprzedażowego jest zdobycie uwagi potencjalnego klienta. W tym momencie marka stara wyróżnić się spośród konkurencji, zyskując uwagę osób, które mogą wykazywać zainteresowanie oferowanym produktem lub usługą.

Na tym etapie ważne są przede wszystkim intensywne działania marketingowe, do których zaliczyć można m.in. reklamę w internecie, pozycjonowanie strony, profile w mediach społecznościowych czy content marketing.

Warto dostarczać wartościowe informacje, które nie tylko informują o ofercie, ale również angażują potencjalnego klienta. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Zrozumienie oczekiwań i potrzeb grupy docelowej jest kluczowe, by skutecznie przyciągnąć uwagę i płynnie przejść dalszych etapów lejka sprzedażowego.

Kształtowanie zainteresowania

Następnym etapem lejka sprzedażowego jest kształtowanie zainteresowania. W tym momencie marka ma za zadanie pogłębić relację z potencjalnym klientem, dostarczając mu informacji, które pomogą mu lepiej zrozumieć oferowany produkt lub usługę oraz korzyści związane z ich wyborem.

Dobrze sprawdzą się różnego rodzaju treści edukacyjne – poradniki, e-booki czy artykuły. Mogą one skutecznie budować wartość oferty i wyjaśniać ewentualne wątpliwości. Kluczem jest dostarczenie informacji, które pozwalają potencjalnym klientom zobaczyć, jak dany produkt czy usługa mogą rozwiązać ich problemy lub zaspokoić konkretne potrzeby.

Dzięki podjętym działaniom potencjalni klienci stają się bardziej zaangażowani i zaczynają rozważać ofertę w kontekście swoich indywidualnych potrzeb, co stanowi naturalny krok w przesuwaniu się wzdłuż lejka sprzedażowego.

Klasyfikacja leadów i wzbudzanie pożądania

Na tym etapie marka dąży do wzbudzenia pożądania poprzez podkreślenie korzyści, jakie niesie ze sobą produkt czy usługa. Przekonywanie o unikalności oferty pomaga budować emocjonalne i racjonalne motywy, które skłaniają potencjalnych klientów do dokonania zakupu.

Istotną kwestią jest również umiejętne sklasyfikowanie posiadanych leadów. Powinieneś ustalić, którzy potencjalni klienci są najbardziej zaangażowani i zainteresowani Twoją ofertą. W ten sposób jesteś w stanie określić, kto może przekształcić się w rzeczywistego nabywcę.

Na tym etapie skuteczne okazać mogą się m.in. bezpośrednie rozmowy, spersonalizowane e-maile, case studies z referencjami od klientów, próbki produktów lub indywidualne promocje.

Finalizacja sprzedaży

Kluczowym etapem lejka jest finalizacja sprzedaży. W tym momencie marka powinna zadbać o maksymalne ułatwienie procesu dokonywania zakupu, m.in. zapewniając wygodną formę płatności oraz jasne informacje na temat cen i dostępności.

Lejek sprzedażowy e-commerce uwzględnić powinien przede wszystkim intuicyjny koszyk internetowy oraz proste formularze zamówień, które mogą zwiększyć konwersje i zapewnić pozytywne doświadczenie zakupowe.

Pamiętaj, że moment sprzedaży może być nie tylko jednorazową transakcją, ale również szansą na pozostawienie pozytywnego wrażenia i budowanie długofalowych relacji z klientem.

Budowanie więzi i lojalności

Gdy klient dokonał już zakupu i stał się oficjalnym nabywcą, to nie koniec relacji, lecz początek nowego etapu. Marka ma teraz możliwość wzmocnienia więzi poprzez profesjonalną obsługę klienta, personalizowane komunikaty oraz regularny kontakt.

Wysoka jakość obsługi po sprzedaży, szybkie reagowanie na pytania czy problemy oraz dostarczanie dodatkowej wartości buduje pozytywne skojarzenia klientów z daną firmą. Zadowolony konsument ma większą tendencję do powrotu do marki w przyszłości i polecenia jej innym.

Koszt utrzymania obecnego klienta jest znacznie mniejszy niż koszt pozyskania nowego. W związku z tym powinieneś zaplanować odpowiednią strategię posprzedażową, dzięki której będziesz w stanie budować trwałe relacje ze swoimi nabywcami.

Inny podział lejka sprzedażowego

W przypadku etapów lejka sprzedażowego często spotkać można się również z innym nazewnictwem:

  • Top of the Funnel (TOFU) – czyli górna, najszersza część lejka.

 

  • Middle of the Funnel (MOFU) – czyli środkowa, nieco węższa, część lejka.

 

  • Bottom of the Funnel (BOFU) – czyli dolna, najwęższa, część lejka.

Warto jednak zaznaczyć, że projektowane lejki są zazwyczaj rozbudowane o bardziej szczegółowe etapy – np. te, które przedstawiliśmy wyżej.

Lejek sprzedażowy B2C a B2B – różnice i podobieństwa

W przypadku lejka sprzedażowego B2C klienci indywidualni podejmują zazwyczaj decyzje zakupowe na podstawie emocji, impulsów lub osobistych preferencji. Dlatego też kluczowe jest wzbudzenie ich zainteresowania i pożądania poprzez przekazanie wartościowych informacji oraz kreowanie atrakcyjnych ofert. Lejek B2C często skupia się na krótszych ścieżkach zakupowych, co wymaga szybkiej i przekonującej komunikacji, aby nie stracić zainteresowania klienta.

Natomiast w przypadku lejka sprzedażowego B2B proces jest zwykle bardziej skomplikowany i wymaga większej liczby interakcji. Decyzje zakupowe podejmowane są na podstawie analizy wartości, korzyści i dostosowania do potrzeb biznesowych. W związku z tym lejek B2B często obejmuje dłuższe okresy oraz bardziej zaawansowane etapy negocjacji i analizy. Znaczenie ma tutaj budowanie trwałych relacji i dostarczanie dokładnych informacji technicznych oraz danych, które pomagają przedsiębiorstwom dokonywać racjonalnych wyborów.

Oba lejki skupiają się jednak na dostarczaniu wartości oraz dopasowywaniu przekazu do indywidualnych potrzeb nabywców. Zarówno w modelu B2C, jak i B2B, lejek sprzedażowy pomaga firmom koncentrować się na konkretnych etapach podróży zakupowej i efektywnie prowadzić potencjalnych klientów w kierunku finalizacji transakcji.

Czym różni się lejek sprzedażowy od lejka marketingowego?

„Lejek sprzedażowy” i „lejek marketingowy” są pojęciami często używanymi zamiennie – nie jest to jednak do końca poprawne.

Jak już wspominaliśmy, lejek sprzedażowy jest procesem, podczas którego potencjalni klienci są kierowani w stronę finalizacji transakcji. Obejmuje on etapy, w których zainteresowani są już bliżej podjęcia decyzji zakupowej i wymagają bardziej spersonalizowanej interakcji.

Z kolei lejek marketingowy jest bardziej ogólny i obejmuje etapy, w których poszczególne osoby jeszcze nie wykazują konkretnego zainteresowania zakupem, ale są otwarte na poznanie oferty firmy. Służy on przede wszystkim do generowania leadów, które przechodzą później przez lejek sprzedażowy.

Można zatem powiedzieć, że lejek marketingowy obejmuje szerszy zakres działań, mających na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów, podczas gdy lejek sprzedażowy koncentruje się na skutecznym prowadzeniu ich w kierunku finalizacji transakcji. Są to dwie zintegrowane koncepcje, które razem tworzą kompletne podejście do sprzedaży.

Dlaczego warto zaprojektować lejek sprzedażowy?

Odpowiednia budowa lejka sprzedażowego jest niezwykle pomocna dla realizacji strategii biznesowej firmy. Jakie konkretne korzyści płyną z jego wykorzystania? Przedstawiamy poniżej:

  • możliwość lepszego zrozumienia pełnej podróży zakupowej klientów,

 

  • szansa na identyfikację obszarów w procesie sprzedaży, które wymagają optymalizacji,

 

  • poznanie konkretnych etapów, na których klienci rezygnują z zakupu,

 

  • możliwość zwiększenia efektywności procesu sprzedażowego,

 

  • szansa na zbudowanie silnych relacji i zatrzymanie klientów,

 

  • możliwość zmierzenia skuteczności poszczególnych działań marketingowych,

 

  • lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów, dzięki skupieniu się na najbardziej wartościowych leadach.

Podsumowanie

Lejek sprzedażowy to nieocenione narzędzie, które umożliwia firmom skuteczne zarządzanie procesem przekształcania potencjalnych klientów w lojalnych nabywców. Warto podkreślić, że lejek sprzedażowy nie jest wykorzystywany jednorazowo, lecz stanowi strategiczne podejście, które wymaga stałego dostosowywania do zmieniających się potrzeb i zachowań klientów.

Bez względu na to, czy prowadzisz działalność B2B, czy B2C, zrozumienie istoty lejka sprzedażowego oraz jego kluczowych etapów pozwoli Ci skutecznie zarządzać procesem zakupowym, generować konwersje oraz budować trwałe relacje z klientami.

 

Jeśli masz jakieś pytania, z chęcią na nie odpowiemy:

Napisz do nas!

 

Agata Witek

Agata Witek

Content Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentową firmy - tworzę różnego rodzaju teksty, a także treści na social media.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią powiem, gdzie brakuje przecinka (nawet jeśli nikt nie pytał). Znam wszystkie najnowsze trendy na TikToku i nie zawaham się ich użyć.