Jaki system zarządzania treścią będzie odpowiedni? Wybieramy CMSa!

W dzisiejszych czasach, kiedy większość biznesów ma swoją stronę internetową, ważne jest, aby była ona nie tylko estetyczna i funkcjonalna, ale również łatwa do zarządzania. Bez systemu zarządzania treścią trudno jest utrzymać stronę w dobrej formie i dostarczać na niej regularnie nowe treści.

To samo dotyczy sklepów internetowych – bez wygodnego i intuicyjnego panelu administracyjnego, prowadzenie e-commerce może okazać się uciążliwe. Dlatego właśnie istotną rolę odgrywa CMS – system zarządzania treścią.

W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć, czym dokładnie jest CMS. Podpowiadamy również, jak wybrać odpowiedni system zarządzania treścią dla Twojej strony lub sklepu internetowego. Zachęcamy do lektury!

Co to jest System Zarządzania Treścią?

CMS (ang. Content Management System) to narzędzie, które umożliwia łatwe i efektywne zarządzanie treścią na stronie internetowej lub sklepie internetowym. Strony internetowe są często budowane przy użyciu różnych języków programowania, takich jak HTML, CSS, JS czy PHP. Oznacza to, że treści i dane na stronie są również zapisywane przy użyciu kodu. Jednak w przypadku braku CMS, wprowadzanie zmian lub aktualizacji wymaga większych, bądź mniejszych umiejętności programistycznych.

Dzięki CMS możemy z łatwością wprowadzać i modyfikować treści oraz grafikę na stronie internetowej lub sklepie internetowym za pomocą prostego i intuicyjnego panelu administracyjnego. CMS umożliwia też zarządzanie użytkownikami, dodawanie produktów, tworzenie stron, edytowanie tekstu i wiele innych funkcji, które ułatwiają zarządzanie stroną internetową lub sklepem internetowym.

Warto też zaznaczyć, że większość CMSów posiada mechanizmy autoryzacji i uwierzytelnienia, które zabezpieczają naszą stronę przed nieautoryzowanym dostępem. Korzystanie z CMSa pozwala zatem oszczędzić czas, pieniądze i umożliwia samodzielne zarządzanie stroną bez konieczności wynajmowania programisty czy webmastera.

Jak wybrać odpowiedni CMS?

Przy wyborze CMSa warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, skalowalność i łatwość w obsłudze, w zależności od potrzeb strony internetowej lub sklepu internetowego. Na rynku istnieje wiele płatnych rozwiązań, ale również darmowych CMSów, które są bardzo popularne.

Przed wyborem systemu CMS warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. Do jakiego zastosowania potrzebuję CMS? (Sklep internetowy, witryna wizytówkowa)
 2. Czy będę wprowadzać sam aktualizacje, czy może będzie to robić ktoś inny?
 3. Jaki mam budżet na stworzenie strony internetowej?
 4. Czy w przypadku sklepu internetowego będę wykonywać integracje z hurtowaniami zewnętrznymi?
 5. Czy mam odpowiednie umiejętności do tego, aby stworzyć samodzielnie witrynę?
 6. Jak duża będzie moja witryna?
 7. Czy moja witryna będzie posiadała bloga firmowego?
 8. Czy zależy mi na tym, aby moja witryna wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania?

Jakie wyróżniamy rodzaje systemów CMS?

Wyróżnić możemy rozwiązania autorskie oraz darmowe — ogólnodostępne. Jest to początkowy podział, który pozwoli Ci określić, jakiego rozwiązania potrzebujesz.

Darmowe — ogólnodostępne rozwiązania CMS

Darmowe systemy zarządzania treścią to popularne rozwiązania, które pozwalają na szybkie i łatwe tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Przy darmowych rozwiązaniach istotne jest to, że w wielu przypadkach istnieje dużo pluginów, wtyczek czy też gotowych elementów, które można zaimplementować do Twojej strony internetowej, bez szczególnej wiedzy technicznej.

Autorskie systemy CMS

Autorskie systemy zarządzania treścią to rozwiązania, które zostały stworzone specjalnie dla danej firmy lub instytucji. Narzędzia te dostosowane są do specyficznych potrzeb klienta. Pozwala to na bardziej precyzyjne i efektywne zarządzanie stroną internetową lub sklepem internetowym.

Autorskie CMSy są zazwyczaj płatne i wymagają stałej aktualizacji oraz utrzymania. Co więcej, w przypadku tych rozwiązań wiele dodatkowych zmian czy implementacji wymagać będzie specjalistycznej wiedzy programistycznej.

Jakie są najpopularniejsze systemy CMS?

Na rynku istnieje wiele różnych systemów CMS, co utrudnia ich dokładne wyszczególnienie. Aby pomóc w dokonaniu wyboru, warto przyjrzeć się popularności poszczególnych systemów na całym świecie. Najlepszym sposobem na zrozumienie, które CMS-y są najczęściej wykorzystywane, jest przeanalizowanie wykresu, przedstawiającego udział poszczególnych systemów w rynku.

Globalne trendy udziału w rynku systemów zarządzania treścią

Źródło: w3techs.com

Jak widać, liderem zestawienia jest WordPress. Ze względu na swoją popularność oraz dostępność wielu wtyczek i szablonów jest często wybierany jako system zarządzania treścią dla różnych rodzajów stron internetowych i sklepów internetowych. Shopify, Wix i Squarespace to platformy, które są często wybierane do tworzenia sklepów internetowych. Natomiast Joomla i Drupal są często wykorzystywane przez bardziej zaawansowanych użytkowników.

Pięć najpopularniejszych systemów CMS

 • WordPress – to bardzo popularny i wszechstronny system zarządzania treścią, który został wykorzystany na ponad 72,9% wszystkich stron internetowych zbudowanych przy użyciu CMS. Jest to darmowy system, który oferuje wiele wtyczek i szablonów. Czyni to go łatwym w użyciu i dostosowaniu do indywidualnych potrzeb. Posiada również przyjazny dla SEO interfejs i wiele narzędzi do optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek.

 

 • Shopify – to platforma sklepów internetowych, która stanowi 6,3% rynku systemów zarządzania treścią. Jest to płatny system, który oferuje wiele funkcjonalności, takich jak integracje z systemami płatności i obsługę zamówień. Posiada również wiele wtyczek i szablonów, które ułatwiają dostosowanie sklepu internetowego do indywidualnych potrzeb. Shopify oferuje również wiele narzędzi do optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek.

 

 • Wix – to łatwy w użyciu system zarządzania treścią, który oferuje wiele gotowych szablonów i wtyczek. Jest to darmowy system, jednak oferuje również płatne plany. Wix posiada przyjazny interfejs, który umożliwia tworzenie i modyfikowanie stron internetowych, bez szczególnych umiejętności programistycznych. Należy jednak zaznaczyć, że Wix jest bardziej narzędziem generującym strony internetowe. W związku z tym może przysporzyć kilka problemów związanych z optymalizacją.

 

 • Squarespace – to platforma, która oferuje łatwe w użyciu narzędzia do projektowania i tworzenia stron internetowych oraz sklepów internetowych. Posiada wiele gotowych szablonów i wtyczek, co ułatwia dostosowanie witryny do indywidualnych potrzeb.

 

 • Joomla – to system zarządzania treścią, który oferuje wiele funkcjonalności i jest często wykorzystywany przez zaawansowanych użytkowników. Jest to darmowy system, który oferuje wiele gotowych szablonów i wtyczek. Wymaga jednak większych umiejętności technicznych w porównaniu do innych systemów CMS.

Warto w tym miejscu wyróżnić jeszcze systemy CMS pod sklepy internetowe. Zalicza się do nich m.in. Shoper czy IdoSell, które działają w modelu SaaS. Są to  bardzo popularne systemy CMS (szczególnie w Polsce), dzięki którym istnieje możliwość stworzenia sklepu internetowego szytego na miarę Twoich potrzeb.

CMSy dedykowane dla sklepów internetowych – na co zwrócić uwagę?

W przypadku prowadzenia sklepu internetowego ważne jest, aby wybrać system zarządzania treścią, który został stworzony z myślą o e-commerce. Tego rodzaju CMSy oferują funkcje takie jak zarządzanie produktami, zamówieniami, płatnościami oraz integracją z systemami wysyłkowymi.

Przykłady popularnych CMSów dedykowanych dla sklepów internetowych to Shopify, IdoSell, WooCommerce (wtyczka do WordPressa) czy PrestaShop. Przed ich wyborem warto sprawdzić łatwość skalowania oferty i funkcji sklepu. Dowiedz się również o możliwościach integracji systemu z innymi narzędziami (np. marketingowymi, analitycznymi, CRM).

Jak CMS wpływa na SEO i pozycjonowanie Twojej strony?

Wybór odpowiedniego CMSa ma znaczenie nie tylko dla łatwości zarządzania treścią, ale również dla SEO i pozycjonowania Twojej strony. Niektóre systemy zarządzania treścią oferują wbudowane funkcje optymalizacji SEO. Zalicza się do nich możliwość tworzenia czytelnych adresów URL, zarządzanie meta tagami, czy automatyczne generowanie mapy strony.

Przed wyborem CMSa warto sprawdzić, jakie funkcje SEO są dostępne, ponieważ mogą one przyczynić się do lepszego rankingu strony w wynikach wyszukiwania.

Bezpieczeństwo i CMS – jak chronić swoją stronę?

Bezpieczeństwo strony internetowej lub sklepu online powinno być jednym z priorytetów przy wyborze CMSa. Warto zwrócić uwagę na systemy zarządzania treścią, które oferują regularne aktualizacje, szybkie łatanie ewentualnych luk, a także funkcje związane z ochroną danych użytkowników i transakcji.

Dobre praktyki związane z bezpieczeństwem obejmują również:

 • wybór silnych haseł,
 • korzystanie z certyfikatów SSL,
 • tworzenie kopii zapasowych,
 • monitorowanie ewentualnych prób włamań.

CMS a dostępność na różnych urządzeniach – responsywność strony

W dobie powszechnej mobilności, ważne jest, aby Twoja strona internetowa czy sklep online były dostępne na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, czy komputery. Przy wyborze CMSa warto zwrócić uwagę na to, czy oferuje on responsywne szablony, które dostosowują się do różnych rozmiarów ekranu, gwarantując wysoką jakość użytkowania na każdym z nich.

Responsywność strony wpływa nie tylko na komfort użytkowników, ale również na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, wyszukiwarki, takie jak Google, przywiązują dużą wagę do dostosowania strony do urządzeń mobilnych.

Wsparcie techniczne i społeczność wokół CMSa

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym użytkownikiem CMSa, wsparcie techniczne i aktywna społeczność wokół wybranego systemu zarządzania treścią są niezwykle ważne. Wsparcie może obejmować dokumentację, bazy wiedzy, fora czy dostęp do profesjonalnej pomocy technicznej.

Aktywna społeczność wokół CMSa może również dostarczyć licznych zasobów, takich jak poradniki, szablony, wtyczki czy wsparcie w rozwiązywaniu problemów. Popularne CMSy, takie jak WordPress, Joomla czy Drupal, mają duże społeczności, które często dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią zależy przede wszystkim od potrzeb i celów Twojego biznesu. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na funkcjonalność, łatwość obsługi oraz skalowalność. Darmowe systemy zarządzania treścią, takie jak WordPress, są bardzo popularnym wyborem. Warto jednak także rozważyć autorskie rozwiązania CMS, dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią to inwestycja w rozwój Twojego biznesu. W związku z tym decyzja ta może zadecydować o sukcesie Twojej strony lub sklepu internetowego.