Jak sprzedawać na rynkach zagranicznych?

Sprzedaż na rynkach zagranicznych stała się nieodłącznym elementem strategii biznesowych wielu przedsiębiorstw. Zdolność do ekspansji za granicę otwiera przed firmami nieograniczone możliwości wzrostu oraz generowania większych zysków. Jednak wejście na nowe rynki wymaga starannego planowania, a także zrozumienia kulturowych i biznesowych różnic.

W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę, jeśli planujesz rozpocząć sprzedaż za granicą. Przedstawiamy również nasze sprawdzone metody, dzięki którym będziesz w stanie skutecznie docierać do swoich nowych klientów. Zachęcamy do lektury!

Dlaczego warto rozpocząć sprzedaż za granicą?

Sprzedaż za granicą może przynieść Twojemu biznesowi wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dlaczego powinieneś rozważyć ekspansję na rynki zagraniczne:

 • wzrost sprzedaży – sprzedaż za granicą daje Ci dostęp do nowego rynku i większej liczby potencjalnych klientów. Możesz zatem dotrzeć do nowych grup odbiorców, którzy są zainteresowani Twoimi produktami lub usługami.

 

 • zmniejszenie ryzyka – ekspansja biznesu za granicę pozwala zmniejszyć ryzyko związane z zależnością od jednego rynku. Jeśli rynek w jednym kraju doświadcza trudności gospodarczych lub występuje na nim spadek popytu na Twoje produkty, to inne rynki mogą nadal przynosić zyski.

 

 • sprzedaż w innej walucie – sprzedaż za granicą pozwala Ci zdobywać przychody w różnych walutach. Często wiąże się to z korzystniejszymi kursami, czyli większymi zarobkami. Jeśli Twoja lokalna waluta ulegnie osłabieniu, jest to dobry sposób na zabezpieczenie swoich finansów.

 

 • wzmocnienie wizerunku marki – marka, która rozwija swoją działalność na rynkach zagranicznych, postrzegana jest często przez klientów jako bardziej prestiżowa i profesjonalna.

 

 • pozyskanie nowej wiedzy – ekspansja na rynki zagraniczne może otworzyć Ci drzwi do najnowszych innowacji i wiedzy. Możesz dowiedzieć się o nowych technologiach, trendach i najlepszych praktykach, które pomogą w rozwoju Twojej firmy na rodzimym rynku.

Skalowanie biznesu jako szansa na jego rozwój za granicą

Skalowanie biznesu to proces rozszerzania działalności firmy w celu osiągnięcia większych obrotów i zysków. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju dla przedsiębiorstw jest właśnie ekspansja na międzynarodowe rynki. Rozpoczęcie sprzedaży za granicą otwiera bowiem wiele nowych możliwości, które pozwalają wykorzystać potencjał firmy.

Dla wielu przedsiębiorców rozszerzenie działalności poza granice kraju staje się naturalnym krokiem w procesie rozwoju i zdobywaniu nowych klientów. Należy jednak pamiętać, że skalowanie biznesu opierać powinno się na metodzie małych kroków. Wszelkie zmiany warto wprowadzać etapami, tak by nie wpływały negatywnie na wyniki.

Rozszerzanie działalności wiąże się również z koniecznością zaplanowania kompleksowej strategii marketingowej. W ten sposób będziesz w stanie skutecznie przyciągać do siebie nowych klientów, którzy nie są zaznajomieni jeszcze z Twoją marką.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat skalowania biznesu, sprawdź nasz artykuł: 

Jak skutecznie i bezpiecznie skalować swój biznes? Praktyczne wskazówki

 

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze rynku zagranicznego?

Przy wyborze docelowego rynku zagranicznego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Poniżej przygotowaliśmy kilka podstawowych kwestii, nad którymi powinieneś się najpierw zastanowić:

 • popyt w Twojej branży – przeprowadź dogłębną analizę rynku, na który planujesz wejść. Zbadaj potencjał i wielkość rynku, a także trendy konsumenckie. Zastanów się, czy twoja oferta jest odpowiednio dostosowana do lokalnych preferencji i oczekiwań konsumentów.

 

 • konkurencjaprzeanalizuj konkurencję na rynku. Zidentyfikuj istniejące firmy i marki, które oferują podobne produkty lub usługi. Spróbuj znaleźć swoje unikalne cechy, a następnie ustal, w jaki sposób możesz konkurować z innymi graczami.

 

 • regulacje prawne i podatkowe – sprawdź, czy w danym kraju nie występują ograniczenia dotyczące Twojej branży. Upewnij się również, że spełniasz wszystkie wymagania prawne i podatkowe.

 

 • proces logistyczny – zastanów się, w jaki sposób będziesz w stanie dostarczać swoje produkty zagranicznym klientom. Upewnij się, że masz dostęp do niezbędnych zasobów, dostawców, sieci dystrybucji oraz usług logistycznych.

 

 • kurs waluty – przeanalizuj ryzyko związane z kursami walutowymi oraz ewentualnymi niepewnościami politycznymi w danym kraju. Może to mieć wpływ na rentowność działalności zagranicznej.

 

 • możliwości reklamowe – dowiedz się, które z form reklamy cieszą się największą popularnością w wybranym kraju. Sprawdź także, czy nie posiadają one ograniczeń lub nie muszą spełniać konkretnych wymagań.

Wejście na nowy rynek e-commerce – skuteczne rozwiązania marketingowe

W dzisiejszym cyfrowym świecie istnieje wiele skutecznych rozwiązań marketingu internetowego, które mogą wesprzeć Twoje wysiłki w zdobywaniu klientów i zwiększaniu sprzedaży na nowych rynkach.

Szczególną uwagę warto zwrócić na strategie SEO, Google Ads i Facebook Ads. Te trzy narzędzia marketingowe oferują różnorodne możliwości dotarcia do odpowiedniej grupy docelowej, zwiększenia widoczności marki i generowania konwersji. Przyjrzyjmy się im zatem nieco bliżej

Pozycjonowanie SEO

Pozycjonowanie to niezwykle istotny element skutecznej strategii marketingowej przy sprzedaży za granicą. Pozwala bowiem osiągnąć wysoką widoczność strony w wyszukiwarkach internetowych, dzięki czemu użytkownicy mogą łatwo na nią trafić po wpisaniu swojego zapytania.

Niezwykle ważnym elementem strategii SEO na rynkach zagranicznych jest dostosowanie witryny do danego języka i kultury oraz optymalizacja treści na podstawie lokalnych słów kluczowych. W ten sposób możliwe jest zajmowanie przez nią wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania w danym kraju. Wiąże się to następnie ze zwiększeniem widoczności marki i generowaniem jakościowego ruchu na stronie.

Pozycjonowanie za granicą opierać powinno się na kompleksowej optymalizacji witryny zarówno pod kątem technicznym, jak i wymagań lokalnych użytkowników. Przeprowadzenie dokładnej analizy rynku, techniczne zoptymalizowanie witryny, dostosowanie treści oraz monitorowanie wyników to tylko niektóre z elementów, które przyczynią się do sukcesu Twojej firmy na zagranicznych rynkach.

Jeśli chcesz uzyskać realne wyniki, które pozwolą Twojej witrynie osiągnąć dobrą widoczność poza granicami naszego kraju, skorzystaj z pomocy doświadczonej agencji. SEO jest bowiem dość czasochłonnym procesem, który wymaga kompleksowej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Płatne reklamy Google Ads

Kolejną skuteczną metodą na dotarcie do docelowej grupy odbiorców za granicą są reklamy Google Ads. System umożliwia dokładne targetowanie kampanii na podstawie lokalizacji, języka, demografii, a także wybranych słów kluczowych. W ten sposób możliwe jest dostosowanie reklam do konkretnych rynków zagranicznych.

Warto wspomnieć, że płatne reklamy Google Ads generują szybkie rezultaty. Jest to szczególnie istotne w momencie rozpoczynania sprzedaży na nowych rynkach zagranicznych. Reklamy pojawiają się niemal natychmiast w wynikach wyszukiwania, co pozwala szybko dotrzeć do potencjalnych klientów i generować ruch na stronie.

W połączeniu z innymi popularnymi strategiami marketingowymi, takimi jak np. pozycjonowanie SEO, reklamy Google Ads mogą przyczynić się do sukcesu Twojej firmy na globalnym rynku. Warto jednak pamiętać o dostosowaniu kampanii do lokalnych preferencji i zwyczajów użytkowników, tak aby osiągnąć maksymalną ich skuteczność.

Płatne reklamy Facebook Ads

Facebook to jedna z największych platform społecznościowych na świecie, która ma ogromną bazę użytkowników w różnych krajach. Dzięki temu możesz dotrzeć do szerokiego spektrum potencjalnych klientów na zagranicznych rynkach. Dodatkowo reklamy Facebook Ads oferują precyzyjne targetowanie i różnorodne formaty reklamowe.

Oprócz generowania sprzedaży kampanie Facebook Ads mogą pomóc w budowaniu zaangażowania i świadomości marki na zagranicznych rynkach. Możesz tworzyć kreatywne reklamy, które angażują użytkowników i pozwalają im bliżej poznać Twoją markę. Przyczynia się to w dużym stopniu do budowania trwałych relacji z klientami.

Przed rozpoczęciem kampanii Facebook Ads warto najpierw sprawdzić, czy serwis ten cieszy się popularnością w kraju, w którym docelowo ma się wyświetlać. W przypadku, gdy określona przez Ciebie grupa nie korzysta z tej platformy, może okazać się, że przepalasz jedynie swój budżet.

Jak możemy pomóc Ci bezpiecznie wejść na nowy rynek zagraniczny?

Sprzedaż internetowa za granicą ułatwiona jest często dzięki odpowiednio dobranej strategii marketingowej. Nie wiesz, od czego zacząć? Zaufaj specjalistom z wieloletnim doświadczeniem!

Agencja marketingowa Vilaro dostarcza kompleksowe rozwiązania marketingowe oparte na platformie Google. Opowiedz nam więcej o swoich celach biznesowych i dowiedz się, w jaki sposób możemy Cię wesprzeć.

Posiadamy bogate doświadczenie w skalowaniu biznesów e-commerce na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych. Nasza strategia opiera się przede wszystkim na kontrolowanym rozwoju. W odpowiednim momencie stopniowo zwiększamy budżety, dopóki nie osiągniemy optymalnego wyniku ROAS. Następnie jesteśmy w stanie rozszerzać obecność biznesu na kolejne rynki.

Nie jesteś do końca przekonany? Sprawdź, jak pomogliśmy wejść na rynek francuski jednemu z naszych klientów!

ROAS powyżej 1300% z Google Ads w sklepie z branży dziecięcej we Francji

 

Nasza współpraca ze sklepem Jukki początkowo ukierunkowana była na działania obejmujące obszar całej Polski. Po uzyskaniu zadowalających wyników w prowadzonych kampaniach rozpoczęliśmy ekspansję sprzedaży na rynek Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Dzięki naszemu wsparciu obecnie Jukki sprzedaje na aż 13 rynkach europejskich!

 

Agata Witek

Agata Witek

Content Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentową firmy - tworzę różnego rodzaju teksty, a także treści na social media.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią powiem, gdzie brakuje przecinka (nawet jeśli nikt nie pytał). Znam wszystkie najnowsze trendy na TikToku i nie zawaham się ich użyć.