Strategia dywersyfikacji działań marketingowych – co zyskasz?

 

Dywersyfikacja definiowana jest jako różnicowanie, rozszerzanie czy urozmaicanie. To właśnie te słowa bardzo dobrze oddają, jak firmy powinny planować i postrzegać swoje działania marketingowe. Sukces Twojego biznesu nie opiera się bowiem tylko na tym, co oferujesz, ale także na tym, jak skutecznie potrafisz dotrzeć z przekazem do swojej docelowej grupy klientów.

Na pewno zauważyłeś, że internet jest w ostatnich latach jednym z najskuteczniejszych kanałów marketingowych. Być może zastanawiasz się, na jakie rozwiązania konkretnie postawić. A gdyby tak wykorzystać kilka z nich?

Odkryj, dlaczego warto zainwestować w dywersyfikację marketingową i jak może ona pomóc rozwinąć Twój biznes.

Na czym polega dywersyfikacja w marketingu?

Dywersyfikacja marketingowa nie jest tylko modnym hasłem czy chwilowym trendem. To strategiczne podejście, które pozwala firmom skutecznie docierać do odpowiednich odbiorców we właściwym momencie.

Kluczowym aspektem dywersyfikacji w marketingu jest zróżnicowanie źródeł pozyskiwania leadów. Oznacza to, że Twoja firma nie powinna polegać tylko na jednym kanale. Dzięki temu nawet w przypadku zmian w preferencjach odbiorców lub trudnościach w jednym kanale masz inne źródła, które nadal będą efektywne.

W ramach dywersyfikacji możesz także tworzyć różnorodne treści i przekazy marketingowe, tak aby przyciągnąć uwagę różnych grup docelowych. Przykładem są np. spersonalizowane reklamy online, które są dostosowane do określonych segmentów klientów.

Dlaczego jeden kanał marketingowy może nie wystarczyć?

Strategia obejmująca jeden kanał marketingowy może działać, ale do pewnego czasu. Stale zmieniające się otoczenie biznesowe wymaga elastyczności. Nowe trendy, technologie i konkurencja pojawiają się szybko, a co działa dzisiaj, może być nieskuteczne jutro.

Jeśli Twój sukces opiera się na jednym źródle klientów, to jak zapewnisz sobie bezpieczeństwo, gdy ten kanał przestanie działać tak efektywnie, jak wcześniej? Strategia dywersyfikacji pomaga rozproszyć to ryzyko, umożliwiając równoczesne działanie na wielu frontach i utrzymywanie stabilności w przypadku problemów w jednym ze źródeł.

Korzystanie tylko z jednego kanału hamuje także Twój wzrost jako firmy. Dlaczego miałbyś dobrowolnie zrezygnować z większej liczby leadów? Przy ograniczonym zasięgu danego medium nie jesteś przecież w stanie dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy korzystają z innych platform. Dlatego też tak ważne jest uwzględnienie różnych metod i narzędzi, które pozwolą Ci na efektywne komunikowanie się z rozproszonymi grupami odbiorców.

Zalety i korzyści dywersyfikacji marketingowej

Główne zalety i korzyści dywersyfikacji marketingowej to m.in.:

 • wzrost liczby leadów – większość kanałów marketingowych online sprawdzi się świetnie do pozyskiwania leadów sprzedażowych. Obecność w różnych miejscach jest dla Ciebie szansą na dotarcie do większej liczby odbiorców, którzy mogą być realnie zainteresowani Twoją ofertą.

 

 • większa elastyczność działań – wykorzystywanie różnych kanałów i narzędzi pozwala łatwo dostosować się do zmieniających się trendów rynkowych oraz preferencji klientów. Strategia dywersyfikacji sprzyja także testowaniu różnych komunikatów i formatów treści.

 

 • zróżnicowane źródła pozyskiwania klientów – dzięki dywersyfikacji firma nie jest uzależniona od jednego źródła klientów. To oznacza, że ryzyko związane z utratą klientów w przypadku problemów w jednym kanale jest znacznie mniejsze. Posiadanie wielu źródeł leadów sprawia, że firma jest bardziej stabilna i odporna na niesprzyjające warunki.

 

 • kompleksowe dane – dywersyfikacja pozwala na gromadzenie danych z różnych źródeł. To z kolei umożliwia dokładniejszą analizę i zrozumienie, które strategie marketingowe są najbardziej skuteczne. Dzięki temu firma może zoptymalizować swoje działania i alokować zasoby tam, gdzie przynoszą one najlepsze wyniki.

 

 • zwiększanie świadomości marki – dzięki obecności w różnych kanałach marketingowych, firma ma możliwość zwiększenia swojej rozpoznawalności. Kiedy klienci mają styczność z konkretną marką na wielu platformach, łatwiej ją zapamiętują oraz są skłonni jej zaufać.

 

 • możliwość komunikowania się z różnymi grupami odbiorców – nie każdy użytkownik internetu korzysta z tych samych platform. Dywersyfikacja działań jest dla Ciebie szansą na dotarcie do poszczególnych grup odbiorców, z którymi nie byłbyś w stanie zetknąć się w jednym miejscu.

Jak każde podejście, dywersyfikacja posiada również pewne minusy. Główną z nich jest konieczność poniesienia nieco wyższych kosztów. Większość kanałów wymaga bowiem nakładu inwestycji w postaci czasu, zasobów ludzkich i finansowych. Dywersyfikacja prowadzona we współpracy z zewnętrzną agencją jest o wiele bardziej opłacalna, niż w przypadku samodzielnych działań.

Dywersyfikacja w marketingu online – na co postawić?

Na pewno znasz wiele różnych kanałów online, za pośrednictwem których promują się inne marki. Które z nich sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojego biznesu?

Przychodzimy z pomocą! Poniżej znajdziesz informacje na temat najpopularniejszych działań marketingowych, które oferuje internet. Dowiedz się więcej o specyfice danych rozwiązań i przekonaj się, czy powinieneś włączyć je do swojej strategii.

Wypozycjonowana strona www

Strona internetowa stanowi tak naprawdę podstawę funkcjonowania każdego biznesu w sieci. Jest to wirtualne centrum operacji, za pomocą którego przedsiębiorstwo może zaprezentować swoją ofertę, kształtować wizerunek czy zachęcić potencjalnego klienta do kontaktu.

Posiadasz swoją własną stronę? Świetnie! To już połowa sukcesu – teraz powinieneś zadbać o jej dobrą widoczność. Twoja witryna nie musi bowiem pełnić jedynie funkcji wizytówki, może być również skutecznym narzędziem handlowym.

Zainwestuj w budowanie widoczności swojej strony na frazy odpowiadające Twoim produktom lub usługom. Przełoży się to nie tylko na wzrost rozpoznawalności marki, ale także nakierowanie popytu na konkretną ofertę. Dzięki kompleksowej optymalizacji SEO będziesz w stanie docierać do użytkowników, którzy posiadają ściśle określoną intencję.

W przypadku gdy inne kanały zawiodą, Twoja firma będzie mogła polegać na stałym przypływie potencjalnych klientów z organicznych wyników wyszukiwania. Pozycjonowanie jest procesem długofalowym – przy regularnych działaniach może zapewnić trwałe rezultaty.

Dla kogo jest pozycjonowanie strony?

Strategia pozycjonowania jest odpowiednia dla biznesów, które chcą skutecznie przyciągać na swoją stronę klientów. Jeśli cenisz sobie długofalowe i kompleksowe działania, wybierz SEO. Jest to na tyle uniwersalne podejście, że sprawdzi się dobrze w przypadku większości firm. SEO obejmować może zarówno zasięg lokalny, krajowy, jak i zagraniczny.

Reklamy na różnych platformach – Google, YouTube, Bing, platformy Meta

Kolejnym często wykorzystywanym rozwiązaniem są reklamy na różnych platformach internetowych, m.in.:

Reklama w Google Ads – dzięki reklamom Google możesz dotrzeć do osób, które aktywnie szukają produktów lub usług podczas korzystania z tej wyszukiwarki. To miejsce, gdzie potencjalni klienci wpisują zapytania i szukają konkretnych rozwiązań. Wykorzystując Google Ads, masz szansę pojawić się na samym początku wyników wyszukiwania, przyciągając uwagę osób gotowych do dokonania zakupu lub podjęcia innego działania.

Reklama w YouTube – kampanie wideo są jednym z formatów reklam Google Ads. Stają się coraz bardziej popularne, ponieważ generują często większe zainteresowanie i zaangażowanie odbiorców, niż statyczne formaty. Reklamy tego typu wyświetlają się odpowiednim użytkownikom we właściwym momencie. Dzięki temu możesz zainteresować ich swoją ofertą i osiągnąć postawiony cel.

Reklama w Bing Ads – reklamy w wyszukiwarce Bing oferują możliwość dotarcia do innego segmentu klientów – osób, które nie korzystają z Google. System Bing Ads działa podobnie jak Google Ads. Oferuje wiele różnych formatów reklamy, za pomocą których będziesz w stanie zainteresować użytkownika i zachęcić go do podjęcia konkretnej czynności.

Reklama na platformach Meta – do platform Meta zaliczamy Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp. Dostępne w tym systemie reklamy są świetnym sposobem na zwiększenie sprzedaży, pozyskanie wartościowych kontaktów czy budowanie rozpoznawalności marki.

Dla kogo są reklamy online?

Reklamy online sprawdzą się dobrze w przypadku biznesów, którym zależy na niemal natychmiastowych efektach. Są one dobrym uzupełnieniem działań długofalowych np. SEO. Niezależnie od tego, czy posiadasz już ugruntowaną pozycję na rynku, czy rozpoczynasz dopiero działalność – to podejście jest dla Ciebie. Reklamy typu remarketing są szansą na uratowanie porzuconych koszyków zakupowych czy zachęcenie użytkownika do podjęcia pożądanej akcji. Systemy reklamowe oferują jednak wiele innych formatów i celów kampanii, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Obecność marki w mediach społecznościowych

Media społecznościowe są miejscem, w którym użytkownicy spędzają codziennie mnóstwo czasu. Obecność w tym kanale może być dla Ciebie szansą na nawiązanie bliższej relacji z Twoją grupą docelową oraz poznanie jej potrzeb i oczekiwań.

Każdy użytkownik, który wchodzi w interakcje z Twoją marką w mediach społecznościowych, może stać się potencjalnym leadem. Regularne publikowanie wartościowych treści i angażowanie obserwatorów sprawi, że z czasem mogą oni zainteresować się Twoimi produktami lub usługami.

Jeśli nie zetknąłeś się wcześniej z pojęciem social sellingu, warto się z nim zapoznać. Strategia ta polega na aktywnym poszukiwaniu potencjalnych klientów za pośrednictwem social mediów. Czasami warto podjąć inicjatywę i spróbować bezpośredniego kontaktu.

Najpopularniejszą platformą do prowadzenia działań social sellingowych jest LinkedIn. Posiada ona bowiem ogromny potencjał sprzedażowy, zwłaszcza w przypadku firm B2B. Serwis ten gromadzi masę specjalistów i osób decyzyjnych z firm na całym świecie.

Dla kogo są działania w mediach społecznościowych?

Tak naprawdę dla każdego! Ważne jest jednak uwzględnienie specyfiki konkretnych platform, tak by była ona spójna z ogólną strategią Twojej firmy. Posiadanie konta w mediach społecznościowych oferuje masę możliwości. Jeśli chcesz budować wizerunek swojej marki, docierać do nowych grup, wchodzić w interakcje ze swoimi odbiorcami i wiele więcej, postaw na social media.

Content marketing – artykuły sponsorowane i treści eksperckie

Content jest nieocenionym narzędziem dywersyfikacji marketingowej. Tworzone treści mogą przyjmować różne formy i tym samym realizować wiele celów.

Artykuły sponsorowane publikowane na renomowanych portalach związanych z Twoją branżą to doskonały sposób na zwiększenie widoczności marki. Pozwolą Ci one dotrzeć do nowych odbiorców, którzy jeszcze nie znają Twojej firmy. Ponadto artykuły sponsorowane dostarczają linki zwrotne, które wpływają korzystnie na pozycjonowanie strony internetowej.

Ważnym elementem strategii contentowej są również treści eksperckie, takie jak artykuły blogowe, poradniki czy e-booki. Pozwolą one budować wizerunek Twojej firmy jako autorytetu w danej dziedzinie. Tego typu treści nie tylko edukują klientów, ale również zwiększają ich zaufanie do Twojej marki.

Pamiętaj, że nie wszyscy konsumenci preferują konkretne medium lub jeden typ treści. Dlatego też warto zadbać o różne formaty i kanały dystrybucji, tak aby trafić do jak najszerszej grupy odbiorców. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie strategii recyklingu treści – np. stary artykuł przekształcić możesz w materiał wideo, infografikę czy post w mediach społecznościowych.

Dla kogo są działania content marketingowe?

Content marketing jest odpowiedni dla firm, które cenią sobie budowanie silnych i długotrwałych relacji ze swoimi klientami. Treści są również kluczowym elementem strategii SEO. Warto zatem połączyć ze sobą oba te podejścia, tak by zmaksymalizować ich skuteczność. Jeśli chcesz generować ruch na swojej stronie i zwiększyć rozpoznawalność marki, wykorzystaj marketing treści.

Dywersyfikacja – przykład

Przykładem firmy, która doskonale dywersyfikuje swoje działania marketingowe online, jest Sizeer – sklep z obuwiem oraz odzieżą sportową. Marka w strategii wykorzystuje m.in.:

 • pozycjonowanie – strona Sizeer posiada bardzo dobrą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Domena zajmuje w Google pozycje 1-3 na ponad 3,7 tysięcy fraz.

 

 • działania sponsorowane – marka stawia również na reklamy w internecie. Korzysta m.in. ze sponsorowanych wyników wyszukiwania w systemie Google Ads czy sponsorowanych postów Facebook Ads.

Źródło: https://redcart.pl/blog/facebook-remarketing-jak-efektywnie-go-stosowac

 

 • aktywność w mediach społecznościowych – Sizeer prowadzi aktywnie profile na różnych platformach social mediów, na których publikuje m.in. treści lifestyle’owe.

 

 • newsletter – użytkownicy mogą zapisać się na newsletter, który oferuje zniżkę na zakupy, ale również dostarcza informacje na temat najnowszych produktów i wyprzedaży.

 

 • blog – Sizeer stawia także na działania contentowe, m.in. w formie bloga. Znajdziemy na nim różnego rodzaju poradniki, artykuły dotyczące aktualnych trendów czy historii popularnych marek.

 

Oprócz działań prowadzonych w środowisku online Sizeer wykorzystuje oczywiście również tradycyjne formy marketingu. Są to m.in. reklamy telewizyjne, billboardy czy ulotki. Dzięki całemu wachlarzowi rozwiązań marka jest w stanie skutecznie utwierdzać swoją pozycję na rynku.

O czym należy pamiętać przy dywersyfikacji działań?

Oto kilka ważnych elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę w przypadku strategii dywersyfikacji marketingowej:

 • konkretny cel – przede wszystkim zastanów się, jaki jest cel wykorzystania tej strategii. Czy zależy Ci na zwiększeniu widoczności marki, pozyskaniu nowych leadów, czy może rozwijaniu kolejnych kanałów sprzedaży?

 

 • wybór odpowiednich kanałów – zweryfikuj, za pomocą których metod i kanałów jesteś w stanie zrealizować postawione cele. Sprawdź, gdzie znajdują się Twoi potencjalni klienci, tak aby obrana strategia rzeczywiście przyniosła efekty.

 

 • weryfikacja swoich możliwości – zastanów się, czy jesteś w stanie rozwijać nowe kanały samodzielnie. Sprawdź, czy posiadasz niezbędne zasoby i umiejętności. Czy nie lepiej będzie skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów?

 

 • spójność marki – pomimo różnorodności kanałów, pamiętaj o utrzymaniu spójności marki. Logo, kolory, ton komunikacji – elementy te powinny być zgodne na wszystkich platformach, tak aby klient mógł łatwo rozpoznać Twoją firmę.

 

 • analizowanie danych – regularna analiza wyników z różnych kanałów marketingowych jest niezbędna. Uzyskane informacje pozwolą Ci na dostosowywanie strategii na podstawie faktycznych liczb i wprowadzanie niezbędnych poprawek.

Kompleksowa strategia marketingowa z pomocą profesjonalistów

Twoja strona internetowa może być potężnym narzędziem sprzedażowym – w Vilaro doskonale wiemy, jak wykorzystać jej potencjał. Dobrze widoczna witryna wsparta reklamami na najpopularniejszych platformach to sprawdzone i skuteczne połączenie.

Od lat rozwijamy biznesy naszych klientów poprzez rozwiązania oparte na wyszukiwarce Google oraz kampaniach performance marketingu.

Nie zostawiamy nic przypadkowi. Każda przygotowana przez nas koncepcja jest poprzedzona kompleksową analizą. Stan obecny i potencjał rynku dostarczają niezbędnych informacji, na podstawie których planujemy dalsze działania.

Nasi specjaliści posiadają doświadczenie w prowadzeniu projektów z wielu różnych branż – o zasięgu lokalnym, krajowym i zagranicznym. Sprawdź przykładowe historie sukcesów naszych klientów:

Case Studies Vilaro

 

Podsumowanie

Dywersyfikacja to nie tylko dobry sposób na zróżnicowanie źródeł leadów, ale również szansa na znaczny wzrost konkurencyjności Twojej firmy. Nie bój się testować różnych strategii, treści czy kanałów. To może prowadzić do odkrycia nowych i skutecznych sposobów dotarcia do Twoich klientów!

W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznego wsparcia marketingowego. Podczas gdy specjaliści zajmą się kompleksową strategią, Ty będziesz w stanie skupić swoją uwagę na innych kluczowych aspektach biznesu.

Agata Witek

Agata Witek

Content Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentową firmy - tworzę różnego rodzaju teksty, a także treści na social media.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią powiem, gdzie brakuje przecinka (nawet jeśli nikt nie pytał). Znam wszystkie najnowsze trendy na TikToku i nie zawaham się ich użyć.