Marketing B2B w wyszukiwarce Google – co warto wiedzieć?

 

Wyszukiwarka Google odgrywa fundamentalną rolę w codziennym życiu większości użytkowników internetu. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie przeróżnych informacji oraz odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Należy pamiętać, że Google nie jest jednostronnym narzędziem przeznaczonym jedynie dla indywidualnych użytkowników. Stanowi również nieoceniony kanał komunikacji marketingowej dla firm, które pragną dotrzeć do swojej grupy docelowej. Marketing internetowy oferuje wiele korzyści nie tylko firmom działającym w modelu B2C. Biznesy B2B również mogą skutecznie wykorzystać potencjał płynący z rozwiązań online.

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega marketing B2B i dlaczego warto przyłożyć do niego szczególną uwagę. Zachęcamy do lektury!

Marketing B2B – podstawowe informacje

Model B2B, czyli business to business, to typowy model relacji handlowych zawieranych pomiędzy firmami. Polega on na tym, że jedno przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty lub usługi innemu przedsiębiorstwu, a nie bezpośrednio indywidualnemu konsumentowi.

Ze względu na specyfikę tego modelu, marketing B2B koncentruje się na skutecznym dotarciu do klientów biznesowych i budowaniu z nimi długoterminowych relacji handlowych. Kluczowym elementem jest zrozumienie docelowego rynku i branży – dzięki temu możliwe jest odpowiednie dopasowanie oferty produktowej lub usługowej.

Główną ideą marketingu B2B jest skupienie się na spełnianiu unikalnych potrzeb i wymagań klientów biznesowych, które mogą być znacznie bardziej skomplikowane i specyficzne niż w przypadku klientów indywidualnych. Firmy w modelu B2B podejmują zazwyczaj bardziej złożone decyzje zakupowe, uwzględniając nie tylko cenę, ale także jakość, trwałość, dostępność i wsparcie techniczne.

Różnice między B2B a B2C

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych różnic między podejściem B2B a B2C w kontekście marketingu i sprzedaży.

Odbiorcy 

 • B2B: Odbiorcami marketingu B2B są inne firmy i organizacje. Decyzje zakupowe w tym modelu są zazwyczaj podejmowane przez kilka osób na różnych poziomach zarządzania, a procesy zakupowe są bardziej skomplikowane i długotrwałe.
 • B2C: Odbiorcami marketingu B2C są indywidualni konsumenci. Decyzje zakupowe są zwykle podejmowane przez pojedynczego konsumenta i często opierają się na emocjach.

 

Proces zakupowy

 • B2B: Proces zakupowy w B2B jest zazwyczaj bardziej skomplikowany i przeciągnięty w czasie. Wymaga analizy i oceny różnych opcji, weryfikacji jakości, negocjacji i sporządzenia umów.
 • B2C: W B2C proces zakupowy jest zazwyczaj prosty i szybki, a konsumenci podejmują decyzje na podstawie własnych preferencji, opinii innych i dostępności produktu.

 

Relacje między firmą a klientem

 • B2B: W marketingu B2B nawiązywanie długoterminowych relacji handlowych jest podstawą. Firma, która zbuduje zaufanie, może stać się stałym dostawcą lub partnerem biznesowym. Klient, na podstawie pozytywnych doświadczeń, może następnie polecać dane przedsiębiorstwo innym podmiotom.
 • B2C: Klienci B2C cechują się mniejszą lojalnością w stosunku do poszczególnych firm. Nawiązywane relacje są często krótkotrwałe, oparte na pojedynczych transakcjach.

 

Komunikacja i przekazy reklamowe

 • B2B: Komunikacja marketingowa w B2B koncentruje się na prezentowaniu korzyści dla firmy, potencjalnym niwelowaniu problemów i dostarczeniu wartościowych rozwiązań biznesowych. Przedstawiciele firm podejmują bowiem decyzje oparte na logice i kalkulacjach.
 • B2C: W przypadku B2C reklamy zazwyczaj uwzględniają emocje, aspiracje, motywacje, styl życia i indywidualne potrzeby konsumenta. Podejmowane decyzje są często spontaniczne i bazują na odpowiednio dobranych przekazach reklamowych.

 

Marketing B2B i B2C wymagają różnych strategii i podejść, uwzględniających specyficzne potrzeby oraz preferencje poszczególnych klientów. Odpowiednie zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla skuteczności prowadzonych kampanii marketingowych i osiągnięcia sukcesu w odpowiednim segmencie rynku.

Kilka danych na temat marketingu B2B

Przyjrzyjmy się kilku danym statystycznym, które lepiej zobrazują istotę marketingu B2B.

 • 52% klientów B2B twierdzi, że jest bardziej skłonna do dokonania zakupu od firmy, po przeczytaniu dodanych przez nią treści (Marketing Charts),

 

 • 63% zespołów B2B składa się z co najmniej trzech decydentów (Marketing Charts),

 

 • 70% ruchu na stronie, który otrzymują marketerzy B2B, to ruch organiczny z wyszukiwania (ThriveMyWay),

 

 • Skupienie się na doświadczeniu klienta B2B może prowadzić do zwiększenia przychodów nawet o 10% (Ranktracker),

 

 • 52% marek na rynku B2B prowadzi swoje własnego bloga (Content Marketing Institute),

 

 • Klienci B2B zaczynają bardziej polegać na internecie niż na konsultantach (Forbes),

 

 • Zakłada się, że do 2025 roku 80% komunikacji sprzedażowej B2B odbywać się będzie w kanałach cyfrowych (Gartner),

 

 • Przeciętna ścieżka zakupowa klienta B2B jest o 22% dłuższa niż pięć lat temu (Gitnux).

 

Powyższe statystyki wskazują jednoznacznie – inwestycja w marketing B2B powinna być jednym z kluczowych elementów strategii firm działających w tym modelu. Odpowiednie podejście jest w stanie zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa, a także prowadzić do osiągania celów biznesowych.

Wybrane elementy marketingu w modelu B2B

Marketing B2B opiera się na wielu różnych kanałach – zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. W ostatnich latach na szczególnym znaczeniu zyskują jednak działania prowadzone w środowisku online.

Do popularnych elementów strategii marketingowych wielu firm B2B zaliczyć można stronę internetową, profile w mediach społecznościowych, e-mail marketing czy też content w postaci case studies.

Profesjonalna strona internetowa z blogiem

Strona internetowa powinna być podstawowym narzędziem marketingowym każdej firmy B2B. Stanowi ona bowiem pewnego rodzaju wizytówkę, która pozwala przedstawić ofertę, wartości i unikalne rozwiązania dla klientów biznesowych.

Dlaczego powinieneś zadbać o swoją witrynę? Jak wynika z danych Forbes, 88% użytkowników nie wróci na stronę internetową, jeśli ma związane z nią złe doświadczenia.

Odpowiednio zaprojektowana strona to m.in. taka, która jest estetyczna, intuicyjna w nawigacji i responsywna na urządzeniach mobilnych. Twoja witryna powinna zrobić dobre wrażenie na użytkownikach, wzmacniając wiarygodność i ich zaufanie do marki.

Istotnym elementem Twojej strony powinien być blog firmowy, czyli podstrona, na której zamieszczać możesz różnego rodzaju artykuły, aktualności czy też poradniki. Blog powinien odpowiadać na konkretne pytania Twoich potencjalnych klientów. Warto zatem przeprowadzić research problemów, z którymi mogą się oni borykać. Na tej podstawie jesteś w stanie zaplanować poszczególne tematy Twoich wpisów.

Wyselekcjonowane media społecznościowe

Wybór odpowiednich mediów społecznościowych jest kluczowym krokiem podczas planowania skutecznej strategii marketingu B2B. Firma powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim swoją branżę, grupę docelową, a także cele marketingowe.

W kontekście B2B nie wszystkie platformy społecznościowe są równie efektywne, dlatego ważne jest, aby wyselekcjonować te, które najlepiej odpowiadają na potrzeby i preferencje Twoich klientów biznesowych. Większość firm, funkcjonujących w podanym modelu, wykorzystuje serwisy takie jak LinkedIn, Facebook, Twitter czy YouTube.

LinkedIn jest szczególnie ważny dla marketingu B2B, ponieważ jest platformą skoncentrowaną na relacjach biznesowych i networkingu. Firma może wykorzystać ten serwis do budowania swojego wizerunku jako eksperta w danej dziedzinie, publikowania artykułów, a także poszukiwania potencjalnych klientów poprzez social selling.

Wiele firm B2B decyduje się również na prowadzenie reklam poprzez system Facebook Ads. Portal ten cieszy się bowiem w naszym kraju sporą popularnością – obecnie posiada blisko 18 mln użytkowników. Dzięki tego typu reklamom możesz np. budować świadomość marki, kierować ruch na swoją stronę internetową czy też generować leady.

Kampanie e-mail marketingowe

Kolejnym popularnym kanałem marketingu B2B jest poczta elektroniczna. Dzięki wiadomościom e-mail firma może utrzymywać bliski kontakt z klientami biznesowymi, dostarczać im wartościowych informacji oraz nienachalnie promować swoje produkty czy usługi.

E-mail marketing pozwala na personalizację przekazu i dostosowywanie treści do indywidualnych potrzeb klientów, co zwiększa skuteczność komunikacji i dodatkowo angażuje odbiorców.

Kluczem do skutecznego e-mail marketingu B2B jest dostarczanie wartościowych i spersonalizowanych treści, które przyciągają uwagę klientów i budują pozytywne skojarzenia z Twoją marką. Masowe wiadomości typu spam, które nic nie wnoszą, mogą jedynie zniechęcić odbiorców do jakiejkolwiek interakcji z Tobą.

Case studies – dowód zaufania

Case study, czyli studium przypadku, stanowi potężny dowód zaufania dla firm działających w modelu B2B. Decydenci biznesowi podejmują swoje decyzje na podstawie faktów, danych i wyników. Przedstawienie konkretnych przypadków, w których firma pomogła innym rozwiązać problemy czy zrealizowała udane projekty, przekonuje potencjalnych klientów o realnej wartości oferowanych produktów lub usług.

Ważne jest jednak, aby case studies B2B były rzetelne, oparte na prawdziwych danych i informacjach, a także przedstawiały konkretne rezultaty. Takie podejście pozwala pokazać, że dane przedsiębiorstwo ma rzeczywisty wpływ na sukces swoich klientów biznesowych.

Case studies są nie tylko narzędziem marketingowym, ale także dowodem na to, że firma potrafi sprostać oczekiwaniom klientów i jest w stanie generować realne wyniki.

Sprawdź, jak wyglądają nasze case studies i poznaj historie naszych klientów:

Case studies Vilaro

 

Jak skutecznie wykorzystać marketing B2B w Google?

Marketing internetowy B2B w wielu przypadkach sprowadza się w głównej mierze do wyszukiwarki Google. Jest to bowiem podstawowe źródło wiedzy na temat różnych firm, produktów oraz usług. W tym miejscu rozpoczyna się również często ścieżka zakupowa klienta B2B, który posiada konkretną potrzebę.

Jeśli chcesz skutecznie docierać do swojej grupy docelowej, postaw na dwa sprawdzone rozwiązania oparte na wyszukiwarce Google. Mowa o pozycjonowaniu SEO oraz Google Ads – poniżej znajdziesz więcej informacji na ich temat.

SEO dla strony B2B

Pozycjonowanie strony B2B odgrywa kluczową rolę w kontekście budowania jej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiedniej optymalizacji elementów technicznych oraz treści, Twoja witryna może być w stanie zajmować wysokie pozycje i tym samym skutecznie docierać do potencjalnych klientów.

Większość użytkowników odwiedza jedynie kilka witryn, które znajdują się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania Google. Jak wiadomo, konkurencja jest spora, a liczba miejsc ograniczona. W związku z tym, jeśli chcesz wyświetlać się na zapytania wpisywane przez Twoich potencjalnych klientów, musisz zadbać o kompleksową strategię SEO B2B.

Odpowiednie frazy kluczowe

Podstawowym elementem skutecznej strategii pozycjonowania jest szeroka analiza słów kluczowych. Polega ona na odnalezieniu konkretnych fraz i zapytań związanych z Twoją działalnością, które są wyszukiwane w internecie przez użytkowników.

Wybrane frazy mogą być następnie wykorzystywane podczas pisania treści na podstrony, wdrażania nagłówków czy też projektowania meta title i meta description.

Oprócz popularnych ogólnych słów kluczowych warto także uwzględnić tzw. długie ogony (long-tail keywords). Są to bardziej szczegółowe i unikatowe frazy, które często odzwierciedlają specyficzne potrzeby klientów biznesowych. Wykorzystanie długich ogonów pozwala na dotarcie do bardziej konkretnej i zainteresowanej ofertą grupy odbiorców.

Firmy B2B powinny skupić się na używaniu fraz kluczowych, które uwzględniają konkretne intencje użytkowników. Tworzenie wartościowych treści, które odpowiadają na różne typy potrzeb, pomaga w przyciągnięciu klientów będących na różnych etapach procesu zakupowego.

Przygotowanie docelowych podstron

Kolejną istotną kwestią jest zaprojektowanie odrębnych podstron usługowych lub produktowych. W ten sposób użytkownicy będą w stanie szybko dotrzeć do interesujących ich rozwiązań. Dodatkowo umożliwisz im logiczne nawigowanie po Twojej witrynie.

Do każdej podstrony przydzielić należy konkretną frazę kluczową wraz z intencją wyszukiwania. Dzięki temu potencjalny klient B2B, po wpisaniu w wyszukiwarkę swojego zapytania, trafi do miejsca, które będzie odpowiadać jego potrzebom.

Wyodrębniając poszczególne podstrony, pamiętać należy jeszcze o ich odpowiednim uzupełnieniu. Wysokiej jakości treści, wzbogacone o frazy kluczowe, przyciągają użytkowników, zwiększają czas spędzony na stronie, a także budują autorytet i zaufanie w oczach wyszukiwarek.

Reklama B2B w Google Ads

Reklama B2B w Google Ads to skuteczny sposób na szybkie i precyzyjne dotarcie do klientów biznesowych. System Google Ads pozwala firmom B2B na wyświetlanie reklam m.in. na stronie wyników wyszukiwania oraz na innych platformach Google, takich jak YouTube.

Google Ads daje firmie możliwość szybkiego dotarcia do klientów w momencie, gdy są gotowi podjąć decyzje zakupowe. Skuteczne kampanie reklamowe pozwalają na zwiększenie sprzedaży, budowanie zaufania do marki oraz osiąganie lepszych wyników w konkurencyjnym środowisku B2B.

Sprecyzowana grupa odbiorców

Sprecyzowana grupa odbiorców stanowi kluczowy element sukcesu reklam Google Ads dla branży B2B. Dokładne określenie grupy docelowej pozwala firmie skupić swoje działania reklamowe na odpowiednich klientach biznesowych, którzy mogą być potencjalnie najbardziej zainteresowani oferowanymi produktami lub usługami.

Dzięki zaawansowanym opcjom targetowania dostępnym w systemie Google Ads firma może wybrać konkretne słowa kluczowe, lokalizacje, grupy docelowe czy zachowania użytkowników. W ten sposób reklama może dotrzeć do tych klientów, którzy z największym prawdopodobieństwem podejmą pożądane działania, takie jak np. kliknięcie reklamy czy uzupełnienie formularza kontaktowego.

Precyzyjne targetowanie w Google Ads pozwala również na efektywne wykorzystanie budżetu reklamowego. Koncentracja na odpowiedniej grupie odbiorców i eliminowanie niepotrzebnych kliknięć czy wyświetleń reklam pozwala na lepszą kontrolę nad kosztami reklamowymi.

Odpowiednio dobrany tekst reklamowy

W przypadku reklam tekstowych nagłówek i tekst stanowią pierwszy kontakt marki z potencjalnymi klientami biznesowymi. Mają one za zadanie przyciągnąć ich uwagę oraz zachęcić do działania. W kontekście B2B warto zadbać o to, aby teksty były odpowiednio dostosowane do intencji i potrzeb odbiorców.

Pamiętaj, że pole z tekstem reklamy jest ograniczone – zmieścisz w nim zazwyczaj do 90 znaków. Warto zatem zawrzeć w nim zwięzłe informacje i konkretne wezwanie do działania (call to action).

Dostosowanie przekazu do intencji klientów, odpowiednie wykorzystanie słów kluczowych oraz personalizacja treści pozwala firmie na osiągnięcie lepszych wyników reklamowych, przyciągnięcie wartościowych klientów biznesowych oraz zwiększenie efektywności działań marketingowych.

Dlaczego warto postawić na marketing B2B w Google?

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie – korzysta z niej ponad 92% ogółu użytkowników. Właśnie dlatego obecność w Google, poprzez wyniki wyszukiwania czy też płatne reklamy, jest kluczowym czynnikiem, który pozwala firmom B2B na zwiększenie widoczności i dotarcie do potencjalnych klientów biznesowych.

Dobrze zaprojektowana strona internetowa jest nieocenionym narzędziem pozyskiwania leadów B2B. Udostępniane za jej pośrednictwem informacje mogą mieć realny wpływ na decyzje klientów, którzy są na różnych etapach swojej ścieżki zakupowej.

Marketing w wyszukiwarce Google pozwala także na prowadzenie działań zarówno krótkoterminowych, jak i tych na dłuższą metę. Reklamy Google Ads, wyświetlane niemal natychmiast po uruchomieniu, są dobrym sposobem na szybkie dotarcie do określonych użytkowników i wygenerowanie zainteresowania firmą.

Z kolei SEO jest procesem długotrwałym, który pozwala na umocnienie pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Dobra widoczność strony B2B wpływa na wzrost przewagi konkurencyjnej, a także pozytywne postrzeganie marki przez klientów biznesowych.

Podsumowanie

Strategia marketingowa B2B jest jednym z kluczowych elementów decydujących o sukcesie firm działających w tym modelu. Należy jednak pamiętać, że marketing B2B wymaga skupienia na precyzyjnym targetowaniu, tak aby dotrzeć do odpowiedniej grupy klientów biznesowych, którzy są gotowi podjąć działania zakupowe.

Jednymi z najbardziej skutecznych rozwiązań są działania marketingowe prowadzone za pośrednictwem wyszukiwarki Google.

W połączeniu, pozycjonowanie i reklamy Google Ads dają firmie kompleksowe podejście do marketingu B2B w Google. Pozycjonowanie SEO pomaga budować trwałe i naturalne pozycje w wynikach wyszukiwania, podczas gdy reklamy Google Ads pozwalają na szybkie i skuteczne dotarcie do klientów biznesowych w momencie, gdy są gotowi podjąć decyzje zakupowe.

Odpowiednie wykorzystanie obu tych metod daje firmie B2B przewagę konkurencyjną, zwiększa jej widoczność wśród klientów biznesowych i przyciąga wartościowych użytkowników na stronę internetową.

Jeśli chciałbyś skorzystać z potencjału, jaki płynie z marketingu B2B w wyszukiwarce Google, napisz do nas. Gdy poznamy lepiej Twoje oczekiwania, będziemy w stanie przygotować indywidualną strategię rozwoju Twojego biznesu.

 

Agata Witek

Agata Witek

Content Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentową firmy - tworzę różnego rodzaju teksty, a także treści na social media.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią powiem, gdzie brakuje przecinka (nawet jeśli nikt nie pytał). Znam wszystkie najnowsze trendy na TikToku i nie zawaham się ich użyć.