Kanały komunikacji marketingowej – popularne rodzaje

 

Nie od dziś przedsiębiorstwa z różnych branż zmagają się z dotarciem do swojej grupy docelowej i zbudowaniem silnej obecności na rynku. W odpowiedzi na te wyzwania coraz więcej firm zaczyna eksplorować różnorodne kanały komunikacji marketingowej w nadziei, że zwiększą swoją widoczność.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat popularnych kanałów komunikacji marketingowej. Czy rzeczywiście większa ilość kanałów przekłada się na sukces marketingowy? Czy może jednak lepszym podejściem jest wybór kilku najbardziej efektywnych i skupienie się na nich? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest kanał komunikacji marketingowej?

Zacznijmy od tego, czym jest komunikacja marketingowa. Według Henryka Mruka:

Komunikacja marketingowa jest określana jako zespół informacji, które firma emituje z różnych źródeł w kierunku nie tylko swoich klientów, lecz także innych podmiotów otoczenia marketingowego, oraz zespół informacji, które firma zbiera z rynku.

Fińscy autorzy, Åke Finne i Christian Grönroos, podkreślają również, że komunikacja marketingowa ma na celu dostarczenie konsumentowi dodatkowej wartości.

Na podstawie powyższych informacji stwierdzić można, że kanał komunikacji marketingowej to środek lub medium, za pomocą którego przedsiębiorstwo przekazuje komunikaty swojej grupie docelowej.

Każdy kanał posiada swoją specyfikę i indywidualne uwarunkowania, które wpływają na skuteczność przekazu. Warto także zauważyć, że różne grupy odbiorców preferują różne kanały komunikacji. Na przykład, młodsze pokolenie może być bardziej skłonne do korzystania z mediów społecznościowych, podczas gdy starsze osoby nadal preferują tradycyjne metody.

Poprzez odpowiednie kanały komunikacji, firma może dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów, co z kolei wpłynie na zwiększenie rozpoznawalności marki i budowanie jej pozytywnego wizerunku.

Rodzaje kanałów komunikacji

Jeszcze całkiem niedawno w marketingu konsumenckim stosowano tradycyjny i ograniczony zestaw kanałów komunikacji marketingowej. Jednak w ostatnich latach, wraz z rozwojem internetu, mogliśmy zaobserwować powstanie wielu nowych mediów, które są aktualnie wykorzystywane do dystrybucji różnych przekazów.

Poniżej znajdziesz opis najważniejszych rodzajów kanałów komunikacji – zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych (zwanych również alternatywnymi).

Tradycyjne kanały komunikacji marketingowej

Do tradycyjnych (klasycznych) kanałów komunikacji marketingowej zaliczamy reklamę masową, marketing bezpośredni, public relations, sprzedaż osobistą oraz promocję sprzedaży.

Przez wiele lat były one głównymi elementami strategii firm, umożliwiając im skuteczne docieranie do swojej grupy docelowej. Aktualnie klasyczne kanały są często wspierane przez nowoczesne technologie, dzięki czemu tworzą zintegrowane podejście do komunikacji marketingowej.

Reklama masowa

Reklama masowa odgrywała kluczową rolę w tradycyjnych kanałach komunikacji marketingowej, szczególnie w erze przed dominacją mediów cyfrowych. Telewizyjne reklamy emitowane w czasie popularnych programów, reklamy radiowe w godzinach szczytu, banery reklamowe na ulicach dużych miast czy plakaty w centrach handlowych były skutecznymi narzędziami, pozwalającymi dotrzeć do olbrzymiej liczby potencjalnych klientów. Niektóre z tych form cieszą się dalej sporą popularnością, w szczególności w przypadku firm o zasięgu lokalnym.

Celem reklam masowych jest dotarcie do jak największej części rynku, bez uwzględnienia indywidualnych jego segmentów. Brak personalizacji jest jedną z głównych wad tej metody – większość konsumentów przestaje bowiem zwracać uwagę na masowe komunikaty kierowane do wszystkich.

Marketing bezpośredni

Kolejnym elementem tradycyjnych kanałów komunikacji marketingowej jest marketing bezpośredni. Odnosi się on do bezpośredniego nawiązywania i budowania relacji z potencjalnymi klientam, zazwyczaj podczas indywidualnego kontaktu.

Głównym celem marketingu bezpośredniego jest skupienie się na pojedynczych odbiorcach, przekazywanie im spersonalizowanego przekazu oraz zachęcanie do interakcji i reakcji z ich strony.

Przykładami marketingu bezpośredniego mogą być: telemarketing, spotkania biznesowe twarzą w twarz czy działania door-to-door.

Public relations (PR)

Public relations, czyli PR, obejmuje działania mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku firmy poprzez skuteczną komunikację z różnymi grupami interesariuszy, w tym klientami, pracownikami, mediami, społecznością lokalną i innymi.

W ramach tradycyjnych kanałów komunikacji PR wykorzystuje środki, takie jak prasa, radio, telewizja, konferencje prasowe, relacje medialne oraz wydarzenia społeczne. Głównym celem tej strategii jest zarządzanie wizerunkiem, a także utrzymanie pozytywnego, rzetelnego i wiarygodnego przekazu o firmie lub marce w mediach oraz wśród różnych grup odbiorców.

Skuteczne zarządzanie PR w tradycyjnych kanałach może pomóc firmie w osiągnięciu konkurencyjnej przewagi i zwiększeniu wartości jej marki na rynku. Narzędzie to jest również niezwykle ważne w przypadku sytuacji kryzysowych. W takich momentach zarządzanie komunikacją staje się kluczowym elementem dla ochrony wizerunku firmy i minimalizacji negatywnych skutków.

Sprzedaż osobista

Sprzedaż osobista wchodzi w skład marketingu bezpośredniego. Odnosi się ona do kontaktu pomiędzy przedstawicielem firmy a potencjalnym klientem w celu prezentacji i promocji produktów lub usług oraz zachęcenia do ich zakupu.

Dzieli się ona zazwyczaj na:

 • Sprzedaż w sklepach stacjonarnych – osoby odpowiedzialne za sprzedaż są dostępne w sklepach i punktach usługowych, aby pomagać klientom w wyborze produktów, odpowiadać na pytania i zachęcać do zakupu,

 

 • Sprzedaż na stoiskach targowych i wystawach – firma może brać udział w targach, wystawach branżowych lub wydarzeniach specjalnych, gdzie może bezpośrednio prezentować produkty lub usługi i nawiązywać interakcje z potencjalnymi klientami,

 

 • Sprzedaż prowadzoną przez przedstawicieli handlowych – przedstawiciele handlowi odwiedzają potencjalnych klientów osobiście, prezentują ofertę firmy, produkty, negocjują warunki i podejmują wysiłki mające na celu przekonanie klienta do zakupu,

 

 • Sprzedaż w formie prezentacji – obejmuje organizowanie prezentacji lub pokazów produktów w celu zachęcenia klientów do zakupu, często z wykorzystaniem przemówień, slajdów i innych narzędzi wspomagających.

Promocja sprzedaży

Kolejnym tradycyjnym kanałem komunikacji jest promocja sprzedaży. Jest to zestaw działań marketingowych, które mają na celu stymulowanie sprzedaży produktów lub usług poprzez tymczasowe zachęty dla klientów. Promocja sprzedaży jest skoncentrowana na krótkoterminowych działaniach, które mają wywołać natychmiastową reakcję klientów i zwiększyć sprzedaż.

Do najpopularniejszych form promocji sprzedaży należą:

 • Kupony rabatowe – papierowe lub elektroniczne kupony, dzięki którym klienci otrzymują zniżki na zakup określonego produktu,

 

 • Promocje cenowe – czyli obniżanie cen produktów lub oferowanie atrakcyjnych rabatów w określonym okresie,

 

 • Konkursy i loterie – organizowanie konkursów, w których klienci mogą wygrać nagrody lub uczestniczyć w loteriach przy zakupie określonego produktu,

 

 • Gratisy i próbki produktów – oferowanie darmowych próbek lub dodatkowych produktów przy zakupie, aby zachęcić klientów do wypróbowania nowych produktów,

 

 • Upominki i nagrody lojalnościowe – upominki, bonusy lub specjalne nagrody za regularne zakupy są formą nagradzania klientów za ich lojalność,

 

 • Wyprzedaże – oferowanie atrakcyjnych zniżek na ostatnie sztuki produktów lub w przypadku likwidacji sklepu.

Popularne kanały komunikacji marketingowej online

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, internet zmienił w znacznym stopniu sposób, w jaki firmy komunikują się ze swoim otoczeniem. Nowe kanały charakteryzują się przede wszystkim wysoką interaktywnością, co czyni je bardziej atrakcyjnymi w porównaniu do większości klasycznych metod.

Istnieje wiele różnych kanałów marketingowych online, jednak w tym artykule skupimy się na kilku (według nas) najpopularniejszych. Zaliczyć do nich można stronę internetową wraz z blogiem, reklamy Google Ads, działania content marketingowe, media społecznościowe oraz e-mail marketing.

Dobrze wypozycjonowana strona internetowa wraz z blogiem

Strony internetowe są jedną z podstawowych form komunikacji w środowisku internetowym. Współczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że obecność w sieci i dostępność dla klientów online stały się wręcz obowiązkiem. By witryny mogły skutecznie dotrzeć do swoich odbiorców, wymagają odpowiedniej widoczności.

Dobrze wypozycjonowana strona internetowa to witryna zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), która osiąga wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu potencjalni klienci aktywnie poszukujący oferowanych produktów lub usług łatwiej odnajdują stronę po wpisaniu w Google konkretnych zapytań.

Istotnym elementem strony internetowej jest również blog. Regularne publikowanie wartościowych treści pozwala firmie na budowanie autorytetu oraz zaufania wśród potencjalnych klientów. Blog umożliwia m.in. dzielenie się wiedzą, poradami, aktualnościami czy też dodawanie case studies.

Strona internetowa w połączeniu z blogiem tworzy niezastąpiony kanał komunikacji z grupą docelową. Inwestycja w pozycjonowanie powinna być zatem istotnym elementem strategii firm niezależnie od ich branży.

Dowiedz się więcej o pozycjonowaniu:

Jak pozyskać klientów dzięki SEO?

Reklamy Google Ads, które przyciągają uwagę

Obecnie popularnym kanałem komunikacji marketingowej są również reklamy Google Ads. Platforma reklamowa od Google umożliwia firmom wyświetlanie swoich kampanii m.in. w wynikach wyszukiwania, na stronach partnerów Google czy w serwisie YouTube.

Jak wynika z raportu HubSpot, aż 63% użytkowników klika reklamy w Google. Dzięki nim możesz zatem stosunkowo szybko dotrzeć do precyzyjnie określonej grupy docelowej.

Konkurencja w świecie reklam internetowych jest duża, z kolei uwaga użytkowników jest ograniczona – musisz znaleźć sposób, aby się wyróżnić. Dotyczy to atrakcyjnego tytułu i opisu reklamy, a w przypadku reklamy display również zachęcającej kreacji graficznej.

Za pośrednictwem reklam Google Ads jesteś w stanie dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy w danym momencie wyszukują oferowanych przez Ciebie produktów lub usług. Są one dobrym sposobem na przyciągnięcie ich uwagi oraz zachęcenie do wykonania konkretnej czynności – np. wejścia na stronę czy wypełnienia formularza.

Dowiedz się więcej o reklamach Google Ads:

Jak działa Google Ads?

Działania content marketingowe – różne kanały dystrybucji

Content marketing polega na tworzeniu oraz udostępnianiu wartościowych i atrakcyjnych treści określonej grupie docelowej. Jego celem jest przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów, budowanie ich zaufania, zainteresowania oraz, w konsekwencji, przekształcenie ich w lojalnych klientów. Działania content marketingowe są skoncentrowane na dostarczaniu wartości poprzez różnorodne formy treści – m.in. artykuły, grafiki, materiały wideo, podcasty czy poradniki.

Content dystrybuowany może być za pośrednictwem wielu kanałów, przykładowe z nich to:

 • Portale branżowe – są idealnym miejscem na publikację artykułów sponsorowanych, które są formą reklamy natywnej (nieinwazyjnej). Zawierają one link do strony opisywanej firmy, dzięki czemu wpływają pozytywnie na jej widoczność, ale również umożliwiają pozyskiwanie nowych klientów.

 

 • Serwisy wideo – jednym z najpopularniejszych serwisów wideo jest YouTube. Umożliwia on publikowanie różnego rodzaju materiałów – od filmów instruktażowych, przez recenzje, po wywiady.

 

 • Platformy webinarowe – webinary to spotkania online, które pozwalają na obustronną komunikację między prowadzącym a uczestnikami. W internecie dostępnych jest wiele różnych narzędzi, które umożliwiają przeprowadzenie tego typu szkoleń, np. GetResponse.

Media społecznościowe – profile i reklamy

Media społecznościowe pozwalają na bezpośredni kontakt i interakcję z klientami, umożliwiają budowanie zaangażowania, kreowanie wizerunku marki oraz docieranie do szerokiego grona potencjalnych klientów. Kanał ten pozwala zarówno na prowadzenie firmowych profili, jak i wykorzystanie płatnych reklam.

Posiadanie aktywnych profili na popularnych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube, jest dla wielu firm podstawą. Poprzez regularne publikowanie wartościowych treści, w postaci zdjęć, wideo czy informacji o produktach lub usługach, możliwe jest budowanie relacji ze swoimi klientami. Social media pozwalają również na bezpośrednią komunikację z odbiorcami, co umożliwia szybką odpowiedź na ich zapytania.

Platformy społecznościowe oferują zaawansowane narzędzia reklamowe, które pozwalają na precyzyjne targetowanie reklam do określonych grup odbiorców na podstawie demografii, zainteresowań, zachowań czy danych geograficznych. Reklamy w mediach społecznościowych są skuteczne, ponieważ pozwalają dotrzeć do osób, które są potencjalnie zainteresowane ofertą firmy.

E-mail marketing

Kolejnym z internetowych kanałów komunikacji jest poczta elektroniczna. E-mail marketing polega na prowadzeniu kampanii za pomocą wysyłania spersonalizowanych e-maili do obecnych oraz potencjalnych klientów.

Za pośrednictwem tego kanału firmy mogą bezpośrednio komunikować się z odbiorcami, dostarczając im wartościowych informacji, ofert, promocji oraz treści dostosowanych do ich preferencji i zachowań. Jest to narzędzie, które pozwala na budowanie i utrzymywanie relacji z klientami, wzmacnianie ich lojalności oraz generowanie sprzedaży.

Należy wspomnieć o jednej istotnej kwestii. Aby e-mail marketing był skuteczny, ważne jest przestrzeganie zasad związanych z ochroną danych osobowych. Konieczne jest uzyskanie zgody od odbiorców na wysyłanie wiadomości oraz umożliwienie im łatwego wypisania się z listy mailingowej.

Jakie kanały marketingowe wybrać?

Wybór kanałów marketingowych zależeć powinien zazwyczaj od kilku czynników, m.in.:

 • grupy docelowej – czyli cech demograficznych (wiek, płeć, miejsce zamieszkania), behawioralnych (motywacje do zakupów), psychologicznych (potrzeby, preferencje) Twoich potencjalnych klientów,

 

 • celów biznesowych – celem może być np. zwiększenie świadomości marki, generowanie sprzedaży czy budowanie zaangażowania klientów,

 

 • budżetu – niektóre kanały marketingowe, głównie te tradycyjne, wymagają większych nakładów pieniężnych, niż np. te internetowe,

 

Nie ulega jednak wątpliwości, że obecnie to właśnie kanały online stawiane są na pierwszym miejscu. Dobrze widoczna strona internetowa jest tak naprawdę podstawą – jest ona zazwyczaj pierwszym miejscem, w którym potencjalny klient będzie mógł znaleźć informacje na temat Twojej firmy.

Internetowe kanały marketingowe są dla Ciebie szansą na dotarcie do szerokiego grona odbiorców w różnym wieku. Jak wynika bowiem z raportu Digital 2023, na początku 2023 roku ponad 36 mln Polaków (88,4%) korzystało z internetu.

Ogromny potencjał płynący z kanałów online wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, elastyczności i dostosowywania się do dynamicznie zmieniających się trendów. W związku z tym dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Ile kanałów komunikacji marketingowej uwzględnić w swojej strategii?

Wybór odpowiedniej ilości kanałów komunikacji marketingowej może być często problematyczny. Zasada „im więcej, tym lepiej” nie zawsze jest bowiem najlepszym rozwiązaniem.

Należy zrozumieć, że wybór zbyt wielu kanałów marketingowych może jedynie rozproszyć Twoje zasoby i ograniczyć efektywność działań. Dlatego też często zaleca się skupienie jedynie na tych kanałach, które najlepiej odpowiadają potrzebom i preferencjom grupy docelowej oraz ogólnej strategii firmy.

Warto zatem zweryfikować, za pomocą których kanałów jesteś w stanie dotrzeć do swoich potencjalnych klientów. Dzięki temu możesz następnie dokonać ich selekcji i postawić na te, które będą najbardziej efektywne.

Pamiętaj również, że preferencje klientów mogą się zmieniać. Dlatego też istotne jest stałe monitorowanie wyników i odpowiednia ich interpretacja. Warto być gotowym na eksperymentowanie i wprowadzanie ewentualnych modyfikacji w strategii firmy w miarę potrzeb.

Podsumowanie

Tradycyjne kanały, takie jak reklama masowa, marketing bezpośredni, public relations, sprzedaż osobista i promocja sprzedaży, wciąż odgrywają rolę w strategiach marketingowych wielu marek. Jednak wraz z rozwojem technologii, internetowe kanały komunikacji stają się coraz bardziej skuteczne.

Wybór odpowiednich kanałów jest często uwarunkowany indywidualnymi czynnikami. Warto jednak testować różne opcje, tak by wybrać te najbardziej skuteczne. Niezbędnym kanałem komunikacji, który sprawdzi się praktycznie w każdym przypadku, jest strona internetowa. Warto jednak zadbać o jej dobrą widoczność, tak by mogła skutecznie docierać do potencjalnych klientów.

 

Agata Witek

Agata Witek

Content Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentową firmy - tworzę różnego rodzaju teksty, a także treści na social media.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią powiem, gdzie brakuje przecinka (nawet jeśli nikt nie pytał). Znam wszystkie najnowsze trendy na TikToku i nie zawaham się ich użyć.