Reklama biura rachunkowego w internecie. Co się sprawdzi?

 

Popyt na usługi księgowe stale rośnie. Nic dziwnego – w Polsce powstaje wiele nowych firm, które poszukują wsparcia w tym obszarze. Prowadzisz biuro rachunkowe i szukasz sprawdzonego sposobu na dotarcie do tego grona potencjalnych klientów? W takim razie idealnym rozwiązaniem będzie inwestycja w marketing online.

Reklama biura rachunkowego w internecie pozwala przede wszystkim na szybkie i skuteczne przedstawienie oferty dużej grupie odbiorców. Należy jednak pamiętać, że każda branża posiada swoją własną specyfikę. W związku z tym promocja biura rachunkowego poprzedzona powinna być dokładnym researchem, który pozwoli na przygotowanie indywidualnej strategii działania. O czym jeszcze warto wiedzieć? Podpowiadamy w naszym artykule.

Biura rachunkowe a marketing online

Wybór biura rachunkowego jest złożonym procesem. Nie jest to powtarzalny zakup, który nie wymaga od klientów większego skupienia. Wręcz przeciwnie – klientów interesuje nie tylko kompleksowe zarządzanie finansami ich firm, ale bezpieczeństwo danych, profesjonalizm, a także możliwość współpracy na dłuższą metę. Wszystkie te elementy należy więc komunikować w działaniach marketingowych.

Co ważne, konkurencja w branży księgowej jest spora. W związku z tym reklama Twojego biura rachunkowego musi się w jakiś sposób wyróżniać. Być może oferujesz jakieś unikalne rozwiązania? Przedstaw swoim odbiorcom wszystkie swoje cechy i korzyści, które pozwolą wyróżnić Cię na tle innych biur. Możesz również postawić na oryginalne formy reklamy, które zapadną w pamięci.

Branża rachunkowości charakteryzuje się też pewnymi okresami sezonowości, takimi jak np. zakończenie roku podatkowego czy terminy składania deklaracji podatkowych. Dlatego kampanie marketingowe powinny być odpowiednio rozplanowane, aby uwzględnić te okresy i dostosować komunikację do zmieniających się potrzeb klientów.

Biura rachunkowe oferują często szeroki zakres usług, których złożoność może być trudna do przekazania. W związku z tym ważne jest klarowne i przystępne komunikowanie oferty usługowej. Warto unikać nadmiernego technicznego żargonu, który może być niezrozumiany przez część odbiorców.

Pamiętać należy również o aktualizowaniu informacji, tak by były zgodne z obecnymi przepisami. Prawo ma to do siebie, że może się w każdej chwili zmienić. Trzeba więc trzymać rękę na pulsie i dbać o to, by publikowane treści (np. w formie artykułów) nie wprowadzały odbiorców w błąd.

Dlaczego warto postawić na promocję w internecie?

Podstawowym argumentem, który powinien przekonać Cię do wykorzystania marketingu online, jest zasięg działań. Internet to ogromna platforma, która umożliwia dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Dzięki reklamie w sieci Twoje biuro rachunkowe może promować swoje usługi nie tylko lokalnie, ale także krajowo lub nawet międzynarodowo – w zależności od Twojej oferty i możliwości obsługi klienta.

Marketing internetowy jest również elastyczny i skalowalny. Możesz na bieżąco dostosowywać swoje kampanie reklamowe do zmieniających się potrzeb i warunków rynkowych, testować różne strategie oraz łatwo zwiększać lub zmniejszać budżet reklamowy w zależności od uzyskiwanych efektów. Kontrola nad kosztami zmniejsza ryzyko przepalania pieniędzy na nieskuteczne działania.

W przeciwieństwie do tradycyjnych form reklamy, marketing online pozwala też na dokładniejsze śledzenie wyników. Jesteś w stanie regularnie weryfikować uzyskiwane wyświetlenia, kliknięcia czy też monitorować inne wskaźniki. Możesz również na bieżąco śledzić interakcje podejmowane przez użytkowników na Twojej stronie. Kompleksowa analityka internetowa pozwala na optymalizowanie działań i uzyskiwanie jeszcze lepszych efektów.

Jak reklamować biuro rachunkowe?

Przejdźmy teraz do konkretów. Reklama biura rachunkowego w internecie obejmować może wiele różnych kanałów. W naszym artykule omówimy jednak trzy sprawdzone strategie, które obejmują zarówno krótko, jak i długoterminowe działania.

Reklama Google Ads dla księgowości

Jedną z najpopularniejszych form promocji biura rachunkowego jest reklama w Google Ads. Tego typu kampanie zapewniają szybkie efekty i pozwalają na realizację konkretnego celu – np. ściągnięcie ruchu na stronę czy pozyskanie kontaktów do potencjalnych klientów. Reklama wyświetlać może się w wyszukiwarce Google oraz na innych stronach partnerskich. Dzięki temu Twoje biuro rachunkowe może być widoczne dokładnie w momencie, gdy potencjalni klienci poszukują usług księgowych, ale także, gdy przeglądają inne treści.

Ważnym krokiem przy planowaniu skutecznej kampanii Google Ads jest wybór odpowiednich słów kluczowych, które będą pasować do potrzeb i zainteresowań Twoich potencjalnych klientów. W przypadku biura rachunkowego mogą to być frazy typu: „księgowość”, „rozliczenia podatkowe”, „doradztwo finansowe”, itp. Mogą to być również zapytania związane z konkretną lokalizacją np. “biuro rachunkowe Lublin”.

Przykładowe frazy kluczowe związane z branżą rachunkowości

Warto wykorzystać również opcje targetowania, tak aby reklamy były wyświetlane w określonych lokalizacjach, dla konkretnych grup wiekowych czy zainteresowań. Dzięki temu możesz dotrzeć do najcenniejszej dla Ciebie grupy docelowej. System Google Ads oferuje różne formaty kampanii. Dobrym pomysłem jest więc wdrożenie nie tylko reklam tekstowych, ale również np. graficznych (display). Dzięki temu możesz zaprezentować swoje biuro w bardziej atrakcyjny sposób, a także zwiększyć ekspozycję swojej marki.

Prowadząc reklamy w systemie Google Ads, warto także zastanowić się nad kampanią remarketingową. Tego typu kampania wyświetla się użytkownikom, którzy odwiedzili już Twoją stronę, ale nie wykonali pożądanej akcji – np. nie wypełnili formularza. Jest to bardzo dobry sposób na przypomnienie o swojej ofercie i zachęcenie do podjęcia kontaktu.

Reklama Google Ads pozwala na elastyczne zarządzanie budżetem reklamowym, co oznacza, że Twoje biuro rachunkowe może kontrolować wydatki i dostosować je do swoich możliwości finansowych. Możliwość ustalenia własnego budżetu oraz płacenie tylko za kliknięcia (model PPC – pay per click) sprawia, że reklama w Google jest skalowalna i dostępna dla firm o różnych budżetach.

Dowiedz się więcej o reklamach w Google:

Dla kogo są reklamy Google Ads?

Kampanie w systemie Facebook Ads

Kolejną skuteczną formą promocji w branży rachunkowej są reklamy Facebook Ads. Kampanie na Facebooku, podobnie jak te w Google, mogą przyjmować różnorodne formy, w tym m.in. obrazy, filmy, karuzele. Platforma ta także umożliwia dokładne targetowanie reklam na podstawie różnych kryteriów, takich jak wiek, płeć, lokalizacja, zainteresowania, zachowania online i wiele innych.

Przykładowa reklama na Facebooku w postaci karuzeli

Za pomocą reklamy na Facebooku jesteś w stanie szybko pozyskiwać kontakt do zainteresowanych odbiorców. Możliwe jest to dzięki formularzom błyskawicznym – użytkownik po kliknięciu reklamy może pozostawić swoje dane kontaktowe, np. numer telefonu czy adres e-mail.

Facebook jest serwisem, który posiada ogromną bazę aktywnych użytkowników. W Polsce korzysta z niego blisko 18 mln osób!  Regularna obecność na Facebooku poprzez reklamy może przyczynić się do zwiększenia świadomości Twojej marki wśród użytkowników. Im częściej potencjalni klienci zobaczą reklamy Twojego biura rachunkowego, tym bardziej będą skłonni do zapamiętania go i być może skorzystania z usług w przyszłości.

Dowiedz się więcej o reklamach na Facebooku:

Dla kogo są reklamy Facebook Ads?

Pozycjonowanie strony biura rachunkowego (SEO)

Oprócz działań krótkofalowych warto również pomyśleć nad długofalową strategią budowania widoczności – SEO. Pozycjonowanie strony internetowej biura rachunkowego polega na optymalizacji treści i struktury witryny w taki sposób, aby była ona lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Proces ten obejmuje również pozyskiwanie linków zewnętrznych np. z jakościowych portali, na których publikowane są artykuły sponsorowane.

Dzięki przemyślanej strategii SEO Twoja strona może zacząć wyświetlać się na wyższych miejscach w Google na najbardziej cenne frazy kluczowe. Możliwe jest to m.in. poprzez rozbudowę treści na podstronach ofertowych czy publikowanie artykułów. Jeśli jeszcze nie posiadasz bloga, warto to zmienić. Stanowi on bowiem doskonałe miejsce do udostępniania wartościowych treści związanych z rachunkowością, podatkami, zarządzaniem finansami oraz innymi tematami istotnymi z punktu widzenia klienta.

Dlaczego pozycjonowanie jest tak ważne? Branża biur rachunkowych charakteryzuje się wysoką konkurencją. Istnieje wiele firm świadczących podobne usługi w tym samym regionie. Użytkownik, który będzie szukał tego typu rozwiązania w Google, zazwyczaj skupi się tylko na najwyższych wynikach. Jeśli Twoja strona się wśród nich nie znajdzie, potencjalny klient może na nią nie trafić. Co ważne, strony wysoko pozycjonowane w organicznych wynikach są często postrzegane przez użytkowników jako bardziej wiarygodne i godne zaufania.

Możesz pomyśleć – “no dobrze, ale czy same reklamy w Google mi nie wystarczą?”. Musisz pamiętać, że niektórzy użytkownicy używają AdBlocka i przez to nie zobaczą Twoich kampanii. System Google Ads nie zawsze musi również wyświetlić właśnie Twoją reklamę – szczególnie w przypadku wykorzystywania popularnych fraz kluczowych. Organiczne wyniki wyszukiwania stanowią więc stabilne źródło ruchu na stronie, które generuje długofalowe korzyści. W przeciwieństwie do reklam płatnych, które znikają po zakończeniu kampanii, strony internetowe pozycjonowane w wynikach organicznych są stale widoczne dla użytkowników wyszukiwarek.

Dowiedz się więcej o pozycjonowaniu strony:

Dla kogo jest pozycjonowanie?

O czym należy pamiętać przy promocji księgowości?

Jak już wspominaliśmy, branża księgowości opiera się na zaufaniu i profesjonalizmie. Biuro rachunkowe obsługuje bowiem głównie klientów biznesowych, dlatego przekaz marketingowy powinien być dostosowany do ich potrzeb i oczekiwań. Wszelkie działania powinny więc podkreślać wiarygodność, doświadczenie oraz kompetencje Twojego biura rachunkowego.

Reklama powinna być również zgodna z zasadami etyki zawodowej i przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych, zwłaszcza w zakresie informacji o cenach. W komunikatach należy unikać ujawniania prywatnych informacji finansowych klientów czy też innych wrażliwych danych.

Co ważne, reklamy biura rachunkowego powinny być oparte na rzetelnych informacjach i być wolne od fałszywych lub wprowadzających w błąd obietnic (tak samo, jak w przypadku reklam w każdej innej branży). Powinieneś prezentować usługi w sposób obiektywny, unikając nadmiernego eksponowania swojej firmy kosztem innych.

Ważnym filarem promocji usług księgowych jest edukowanie klienta. Wiele osób może nie być świadomych, jakie korzyści mogą wynikać z korzystania z zewnętrznych usług biura rachunkowego. Dlatego istotne jest prowadzenie działań edukacyjnych w ramach marketingu online, które pokażą klientom wartość i korzyści z profesjonalnej obsługi rachunkowej.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Cię do skorzystania z możliwości, jakie oferuje reklama biura rachunkowego online. Choć tradycyjne metody promocji mogą być cennym wsparciem, środowisko internetowe umożliwia wejście na zupełnie inny poziom. Kompleksowa analityka, dokładne targetowanie komunikatów, różnorodność form – to tylko kilka z elementów, które czynią marketing internetowy tak atrakcyjnym.

Jeśli szukasz wsparcia w jeszcze skuteczniejszym poszukiwaniu klientów dla swojego biura rachunkowego, odezwij się do nas. Mamy doświadczenie w prowadzeniu projektów z tej branży – porozmawiajmy na ten temat:

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!

Agata Witek

Agata Witek

Content Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentową firmy - tworzę różnego rodzaju teksty, a także treści na social media.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią powiem, gdzie brakuje przecinka (nawet jeśli nikt nie pytał). Znam wszystkie najnowsze trendy na TikToku i nie zawaham się ich użyć.