SEO i Pozycjonowanie stron – kompendium wiedzy od ekspertów

Zastanawiasz się, czym jest SEO? A może szukasz sprawdzonych informacji na temat poszczególnych elementów procesu pozycjonowania stron? Ten artykuł to prawdziwe kompendium wiedzy o SEO – gorąco zachęcamy do zgłębiania wiedzy!

Stworzyliśmy poradnik, który w przystępny sposób wytłumaczy Ci najważniejsze zagadnienia optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych. Eksperci Vilaro podzielili się sprawdzonymi technikami, dzięki którym zwiększysz widoczność swojej strony w Google i ściągniesz na nią wartościowy ruch organiczny. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej strony firmowej, czy zarządzasz dużym portalem e-commerce – ten artykuł pomoże Ci w zrozumieniu założeń SEO i przemyślanym budowaniu widoczności.

Spis treści

Pojęcie SEO i Pozycjonowania stron – czym to właściwie jest i czy się różni?

SEO (Search Engine Optimization) i pozycjonowanie stron to pojęcia, które często są używane zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że nie są one do końca tożsame. Choć oba pojęcia dotyczą działań mających na celu poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania, to różnią się nieco zakresem i stosowanymi technikami.

W polskiej branży marketingu internetowego przyjęło się, że terminy SEO i pozycjonowanie to synonimy. W ramach ścisłości, poniżej przedstawiamy jednak dokładne różnice w obu tych zagadnieniach.

Co to jest SEO?

SEO zdefiniować można jako działania optymalizacyjne prowadzone stricte w obrębie strony internetowej. Obejmują one szereg technik mających na celu dostosowanie witryny do wymagań algorytmów wyszukiwarek, tak aby była ona wyświetlana jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja SEO skupia się przede wszystkim na obszarze technicznym, strukturze i treściach strony. W skład SEO wchodzą m.in.:

  • Optymalizacja meta znaczników (title, description) pod kątem słów kluczowych,
  • Poprawa hierarchii nagłówków H1-H6,
  • Optymalizacja treści do wymagań wyszukiwarki,
  • Poprawa linkowania wewnętrznego,
  • Optymalizacja adresów URL,
  • Dostosowanie do urządzeń mobilnych,
  • Poprawa szybkości ładowania i działania strony.

Działania SEO bazują zarówno na oficjalnych wytycznych wyszukiwarki Google, jak i dobrych praktykach wypracowanych przez doświadczonych specjalistów. Proces pozycjonowania obejmuje pewne standardowe elementy, jednak warto pamiętać, że najlepszym podejściem jest testowanie różnych działań i wyciąganie z nich wniosków.

Co to jest Pozycjonowanie

Pozycjonowanie strony w Google jest z kolei nieco szerszym pojęciem. W jego skład wchodzi SEO, czyli optymalizacja strony, ale również inne działania mające na celu poprawę pozycji witryny. Jakie dodatkowe elementy są uwzględnione? Pozycjonowanie stron www obejmuje także m.in. pozyskiwanie linków zewnętrznych (nazywane często SEO off-site) czy content marketing.

Pozyskiwanie linków zewnętrznych (link building) to proces zdobywania odnośników z innych stron internetowych, kierujących do pozycjonowanej witryny. Linki te działają jak „rekomendacje” – im więcej wartościowych stron linkuje do Twojego serwisu, tym z założenia lepiej, gdyż może poprawiać to autorytet Twojej domeny. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części kompendium o pozycjonowaniu.

Z kolei content marketing to tworzenie i dystrybucja wartościowych, istotnych treści, mających na celu przyciągnięcie i utrzymanie określonej grupy odbiorców. W kontekście SEO chodzi o tworzenie treści, które nie tylko angażują użytkowników, ale też zawierają odpowiednie słowa kluczowe. Content marketing prowadzony może być m.in. poprzez publikację artykułów blogowych czy artykułów sponsorowanych. Ten obszar również szerzej opisaliśmy w kolejnych częściach poradnika.

Najprościej mówiąc, pozycjonowanie to wszystkie działania prowadzone zarówno na stronie, jak i poza nią, które mają na celu zwiększenie jej widoczności w wyszukiwarce.

SEO a Pozycjonowanie – czy są jakieś różnice?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, główną różnicą pomiędzy SEO i pozycjonowaniem jest zakres działań. Efekt końcowy, czyli zwiększenie ogólnej widoczności witryny, pozostaje ten sam. Optymalizacja SEO skupia się na działaniach stricte w obrębie witryny, podczas gdy pozycjonowanie wykracza również poza stronę.

W celu uporządkowania informacji w poniższej tabeli zebraliśmy główne różnice między SEO a pozycjonowaniem.

SEOPozycjonowanie
Obejmuje działania on-site, czyli w obrębie witrynyOprócz optymalizacji on-site obejmuje także off-site, czyli m.in. link building, content marketing
Skupia się na optymalizacji technicznej strony internetowej pod kątem wytycznych wyszukiwarekKoncentruje się na poprawie pozycji strony w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz kluczowych
Celem jest ułatwienie indeksowania i zrozumienia strony przez roboty wyszukiwarekCelem jest zajmowanie jak najwyższych pozycji i pozyskanie ruchu organicznego z wyszukiwarek

SEO jest częścią procesu pozycjonowania. Ciężko jest bowiem zbudować widoczność strony bez wcześniejszej jej optymalizacji. Bez dobrze zoptymalizowanej strony, nawet najlepsze działania off-site nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Dlatego tak ważne jest, aby zadbać zarówno o techniczne aspekty witryny, jak i regularnie prowadzić działania content marketingowe i link buildingowe. Tylko kompleksowe podejście, obejmujące optymalizację on-site i off-site, pozwoli osiągnąć wysokie pozycje w Google i pozyskać wartościowy ruch.

W celu uproszczenia tych zagadnień, pojęcia SEO i pozycjonowanie będą używane w naszym kompendium wiedzy naprzemiennie.

SEO i Pozycjonowanie jako pojęcia mogą mieć różnice w kontekście książkowych definicji. W samych działaniach, które poprawiają widoczność strony internetowej Twojego biznesu – najważniejsza będzie strategia, która powinna być spójna i określać wspólny cel: zwiększenia ruchu i Twojej rozpoznawalności.

Tak więc nie ma znaczenia, czy mówimy tu o procesie SEO, czy procesie pozycjonowania – a bardziej, w jakich proporcjach Twoja strategia dzieli się na SEO on-site oraz SEO off-site, do jakich użytkowników chcesz dotrzeć i jaki jest Twój plan na ich zaangażowanie.

— Kacper Szczypek, SEO Team Leader w Vilaro

Rola wyszukiwarki w działaniach SEO

Wyszukiwarki internetowe, a w szczególności Google, odgrywają kluczową rolę w działaniach z zakresu SEO. Optymalizacja ma bowiem na celu zwiększenie widoczności strony właśnie w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. W związku z tym mechanizmy rankingowe mają bezpośredni związek z pracami SEO.

Wyszukiwarka Google wykorzystuje złożone algorytmy do przetwarzania, indeksowania i rankingowania stron internetowych. Algorytmy te biorą pod uwagę setki czynników, aby zdecydować, które strony są najbardziej odpowiednie i wartościowe dla danego zapytania. Google co jakiś wdraża aktualizacje algorytmów, których celem jest poprawa i usprawnianie działania tych systemów.

Firma Google nie udostępnia jednak zbyt wielu oficjalnych szczegółów na temat swoich systemów rankingowych czy ich aktualizacji. Jest to zrozumiałe, ponieważ pełne ujawnienie zasad algorytmów mogłoby prowadzić do ich nadużywania i manipulacji wynikami wyszukiwania. Mimo to Google regularnie publikuje ogólne wytyczne i wskazówki dotyczące tworzenia wysokiej jakości treści czy optymalizacji technicznej stron.

Chociaż nie znamy wszystkich szczegółów, to na podstawie oficjalnych komunikatów, materiałów Google oraz analiz ekspertów jesteśmy w stanie zidentyfikować kluczowe czynniki rankingowe i dostosować do nich strategie optymalizacji SEO. Przykładowo, w ostatnich latach Google zwraca szczególną uwagę na jakość treści. Strony, które publikują content o niskiej wartości i użyteczności dla odbiorców, mają więc coraz mniejsze szanse na zajmowanie wysokich pozycji. Same treści to jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Porozmawiajmy o Twoim SEO!

Definicja i Cel SEM – czym się różni od SEO?

W tym miejscu warto również wspomnieć o innej strategii powiązanej z SEO. Chodzi o SEM (Search Engine Marketing), czyli połączenie optymalizacji strony z płatnymi reklamami (PPC). SEM to szersze pojęcie niż samo SEO. Można je ująć w prosty wzór:

SEM = SEO + PPC

Celem SEM jest zwiększenie widoczności strony internetowej w wyszukiwarkach, zarówno w wynikach organicznych, jak i płatnych. Łączy ono zatem długofalowe korzyści SEO z szybkimi efektami reklam PPC.

Główne różnice między SEO a SEM:

SEOSEM
Proces długofalowy, który przynosi efekty po pewnym czasiePrzynosi niemal natychmiastowe efekty w postaci wyświetlanych reklam
Docieranie do użytkowników po frazach kluczowych i zapytaniachPrecyzyjne targetowanie komunikatów na wybrane grupy odbiorców
Przynosi efekty nawet po zakończeniu prac optymalizacyjnychEfekty reklam ustępują od razu po zakończeniu wyświetlania
Możliwe prowadzenie bez znacznych nakładów pieniężnych (choć często najlepszym wyjściem jest zlecenie agencji)Reklamy wymagają bieżących nakładów pieniężnych

Najpopularniejszym systemem reklamowym w wyszukiwarkach jest Google Ads. Umożliwia wyświetlanie m.in. reklam tekstowych, graficznych czy wideo. Reklamy te mogą być widoczne w Google, na stronach partnerskich w sieci reklamowej Google, na YouTube oraz w innych usługach Google. Jest to zdecydowanie największa platforma SEM na świecie, z której korzystają zarówno te mniejsze, jak i globalne firmy.

Warto podkreślić, że strategia SEM bardzo dobrze wykorzystuje synergię obu podejść. Odpowiednio zoptymalizowana strona docelowa wpływa na jakość reklamy Google. Z kolei gdy reklama generuje lepsze wyniki, jest w stanie ściągać na stronę wartościowy ruch w postaci użytkowników.

SEO z punktu widzenia Twojego biznesu – spójrzmy na wartości

Pozycjonowanie stron traktowane jest przez niektóre firmy tylko jako “istotny dodatek” do marketingu. Na strategię SEO patrzeć należy jednak o wiele szerzej, z biznesowego punktu widzenia. Choć głównym celem optymalizacji jest zwiększenie widoczności strony, to za działaniami firm stoją często zupełnie inne motywacje.

Dla większości firm głównym celem prowadzenia procesu SEO jest zwiększenie swoich wyników sprzedażowych. Wyższe pozycje w wyszukiwarkach przekładają się na ruch na stronie. To z kolei generuje większą liczbę potencjalnych klientów i możliwie wyższe przychody firmy. Jednak korzyści biznesowe z SEO wykraczają daleko poza sam wzrost sprzedaży.

Oprócz bezpośredniego generowania wyników należy również zwrócić uwagę na inne obszary, które pośrednio wspierają sprzedaż. Przemyślana strategia pozycjonowania poprawia wiarygodność przedsiębiorstwa. Im wyżej dana strona znajduje się w wyszukiwarce, tym większym zaufaniem darzą ją użytkownicy.

Regularne pojawianie się w górnych wynikach wyszukiwania zwiększa także świadomość marki wśród potencjalnych klientów. Dzięki temu użytkownicy zaczynają ją kojarzyć z daną branżą lub produktem. Nawet jeśli ktoś nie dokona od razu u Ciebie zakupu, to jest szansa, że w przyszłości, gdy będzie potrzebował produktu lub usługi z Twojej kategorii, przypomni sobie o Twojej marce i rozważy ją jako potencjalny wybór.

Co ważne, przy tworzeniu strategii SEO należy wziąć pod uwagę indywidualne cele i wyzwania przedsiębiorstwa. Zachowanie spójności działań optymalizacyjnych z ogólną strategią firmy to podstawa.

Aby budować silną markę w internecie, każda witryna musi być starannie zorganizowana i tematycznie spójna, co osiąga się dzięki odpowiednio budowanym działaniom w zakresie SEO oraz UX. Działania optymalizacyjne mają kluczowe znaczenie dla efektywnego dotarcia do odpowiedniej grupy odbiorców.

Starannie zbudowana oraz zoptymalizowana strona internetowa przyciąga użytkowników poszukujących usług bądź produktów oferowanych przez ową firmę i w rezultacie zwiększa szansę na dokonanie konwersji. SEO umożliwia więc precyzyjne targetowanie grupy docelowej, zwiększając efektywność działań marketingowych i budując silniejszą obecność na rynku.

— Bartosz Struś, SEO Specialist w Vilaro

Dla kogo jest SEO i pozycjonowanie stron?

Mamy dobrą wiadomość – SEO i pozycjonowanie stron internetowych sprawdzi się w przypadku zdecydowanej większości firm. Jest to na tyle uniwersalne podejście, że może przynieść korzyści przedsiębiorstwom różnej wielkości i z różnych branż. Niezależnie od tego, czy prowadzisz mały lokalny biznes, czy dużą firmę działającą na skalę krajową, SEO może pomóc Ci zwiększyć widoczność online i przyciągnąć nowych klientów.

Warto podkreślić, że SEO jest szczególnie korzystne dla przedsiębiorstw, które myślą długofalowo o rozwoju swojej obecności w internecie i są gotowe na długoterminowe działania. Pozycjonowanie wymaga bowiem cierpliwości i konsekwencji, ale w dłuższej perspektywie może często okazać się bardziej opłacalne niż ciągłe inwestowanie w płatne reklamy.

Spójrzmy na to, jakie korzyści przyniesie SEO przykładowym typom biznesów:

  • Firmy lokalne – dzięki optymalizacji pod kątem zapytań związanych z konkretną lokalizacją, nawet niewielkie przedsiębiorstwa działające w promieniu kilku kilometrów od swojej siedziby mają szansę zaistnieć w internecie i przyciągnąć klientów z najbliższej okolicy.
  • E-commerce – optymalizacja pod kątem fraz produktowych wpływa na ekspozycję oferty w Google, zwiększenie ruchu i docelowo sprzedaży sklepu. Pozycjonowanie e-commerce pozwala także na przemyślane skalowanie. Wraz z uzyskiwaniem coraz lepszych wyników sprzedażowych możesz zwiększać stopniowo swój budżet marketingowy i zakres działań.
  • Przedsiębiorstwa B2B – osoby wyszukujące konkretne rozwiązania B2B w wyszukiwarkach często są już na zaawansowanym etapie procesu zakupowego. SEO pozwala dotrzeć do tych wartościowych leadów, poszukujących aktywnie produktów lub usług dostępnych na rynku.
  • Firmy działające na rynku zagranicznym – optymalizacja strony pod kątem dopasowanych fraz i zwyczajów językowych umożliwia lepsze dotarcie do zagranicznej grupy docelowej. Wysoka pozycja w lokalnych wynikach wyszukiwania buduje autorytet marki wśród zagranicznych odbiorców.

Przy odpowiednim podejściu, SEO może przynieść długotrwałe korzyści większości biznesom obecnym w internecie, zwiększając ich widoczność, wiarygodność i w efekcie – przychody. Jeśli więc nie prowadzisz jeszcze pozycjonowania swojej firmowej strony lub sklepu, warto to rozważyć.

Grafika porównuje SEO do samochodu - witryna bez SEO jest jak samochód bez paliwa i kierowcy.

Specyficzne branże

Warto wspomnieć, że pozycjonowanie jest również doskonałą alternatywą dla branż, które nie mogą korzystać z płatnej reklamy. Przykładowo, niektóre firmy z branż medycznych mają zakaz reklamowania się w Google Ads. W takim przypadku dobrym wyjściem jest właśnie inwestycja w SEO.

Sytuacja ta dotyczy to nie tylko sektora medycznego, ale także innych „kontrowersyjnych” z punktu widzenia Google branż, takich jak m.in.: przemysł farmaceutyczny, branża alkoholowa czy branża tytoniowa. SEO stanowi dla takich biznesów nie tylko alternatywę, ale często jedyną skuteczną metodę promocji online.

Komu SEO nie będzie przydatne?

Być może zastanawiasz się, czy SEO na pewno sprawdzi się w przypadku Twojego biznesu. Jeśli:

  • Potrzebujesz natychmiastowych efektów, sprzedaży “tu i teraz”,
  • Twoja firma nie posiada stałej oferty lub zmienia się ona bardzo często,
  • Oferujesz niszowe produkty/usługi, na które jest bardzo niski popyt w internecie,
  • Jesteś tylko oddziałem firmy i nie możesz samodzielnie wprowadzać zmian na stronie…

… to SEO prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.

Pozycjonowanie i SEO to kompleksowe procesy, które zakładają długoterminowy plan działań. Pierwsze efekty mogą oczywiście pojawić się stosunkowo szybko – jednak nie są to wyniki, które diametralnie wpłyną na sytuację firmy. Na rzeczywiste efekty trzeba poczekać trochę dłużej.

Nowe podstrony potrzebują czasu na indeksację, czyli dodanie do zasobów Google. Jeśli często zmieniasz swoją ofertę, tworzysz nowe zakładki lub zmieniasz ich treści, trudno będzie Ci je pozycjonować. Wynika to poniekąd z pierwszego punktu, czyli czasu potrzebnego na uzyskanie zadowalających efektów.

Skuteczność pozycjonowania i SEO zależy również od istniejącego popytu. Jeśli użytkownicy nie wyszukują aktywnie Twoich produktów/usług w wyszukiwarce, warto rozważyć inny sposób promocji.

Dostęp do witryny i możliwość wprowadzania na niej optymalizacji to warunki konieczne procesu SEO. W przypadku gdy działasz jako oddział firmy i nie możesz modyfikować zawartości strony, niestety działania SEO będą niemożliwe.

Oczywiście każdy przypadek warto indywidualnie skonsultować ze specjalistami, którzy doradzą Ci najlepsze wyjście. Jeśli masz wątpliwości, czy SEO sprawdzi się w Twoim biznesie, umów się na bezpłatną konsultację Vilaro. W przypadku gdy uznamy, że usługa SEO nie przyniesie Twojej firmie żadnej biznesowej wartości, doradzimy Ci, jakie inne kroki warto podjąć.

Skontaktuj się z nami!

Rola SEO w kontekście nowoczesnego marketingu

Badanie przeprowadzone przez firmę Incisiv, we współpracy z Blue Yonder i Microsoft, pokazuje, że aż 93% wszystkich podróży zakupowych rozpoczyna się obecnie w internecie. A jak wiemy, wyszukiwarka Google jest jednym z najpopularniejszych źródeł informacji – również tych na temat produktów, usług czy firm. Jako przedsiębiorca nie możesz ignorować tego potencjału.

Właśnie tutaj wkracza SEO. Dobrze zoptymalizowana strona internetowa pozwala nie tylko na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania, ale również na przyciągnięcie odpowiedniej grupy docelowej. Zasada jest prosta – im wyższe pozycje w Google zajmujesz, tym większa szansa, że użytkownik odwiedzi Twoją stronę. A to właśnie strona internetowa może być cennym spoiwem wszystkich działań marketingowych.

Nowoczesny marketing opiera się bowiem w głównej mierze na wielokanałowym podejściu. SEO doskonale wpisuje się w tę koncepcję. Strategia pozycjonowania współgra z innymi działaniami marketingowymi, takimi jak content marketing, social media marketing czy e-mail marketing, tworząc spójny ekosystem cyfrowy marki. Odpowiednio zaprojektowana i zoptymalizowana strona internetowa to podstawa działań. Witryna oddziałuje w końcu nie tylko na postrzeganie marki, ale ma też realny wpływ na jej wyniki biznesowe.

Grafika przedstawia statystykę - 93% wszystkich podróży zakupowych zaczyna się w internecie.

SEO – krok po kroku przejście przez najważniejsze kwestie

Skoro omówiliśmy już podstawowe kwestie związane z pozycjonowaniem i SEO przejść możemy do bardziej praktycznych elementów. W poniższych sekcjach skupiamy się na najważniejszych obszarach, które składają się na cały proces pozycjonowania stron.

Skuteczna strategia SEO obejmuje szereg elementów, które wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają. Pamiętaj, że pominięcie jakiegoś ważnego obszaru może znacznie zmniejszyć uzyskiwane efekty. Dlatego przy pozycjonowaniu strony tak ważne jest zaplanowanie spójnej strategii, która uwzględni wszystkie poniżej opisane kwestie.

Narzędzia SEO

Efektywne pozycjonowanie byłoby niemal niemożliwe bez odpowiednich narzędzi. Specjaliści SEO korzystają na co dzień z różnego rodzaju platform, które dostarczają im niezbędnych danych. To właśnie na podstawie przeprowadzanych analiz możliwe jest wyciągnięcie wniosków i dostosowanie do nich działań pozycjonerskich.

Narzędzia SEO niewątpliwie usprawniają cały proces pozycjonowania. Dzięki nim specjaliści mogą zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność swoich działań optymalizacyjnych. Dedykowane platformy do SEO pozwalają bowiem na automatyzację wielu powtarzalnych zadań, takich jak np. analiza słów kluczowych czy monitorowanie pozycji w wynikach wyszukiwania.

Warto jednak pamiętać, że same narzędzia do pozycjonowania stron nie zastąpią wiedzy i doświadczenia. Są one jedynie wsparciem w procesie optymalizacji, a ich efektywne wykorzystanie wymaga odpowiednich umiejętności i zrozumienia zasad działania wyszukiwarek. Dlatego też, wybierając narzędzia do SEO, warto kierować się nie tylko ich funkcjonalnością, ale także własnym poziomem zaawansowania i konkretnymi potrzebami projektu.

Poniżej opisujemy dokładniej zarówno płatne, jak i darmowe narzędzia SEO. Poznaj ich zastosowanie oraz funkcje.

Google Search Console

Jednym z podstawowych narzędzi, z którego korzysta każdy dobry specjalista SEO, jest Google Search Console (GSC). Tak jak inne narzędzia od Google, platforma ta jest całkowicie bezpłatna. Do czego służy Google Search Console?

GSC umożliwia przede wszystkim monitorowanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów związanych z obecnością witryny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google. Jest to swojego rodzaju łącznik między algorytmami Google a właścicielem strony internetowej. Dzięki temu narzędziu specjalista może zrozumieć, jak Google postrzega daną stronę i jakie aspekty wymagają poprawy.

Jedną z funkcji Google Search Console jest możliwość analizy ruchu z wyszukiwarki Google. Narzędzie dostarcza szczegółowych informacji m.in. na temat tego, jak często Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, jakie zapytania prowadzą do jej wyświetlenia oraz jaki jest współczynnik klikalności (CTR) dla poszczególnych fraz/podstron.

Inną ważną funkcją GSC jest zapewnienie indeksacji podstron. O co dokładnie chodzi? Indeksowanie w Google Search Console polega na przeanalizowaniu, a następnie dodaniu strony do indeksu Google, tak aby mogła być wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Właściciele witryn czy też zatrudnieni specjaliści mogą ręcznie zgłaszać nowe lub zaktualizowane strony do indeksowania poprzez funkcję „Poproś o zaindeksowanie”.

Ponadto GSC informuje o stanie technicznym Twojej strony. Możesz sprawdzić, czy występują problemy z indeksowaniem, czy mapa witryny jest poprawnie skonfigurowana, czy występują błędy 404 lub inne problemy techniczne, które mogą wpływać na widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Ogólnie mówiąc, dane w Google Search Console dostarczają informacji na temat tego, jak dana strona funkcjonuje w wyszukiwarce Google. Regularne korzystanie z tego narzędzia pozwala na szybkie reagowanie na zmiany w algorytmach Google, identyfikowanie obszarów wymagających poprawy oraz monitorowanie postępów w optymalizacji strony. Dla każdego, kto poważnie podchodzi do swojej obecności online, Google Search Console powinno być jednym z podstawowych narzędzi w arsenale SEO.

Zrzut ekranu z interfejsu Google Search Console.

Interfejs Google Search Console

Google Keywords Planner

Kolejnym popularnym narzędziem SEO jest bezpłatny Google Keywords Planner, znany także jako Planer słów kluczowych Google. Jest on wykorzystywany przede wszystkim podczas przeprowadzania analizy fraz kluczowych.

Główną funkcją Planera słów kluczowych jest pomoc w odkrywaniu nowych, wartościowych fraz związanych z działalnością firmy lub konkretną branżą. Narzędzie to umożliwia wpisanie dowolnych fraz, na podstawie których generuje listę powiązanych słów kluczowych wraz z istotnymi danymi, takimi jak średnia miesięczna liczba wyszukiwań, konkurencyjność czy szacunkowe stawki za kliknięcie w przypadku reklam.

Zrzut ekranu z narzędzia Planer słów kluczowych od Google.

Przykłady fraz wyszukiwanych za pomocą Planera słów kluczowych Google

Planner Google oferuje dwie sekcje: „Poznaj nowe słowa kluczowe” oraz „Poznaj liczbę wyszukiwań i prognozy”. Pierwsza opcja pozwala na odkrywanie nowych fraz, które mogą być wykorzystane w strategii SEO – czyli to, co opisaliśmy wyżej. Druga funkcja umożliwia analizę popularności konkretnych słów kluczowych, w tym ich sezonowości i trendów wyszukiwania.

Korzystanie z Planera słów kluczowych wymaga posiadania aktywnego konta Google Ads, ale nie jest konieczne prowadzenie aktywnych kampanii reklamowych. To sprawia, że narzędzie to jest dostępne dla szerokiego grona użytkowników, od początkujących przedsiębiorców po doświadczonych specjalistów marketingu internetowego.

Zrzut ekranu z opcjami w Planerze słów kluczowych od Google.

Funkcje Planera słów kluczowych Google

Google Analytics

Kolejną platformą, z paczki bezpłatnych narzędzi od Google, jest Google Analytics 4 (GA4). Jest to najnowsza wersja popularnego narzędzia do analizy ruchu na stronach internetowych, która zastąpiła wcześniejszą wersję Universal Analytics. Do czego służy Google Analytics?

GA4 pozwala przede wszystkim śledzić, jak użytkownicy poruszają się po stronie lub aplikacji, jakie podstrony odwiedzają, jakie akcje podejmują i jak długo pozostają na poszczególnych elementach. Narzędzie umożliwia więc śledzenie pełnej ścieżki użytkownika od pierwszego kontaktu ze stroną, przez kolejne interakcje, aż do konwersji.

Zrzut ekranu interfejsu narzędzia Google Analytics 4.

Interfejs Google Analytics 4

Dużą zaletą Google Analytics jest rozbudowana sekcja raportów. Znajdziesz w niej m.in.:

  • Raport Czas rzeczywisty – pozwala monitorować ruch na stronie z ostatnich 5 i 30 minut,
  • Raport Pozyskanie – przedstawia, z jakich źródeł trafiają na Twoją stronę użytkownicy,
  • Raport Zaangażowanie – informuje o zdarzeniach wykonanych przez osoby odwiedzające Twoją witrynę,
  • Raport Technologie – przedstawia, z jakich urządzeń, systemów czy przeglądarek korzystają użytkownicy.

Oprócz gotowych raportów narzędzie zapewnia także możliwość tworzenia raportów niestandardowych. Dzięki elastycznym opcjom jesteś więc w stanie przygotować raporty dostosowane np. do specyficznych potrzeb Twojej firmy.

Co ważne, GA4 dostarcza informacji zarówno na temat płatnego, jak i organicznego ruchu na stronie. Dzięki temu specjaliści SEO mogą na bieżąco weryfikować poprawność wdrożonej strategii oraz jej efekty. Dostępne dane informują np., które strony generują najwięcej ruchu organicznego, jakie słowa kluczowe przyciągają użytkowników oraz jak zachowują się oni po wejściu na stronę.

Screaming Frog

SEO Screaming Frog to zaawansowane narzędzie do analizy i audytu stron internetowych. Służy do kompleksowego crawlowania (skanowania) stron internetowych – analizując ich strukturę, treść i aspekty techniczne. Narzędzie Screaming Frog oferuje wersję darmową (ograniczoną do 500 adresów URL) oraz płatną z pełną funkcjonalnością (259 dolarów/rok).

Podstawowe zastosowania Screaming Froga obejmują m.in.:

  • Identyfikację błędów technicznych (np. błędy 404, przekierowania),
  • Analizę meta tagów (tytuły, opisy),
  • Sprawdzanie nagłówków (H1, H2 itd.),
  • Wykrywanie duplikatów treści,
  • Analizę linków wewnętrznych i zewnętrznych,
  • Generowanie map witryn XML.

Narzędzie to pozwala na głęboką analizę techniczną strony, co jest kluczowe dla skutecznej optymalizacji SEO. Dodatkowo umożliwia eksport danych do arkuszy kalkulacyjnych, co ułatwia dalszą analizę i raportowanie. Screaming Frog jest szczególnie przydatny przy audytach dużych stron internetowych, w tym np. sklepów e-commerce.

Co ważne, Screaming Frog SEO Spider oferuje integracje z innymi narzędziami, m.in. z Google Analytics i Google Search Console. Łącząc dane techniczne z informacjami o wydajności i widoczności strony, specjaliści są w stanie przeprowadzać jeszcze bardziej szczegółowe i wartościowe analizy.

Zrzut ekranu interfejsu narzędzia Screaming Frog.

Interfejs Screaming Frog

Narzędzia analityczne SEO

Oprócz wyżej opisanych narzędzi, specjaliści SEO korzystają również z innych płatnych platform, które dostarczają im informacji np. o działaniach konkurencji. Narzędzia analityczne świetnie sprawdzają się do prowadzenia porównań wielu witryn, a także bieżącego weryfikowania zmian w ich wynikach.

Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze narzędzia analityczne, z których korzysta spora część specjalistów SEO.

Senuto

Jednym z popularnych narzędzi analitycznych SEO jest Senuto – polska platforma służąca przede wszystkim do analizy widoczności strony. Mechanizm działania jest prosty. Po wyszukaniu dowolnej witryny narzędzie generuje informacje m.in. na temat:

  • Widoczności strony na frazy TOP 3, TOP 10, TOP 50,
  • Szacowanego ruchu na stronie,
  • Ekwiwalentu Google Ads (kwoty, którą należałoby wydać w Google Ads, aby uzyskać podobny ruch jak z działań SEO),
  • Historycznej widoczności od początku istnienia strony,
  • Konkretnych fraz kluczowych, na które pozycjonuje się strona,
  • Sezonowości słów kluczowych.

Senuto sprawdza się doskonale nie tylko podczas weryfikacji widoczności własnej strony, ale także przy analizie konkurencji. Narzędzie to umożliwia identyfikację słów kluczowych, które generują najwięcej ruchu na stronach powiązanych z Twoją branżą. Ponadto Senuto oferuje szczegółowe raporty dotyczące pozycji słów kluczowych, co pozwala na monitorowanie zmian w czasie i szybkie reagowanie na zmieniające się trendy.

Zrzut ekranu analizy widoczności w narzędziu Senuto.

Analiza widoczności SEO w Senuto

Oprócz analizy widoczności Senuto oferuje również bazę słów kluczowych. Działa ona na podobnej zasadzie jak Planer słów kluczowych od Google – po wpisaniu dowolnej frazy narzędzie generuje listę powiązanych słów wraz z ich średnią miesięczną liczbą wyszukiwań, sezonowością czy CPC (kosztem za kliknięcie). Dzięki temu możliwe jest odkrywanie nowych fraz kluczowych związanych z daną branżą lub tematyką.

Zrzut ekranu bazy słów kluczowych w narzędziu Senuto.

Baza słów kluczowych w Senuto

Senuto udostępnia także kilka innych ciekawych funkcji – np. analizę SERP. Po wpisaniu wybranej frazy narzędzie generuje informacje dotyczące jej najważniejszych czynników rankingowych. Dzięki temu możesz sprawdzić m.in.:

  • Kto zajmuje najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania na dane słowa kluczowe,
  • Jakiej długości treści rankują najwyżej,
  • Powiązane zapytania.

Narzędzie posiada także moduł Content Suite, który pomaga w planowaniu i pisaniu treści zoptymalizowanych pod SEO. Senuto jest więc szczególnie przydatne nie tylko dla specjalistów SEO, ale i dla osób pracujących z contentem.

Ile kosztuje dostęp do Senuto? Platforma oferuje obecnie cztery płatne pakiety:

  • Lite (119 zł/miesiąc),
  • Basic (249 zł/miesiąc),
  • Advanced (499 zł/miesiąc),
  • Prime (1199 zł/miesiąc).

Ahrefs

Ahrefs to kolejne narzędzie, które dostarcza informacji na temat najważniejszych parametrów przy pozycjonowaniu stron. Oprócz weryfikacji pozycji czy fraz kluczowych Ahrefs pozwala także na analizę profilu linkowego witryny – m.in. identyfikację źródeł linków, analizę ich jakości oraz monitorowanie nowych i utraconych linków.

Narzędzie to dostarcza szereg metryk pozwalających ocenić jakość każdego linku, w tym Domain Rating (DR) i URL Rating (UR) strony linkującej. Pozwala to na szybką identyfikację wartościowych linków. Dodatkowo Ahrefs umożliwia porównanie profilu linkowego analizowanej strony z profilami konkurencji, co pozwala na identyfikację ewentualnych luk i możliwości.

Ahrefs oferuje rozbudowany moduł do analizy fraz kluczowych umożliwiający odkrywanie nowych możliwości, badanie trudności pozycjonowania oraz estymację potencjalnego ruchu. Oprócz tego platforma dostarcza szacunkowe dane o ruchu organicznym własnej strony czy też witryn konkurencji.

Nie bez powodu Ahrefs nazywany jest kombajnem SEO. Narzędzie zapewnia tak naprawdę wszystkie najważniejsze funkcje i dane, które przydadzą się podczas procesu pozycjonowania.

Ahrefs oferuje obecnie cztery płatne pakiety:

  • Lite (129 dolarów/miesiąc),
  • Standard (249 dolarów/miesiąc),
  • Advanced (449 dolarów/miesiąc),
  • Enterprise (14 990 dolarów/rok).
Zrzut ekranu interfejsu narzędzia Ahrefs.

Interfejs Ahrefsa

Semrush

Innym popularnym narzędziem SEO jest Semrush. Platforma oferuje aż 55 wbudowanych narzędzi i raportów, które wspierają działania marketingowe firm. Wśród nich znajdziesz m.in. funkcje takie jak:

  • Badanie słów kluczowych,
  • Analiza konkurentów,
  • Śledzenie pozycji,
  • Budowanie linków,
  • Tworzenie i dystrybucja treści.

Semrush może być wykorzystywany zarówno na samym początku, podczas przygotowywania strategii SEO, jak i w późniejszych etapach monitorowania i analizy pozycji. Dzięki szerokiemu zakresowi funkcji narzędzie to zapewnia kompleksowe podejście do pozycjonowania. Jego dużą zaletą jest również przyjazny interfejs.

Narzędzie to oprócz procesu SEO wspiera też działania w obszarze content marketingu, mediów społecznościowych czy reklam PPC. Pozwala więc na łączenie różnych strategii i wykorzystywanie ich synergii.

Ile kosztuje dostęp do Semrush? Platforma oferuje obecnie następujące plany:

  • Pro (139,95 dolarów/miesiąc),
  • Guru (249,95 dolarów/miesiąc),
  • Business (499,95 dolarów/miesiąc).

Semstorm

Semstorm to polskie narzędzie do analizy SEO i content marketingu, które pomaga firmom i marketerom w optymalizacji SEO. Narzędzie to oferuje szeroki zakres funkcji, które umożliwiają skuteczne zarządzanie widocznością w wyszukiwarkach oraz analizę konkurencji.

Narzędzie to, podobnie jak platformy opisywane wyżej, umożliwia przede wszystkim znalezienie odpowiednich słów kluczowych. Semstorm dostarcza informacji o popularności słów kluczowych, ich trudności w kontekście rywalizacji oraz sugeruje powiązane frazy.

Inne przydatne funkcje Semstorm to m.in.:

  • Monitorowanie pozycji – umożliwia śledzenie pozycji strony na wybrane frazy czy porównywanie wyników z konkurencją. Dane są aktualizowane codziennie,
  • Audyty SEO – narzędzie przeprowadza audyty techniczne strony, wersji mobilnej i treści, wskazując obszary do optymalizacji,
  • Wsparcie content marketingu – narzędzie dostarcza pomysłów na tematy, analizuje nasycenie tekstów słowami kluczowymi, ich przystępność i zgodność z wymaganiami SEO.

Semstorm oferuje obecnie cztery pakiety:

  • Starter (129 zł/miesiąc),
  • Premium (249 zł/miesiąc),
  • Business (599 zł/miesiąc),
  • Agency (899 zł/miesiąc).

Localo

Nieco odmiennym narzędziem SEO jest Localo – platforma służąca do kompleksowego zarządzania wizytówką Google. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona dedykowana dla biznesów lokalnych, które chcą zadbać o swoją widoczność w sieci.

Narzędzie oferuje szereg funkcji, które usprawniają proces pozycjonowania lokalnej firmy, takich jak:

  • Monitorowanie pozycji w lokalnych wynikach wyszukiwania – Localo śledzi ranking wizytówki Google na wybrane słowa kluczowe i porównuje go z konkurencją. Pozwala to na bieżąco monitorować efekty działań,
  • Cotygodniowe spersonalizowane zadania i porady – narzędzie analizuje wizytówkę i generuje listę kroków do wykonania, aby poprawić jej widoczność. Podpowiada m.in. jakie słowa kluczowe dodać w opisie, jakie zdjęcia i posty opublikować,
  • Automatyzacja odpowiedzi na opinie – Localo ułatwia pozyskiwanie nowych opinii od klientów oraz zarządzanie nimi, co ma duży wpływ na pozycję w rankingu,
  • Ochrona wizytówki przed nieuczciwą konkurencją – narzędzie monitoruje wizytówkę i alarmuje w przypadku podejrzanych zmian, np. oznaczenia firmy jako zamkniętej.

 

Zrzut ekranu funkcji narzędzia Localo.

Funkcje Localo

Jak już wspomnieliśmy, Localo wyróżnia się na tle innych narzędzi SEO koncentracją na optymalizacji wizytówki Google, która jest kluczowa dla lokalnego pozycjonowania. Oferuje bardziej szczegółowe audyty i rekomendacje pod kątem konkretnej lokalizacji, co jest szczególnie przydatne dla małych i średnich firm.

Płatne pakiety Localo wynoszą:

  • Rozwój (od 119 zł + VAT/miesiąc),
  • Agencje (od 439 zł + VAT/miesiąc).

Intencja użytkownika a pozycjonowanie – co jest ważne

Zrozumienie, czego dokładnie szukają użytkownicy wpisujący dane frazy w wyszukiwarkę, pozwala na lepsze dopasowanie treści i struktury strony do ich potrzeb. Google coraz bardziej skupia się na dostarczaniu użytkownikom wyników, które najlepiej odpowiadają ich intencjom, dlatego uwzględnienie tego aspektu w strategii SEO staje się wręcz niezbędne.

Oto najpopularniejsze rodzaje intencji wyszukiwania użytkowników:

  • Intencja nawigacyjna – użytkownik chce znaleźć konkretną stronę internetową (przykład: “Facebook”),
  • Intencja informacyjna – użytkownik chce znaleźć więcej informacji na dany temat (przykład: “co to jest pozycjonowanie”),
  • Intencja komercyjna – użytkownik chce przeprowadzić research przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie (przykład: “najlepszy krem SPF”),
  • Intencja transakcyjna – użytkownik chce dokonać zakupu (przykład: kawa ziarnista sklep).

Dlaczego zrozumienie intencji wyszukiwania jest tak ważne? Gdy znasz konkretne zwyczaje użytkowników, jesteś w stanie zaspokoić ich potrzeby. Rozumiejąc, czego dokładnie szukają Twoi potencjalni klienci wpisujący dane frazy w wyszukiwarkę, możesz precyzyjnie dostosować treść i strukturę swojej strony do ich oczekiwań.

Intencje wyszukiwania powinny być odpowiednio dopasowane do konkretnych rodzajów treści. Przykładowo, dla zapytań informacyjnych kluczowe będzie dostarczenie wyczerpujących, merytorycznych informacji. W przypadku intencji transakcyjnych strona powinna zawierać elementy ułatwiające dokonanie zakupu lub skorzystanie z usługi. Dla intencji nawigacyjnych istotne jest z kolei, aby strona była łatwo dostępna i umożliwiała bezproblemowe korzystanie z niej.

Dwuintencyjność w Google

Ciekawym zagadnieniem jest dwuintencyjność fraz. Nie każde zapytanie będzie bowiem jednoznacznie nacechowane – przykładowo, po wpisaniu w wyszukiwarkę Google “witamina C” wyświetlają się nie tylko artykuły blogowe, ale i podstrony produktowe. Taka sytuacja wskazuje na mieszaną intencję wyszukiwania, gdzie użytkownicy mogą poszukiwać zarówno informacji o witaminie C, jak i możliwości jej zakupu.

Zrzut ekranu z wyników wyszukiwania Google na frazę "witamina c".

Przykład wyników w Google na dwuintencyjną frazę

W takim przypadku przygotowanie artykułu blogowego z frazami, które wykorzystywane są już na podstronie produktowej lub kategorii nie będzie błędem. Intencje tych stron są różne – dlatego optymalizacja pod to samo zapytanie nie będzie uznawana przez wyszukiwarkę za kanibalizację.

Analiza fraz kluczowych pod SEO

Jednym z podstawowych elementów skutecznej strategii SEO jest analiza fraz kluczowych. Polega ona na odnalezieniu takich słów, które najlepiej opisują tematykę danej strony internetowej i jednocześnie są często wyszukiwane przez użytkowników. Dopasowanie słów kluczowych do intencji potencjalnych klientów pozwala nie tylko na wygenerowanie większej ilości ruchu, ale przede wszystkim na przyciągnięcie właściwych odwiedzających.

Na początku należy określić frazy, które są związane tematycznie z Twoją firmą i jej ofertą. Zastanów się, poprzez jakie zapytania użytkownicy powinni móc znaleźć Twoje usługi/produkty? W tym kroku przydatne będą dedykowane platformy, np. opisany wcześniej Planer słów kluczowych Google. Za jego pomocą zweryfikujesz nie tylko popularność konkretnych fraz, ale również znajdziesz więcej propozycji podobnych zapytań.

Jaka liczba fraz jest odpowiednia? Wszystko zależy od wielkości Twojej oferty. Analiza fraz kluczowych obejmować może od kilkuset do nawet kilku tysięcy słów.

Gdy uznasz, że Twoja baza słów kluczowych jest pełna, przejść możesz do jej uporządkowania. Grupowanie fraz kluczowych polega na łączeniu podobnych zapytań w spójne tematycznie klastry. Klasyfikacja powinna uwzględniać wspomniane wyżej intencje wyszukiwania użytkowników. Przykładowo, frazy z intencjami informacyjnymi świetnie nadadzą się na tematy artykułów blogowych.

Co zrobić z pogrupowanymi frazami kluczowymi? Na ich podstawie możesz zbudować strukturę swojej strony internetowej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego kompendium wiedzy o SEO.

Pamiętaj, że dobór słów kluczowych wpłynąć może na skuteczność całego procesu pozycjonowania strony. Radzimy więc nie pomijać tego kroku, a wręcz przeciwnie – poświęcić mu sporo uwagi.

Analiza fraz kluczowych to fundament skutecznej strategii SEO. Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem, chciałbym podkreślić kilka kluczowych aspektów:

Po pierwsze, nie skupiajmy się wyłącznie na popularności fraz. Równie ważna jest ich konkurencyjność oraz potencjał konwersji. Fraza o mniejszej liczbie wyszukiwań, ale za to bardziej precyzyjna, może przynieść lepsze efekty biznesowe.

Po drugie, pamiętajmy o analizie intencji użytkownika kryjącej się za danym zapytaniem. Czy szuka on informacji, czy jest gotowy do zakupu? Dopasowanie treści do intencji znacząco wpływa na skuteczność pozycjonowania.

Po trzecie, nie zapominajmy o frazach długiego ogona (long-tail keywords). Choć pojedynczo generują mniej ruchu, w sumie mogą stanowić znaczący jego odsetek, a przy tym są zwykle mniej konkurencyjne.

Wreszcie, analiza fraz kluczowych powinna być procesem ciągłym. Trendy wyszukiwania zmieniają się, pojawiają się nowe produkty i usługi. Regularna weryfikacja i aktualizacja listy słów kluczowych pozwoli utrzymać przewagę konkurencyjną w długim okresie.

Pamiętajmy, że dobra analiza fraz kluczowych to nie tylko zestaw danych, ale przede wszystkim głębsze zrozumienie potrzeb i zachowań naszej grupy docelowej.

— Przemysław Boreczek, Senior SEO Specialist w Vilaro

Rodzaje słów kluczowych

Przy okazji omawiania analizy fraz kluczowych, warto wspomnieć o poszczególnych rodzajach zapytań. Najpopularniejszy podział obejmuje:

  • Frazy z krótkim ogonem – są to krótkie, zazwyczaj 1-3 wyrazowe frazy o dużej konkurencyjności i wysokim miesięcznym wolumenie wyszukiwań. Przykłady: „buty zimowe”, „hotel 4 gwiazdkowy”, „pizza neapolitańska”.
  • Frazy z długim ogonem – są to bardziej szczegółowe frazy, zazwyczaj 3-5 wyrazowe lub dłuższe. Mają niższe miesięczne wolumeny wyszukiwań, ale są mniej konkurencyjne. Przykłady: „wygodne buty do biegania dla kobiet”, „tani hotel w centrum Krakowa”.
  • Frazy ogólne – szeroko zakrojone frazy opisujące ogólną kategorię lub temat. Mają duże wolumeny wyszukiwań, ale niższą intencję zakupową. Przykłady: „samochody”, „sukienki”, „książki”.
  • Frazy lokalne – zawierają określenie lokalizacji, skierowane do użytkowników poszukujących produktów lub usług w konkretnym obszarze. Przykłady: „fryzjer Warszawa”, „restauracja włoska Poznań”.
  • Frazy brandowe – zawierają nazwę marki, firmy lub produktu. Są ważne dla budowania świadomości marki i przyciągania lojalnych klientów. Przykłady: „Nike buty”, „iPhone 16”, „IKEA meble”.
  • Frazy sezonowe – są związane z konkretnymi porami roku, świętami lub wydarzeniami. Ich popularność wzrasta w określonych okresach. Przykłady: „prezenty na Boże Narodzenie”, „kostiumy kąpielowe na lato”, „wyprzedaż Black Friday”.

Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie rodzaje fraz będą przydatne w każdej strategii SEO – przykładowo, frazy lokalne wykorzystywane będą zazwyczaj przez mniejsze firmy, które działają na konkretnym rynku. Krajowe przedsiębiorstwa będą raczej pozycjonować się na ogólniejsze frazy – choć o tym również powiemy nieco więcej w dalszej części naszego poradnika SEO.

Znaczenie Contentu w SEO – czy jest tak istotny?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: content jest jednym z nieodłącznych elementów SEO. Bez jakościowych treści, nawet najlepiej zoptymalizowana technicznie strona internetowa nie osiągnie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Content jest fundamentem, na którym opiera się cała strategia SEO.

Przede wszystkim, to właśnie treść na stronie pozwala wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest dana witryna i dla jakich zapytań powinna być wyświetlana. Dobrze napisany, wartościowy content, zawierający odpowiednio dobrane słowa kluczowe, pomaga Google i innym wyszukiwarkom prawidłowo zaindeksować i sklasyfikować stronę.

Co więcej, wysokiej jakości treści przyciągają użytkowników i zachęcają ich do dłuższego pozostania na stronie. To z kolei przekłada się na pozytywne sygnały behawioralne, takie jak niski współczynnik odrzuceń czy dłuższy czas spędzony na stronie, które również są brane pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek przy ustalaniu pageranku.

Najprościej mówiąc – content na stronie jest nie tylko istotny, ale wręcz kluczowy dla sukcesu w SEO. To on stanowi podstawę do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.

SEO Copywriting

Według wielu definicji SEO copywriting to tworzenie treści, które są zoptymalizowane pod pozycjonowanie. Nie oznacza to jednak, że tego typu teksty powinny być pisane wyłącznie z myślą o wyszukiwarkach. Wręcz przeciwnie – dobry SEO copywriting to umiejętność tworzenia wartościowych i angażujących treści dla czytelników, które jednocześnie są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek.

Kluczowe w tym wszystkim jest zachowanie równowagi między optymalizacją a naturalnością tekstu. Treści powinny przede wszystkim odpowiadać na potrzeby i zainteresowania odbiorców, dostarczać im wartościowych informacji i rozwiązywać ich problemy. Jednocześnie powinny zawierać odpowiednio dobrane słowa kluczowe, być poprawnie sformatowane i zoptymalizowane technicznie.

Jak pisać zgodnie z zasadami SEO? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych wskazówek:

  • Wplataj w treści naturalnie słowa kluczowe, które powiązane są z intencją wyszukiwania. Nie bój się odmieniać słów i używać synonimów. Frazy kluczowe warto również zamieszczać w nagłówkach.
  • Używaj poprawnie nagłówków Hx. Nagłówek H1 powinien być głównym tytułem strony, z kolei nagłówki H2, H3 itd. powinny być wykorzystywane jako podtytuły kolejnych sekcji.
  • Zadbaj o linkowanie pomiędzy treściami. Jeśli poruszasz w tekście temat, który opisany jest dokładniej na innej podstronie, dodaj do niej odnośnik.
  • Nie kopiuj cudzych treści. Zduplikowana zawartość zostanie zauważona przez Google, co skutkować będzie niższymi pozycjami lub całkowitym usunięciem z indeksu.
  • Dbaj o poprawność językową. Treści, które zawierają błędy lub literówki mogą zostać uznane przez wyszukiwarkę jako treści niskiej jakości. Co za tym idzie, będą one zajmować niższe pozycje.

Warto wspomnieć, że SEO copywriting staje obecnie przed nowymi możliwościami, ale i wyzwaniami. Dostępne w sieci narzędzia AI mogą wspierać proces tworzenia treści, jednak nie zastąpią kreatywności i eksperckiej wiedzy ludzkiego copywritera.

Pamiętaj, że treści pod SEO to nie same słowa kluczowe, choć one oczywiście również są ważne. Dużą rolę odgrywa też m.in. odpowiednie formatowanie. Korzystaj z nagłówków, które nadają tekstom logiczną strukturę. Dziel tekst na krótsze akapity, po maksymalnie kilka zdań. Polecam również używanie list z punktowaniem lub numerowaniem. Dzięki temu treść staje się nieco “lżejsza” i łatwiejsza do przyswojenia.

Choć to oczywiste, podkreślę, że poprawna interpunkcja i gramatyka także odgrywa ważną rolę w SEO. W internecie znajdziesz darmowe narzędzia, które automatycznie wyłapią błędy w Twoim tekście. Jeśli myślisz na poważnie o pozycjonowaniu swojej strony, zadbaj o jak najwyższą jakość swoich treści. Doceni to nie tylko wyszukiwarka, ale także Twoi potencjalni klienci.

— Katarzyna Blinowska, Content Specialist w Vilaro

Blog w działaniach pozycjonerskich

Prowadzenie regularnie aktualizowanego bloga na stronie internetowej może znacząco wpłynąć na pozycje witryny w wynikach wyszukiwania. Blog nie tylko dostarcza świeżych treści, które są cenione przez algorytmy wyszukiwarek, ale także daje możliwość targetowania szerokiego spektrum słów kluczowych związanych z branżą firmy.

Artykuły SEO, publikowane na blogu firmowym, pozwalają na tworzenie wartościowych treści, które odpowiadają na potrzeby użytkowników. Dzięki temu strona może pojawiać się w wynikach wyszukiwania dla różnorodnych fraz, zwiększając tym samym swoją widoczność. Dodatkowo dobrze napisane artykuły SEO mogą przyciągać naturalne linki z innych stron, co jest niezwykle cenne z punktu widzenia pozycjonowania.

Jeśli nie prowadzisz jeszcze bloga, warto to rozważyć. Artykuły SEO są bardzo dobrym sposobem nie tylko na generowanie ruchu na stronie, ale także budowanie eksperckiego wizerunku firmy.

Firmowy blog jest miejscem, w którym klienci powinni znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Artykuły wyczerpujące dany temat są dobrym sposobem na przekazanie użytkownikom najważniejszych informacji np. na temat specyfiki danej usługi czy też zalet oferowanych przez Ciebie rozwiązań.

Przykładowo, jeśli prowadzisz kancelarię prawną, możesz publikować artykuły związane z różnorodnymi aspektami prawa, które mogą zainteresować Twoich klientów. Możesz omawiać takie tematy jak np. zmiany w przepisach prawa, najnowsze regulacje, porady dotyczące sporządzania umów czy też wyjaśnienia procedur sądowych – oczywiście wszystko w zależności od Twojej specjalizacji.

Przykładowo, jeśli prowadzisz kancelarię prawną, możesz publikować artykuły związane z różnorodnymi aspektami prawa, które mogą zainteresować Twoich klientów. Możesz omawiać takie tematy jak np. zmiany w przepisach prawa, najnowsze regulacje, porady dotyczące sporządzania umów czy też wyjaśnienia procedur sądowych – oczywiście wszystko w zależności od Twojej specjalizacji.

Zacznij od przygotowania planu publikacji, w którym określisz tematy z frazami kluczowymi oraz częstotliwość dodawania nowych wpisów – jeśli zastanawiasz się, o czym pisać, zrób burzę mózgów, przeprowadź research wśród konkurencji lub porozmawiaj ze swoimi klientami

Regularnie prowadzony blog to wręcz idealne narzędzie do budowania pozycji strony. Dobrze napisany artykuł może zajmować wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania przez długie miesiące, a nawet lata – co doskonale znamy z własnego doświadczenia. Za pomocą wpisów blogowych możesz ściągać na swoją stronę setki, a nawet tysiące użytkowników. Podstawą jest jednak plan działania, nawet najprostszy.

Musisz wiedzieć, o czym chcesz pisać i dla kogo. Sprecyzuj tematykę artykułów i częstotliwość ich publikacji. Pomyśl, co wpiszą w wyszukiwarkę użytkownicy, którzy powinni trafić na Twój artykuł – na tej podstawie możesz zoptymalizować treść pod zapytania. Ułożenie wszystkiego w spójny plan działania zdecydowanie ułatwi Ci budowanie swojego bloga.

— Agata Witek, Content Specialist w Vilaro

Link building w strategii SEO – co jest istotne?

Kolejnym elementem całej układanki pozycjonowania jest link building. Obszar ten dzieli się na linkowanie wewnętrzne (czyli w obrębie strony) oraz linkowanie zewnętrzne (poza stroną). W tej części skupimy się na tym drugim rodzaju.

Linkowanie zewnętrzne to proces pozyskiwania wartościowych linków prowadzących do naszej strony z innych witryn internetowych. Link building odgrywa kluczową rolę w strategii SEO, ponieważ linki przychodzące są jednym z czynników rankingowych dla wyszukiwarek.

W kontekście link buildingu jakość zdecydowanie przeważa nad ilością. Wyszukiwarki, a szczególnie Google, stają się coraz lepsze w ocenie wartości linków. Dlatego istotne jest, aby skupić się na pozyskiwaniu linków z wiarygodnych, tematycznie powiązanych stron o wysokim autorytecie. Takie linki nie tylko poprawiają pozycję w wynikach wyszukiwania, ale także mogą przyciągnąć wartościowy ruch na stronę.

Należy pamiętać, że link building SEO to proces długoterminowy, który wymaga nieco cierpliwości. Szybkie, agresywne metody pozyskiwania dużej liczby linków mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, narażając stronę na kary ze strony wyszukiwarek. Ważne jest monitorowanie i analizowanie profilu linkowego, aby upewnić się, że jest on naturalny i zróżnicowany. Dlatego kluczowe jest opracowanie strategii link buildingu, która będzie zgodna z wytycznymi Google i skupi się na budowaniu wartościowej sieci.

Grafika podkreśla, że linki zewnętrzne są dalej ważne w pozycjonowaniu strony.

Techniki budowania linków zewnętrznych

Linkowanie strony obejmować może różnorodne techniki – od artykułów sponsorowanych, przez wpisy w katalogach firm, po udział w forach internetowych. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane z pozyskiwaniem linków zewnętrznych.

Artykuły sponsorowane

Najpopularniejszą metodą link buildingu SEO jest publikacja zewnętrznych artykułów sponsorowanych. Technika ta polega na stworzeniu treści z linkiem do Twojej witryny, która jest następnie publikowana na innych portalach internetowych.

Tak samo jak w przypadku treści blogowych, ważne jest, aby artykuły sponsorowane były jakościowe. Treść powinna być wartościowa dla czytelników, dobrze napisana i pasująca tematycznie do strony, na której jest publikowana. Linki w takich artykułach powinny być umieszczane w sposób naturalny, tak aby nie sprawiały wrażenia sztucznych czy nachalnych. Ważne jest również, aby treść artykułu była unikalna i nie powielała się na innych stronach.

Wybór odpowiednich platform do publikacji artykułów sponsorowanych jest równie istotny jak sama treść. Należy skupić się na stronach o wysokim autorytecie, które są tematycznie powiązane z Twoją branżą.

Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep z akcesoriami dla zwierząt, Twoje artykuły sponsorowane powinny być publikowane na portalach o tematyce zoologicznej.

Pamiętaj, że publikacja na renomowanych portalach branżowych czy popularnych blogach może przynieść nie tylko korzyści w postaci wartościowego linku, ale także realny ruch na stronę i zwiększenie rozpoznawalności marki.

Skąd pozyskiwać linki zewnętrzne? Na rynku dostępne są profesjonalne platformy link buildingowe. Możesz więc rozważyć skorzystanie z tego typu rozwiązań i za odpowiednią opłatą opublikować swój artykuł. Jeśli zależy Ci na darmowych publikacjach zewnętrznych, poszukaj zaufanych partnerów biznesowych, z którymi mógłbyś wymieniać się takimi linkami. Warto rozważyć kontakt ze znanymi Ci wydawcami czy redakcjami. Często wśród ich oferty znajduje się również możliwość publikacji artykułu sponsorowanego.

Katalogi firm

Katalogi firm to jedna z tradycyjnych technik pozyskiwania linków zewnętrznych w SEO, która mimo upływu lat wciąż może odgrywać pewną rolę w strategii link buildingu. Są to platformy online, które gromadzą i kategoryzują informacje o różnych przedsiębiorstwach, często umożliwiając dodanie opisu firmy, danych kontaktowych oraz linku do strony internetowej.

Warto jednak podkreślić, że znaczenie katalogów firm w SEO znacznie ewoluowało na przestrzeni lat. W przeszłości masowe dodawanie wpisów do katalogów było popularną praktyką. Jednak obecnie Google przywiązuje większą wagę do jakości, a nie ilości linków. Dlatego korzystając z katalogów firm jako techniki link buildingu, należy podchodzić do tego selektywnie i strategicznie.

Przy dodawaniu wpisów do katalogów firm, warto zadbać o kompletność i aktualność informacji. Pełny profil firmy, zawierający dokładny opis działalności, dane kontaktowe, godziny otwarcia i inne istotne informacje, ma większą wartość zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek.

Należy pamiętać, że katalogi firm to tylko jeden z elementów szerszej strategii link buildingu i nie powinny stanowić głównego źródła linków zewnętrznych. Najlepsze efekty przynosi zróżnicowane podejście, łączące różne techniki pozyskiwania linków, z naciskiem na naturalne, wysokiej jakości odnośniki.

Fora internetowe

Fora internetowe, choć nie są już tak popularne jak kiedyś, w kontekście link buildingu SEO wciąż mogą okazać się przydatne. Podstawą skutecznego wykorzystania forów internetowych jest autentyczne zaangażowanie i dostarczanie wartości społeczności.

Zamiast skupiać się na masowym umieszczaniu linków, warto skoncentrować się na budowaniu reputacji eksperta w swojej dziedzinie. Regularne udzielanie pomocnych, merytorycznych odpowiedzi na pytania innych użytkowników może z czasem prowadzić do naturalnych okazji do umieszczenia linku do własnej strony, gdy jest to rzeczywiście uzasadnione i pomocne.

Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre fora mają surowe zasady dotyczące umieszczania linków zewnętrznych. Niektóre mogą automatycznie dodawać atrybut “nofollow” do linków (który nie przesyła stronie wartości) lub całkowicie zabraniać ich umieszczania. W takich przypadkach nawet jeśli link nie przenosi bezpośrednio „mocy” SEO, może często być wartościowy z punktu widzenia budowania marki i generowania ruchu.

Powyżej zostało przedstawionych kilka możliwości pozyskania linków. Warto również pamiętać o linkach od partnerów (firm, z którymi współpracujemy), wpisach blogowych (branżowych i gościnnych) oraz linkach z mediów społecznościowych. Wpływa to na ich dywersyfikację (zdobywanie ich z różnych źródeł).

Zróżnicowane i przemyślane podejście do pozyskiwania linków zewnętrznych, uwzględniające różne techniki i źródła, może znacząco wpłynąć na skuteczność strategii SEO. Aby tego dokonać, niezbędne jest w tym działaniu rozumienie i „czucie” link buildingu. Wybór, pod względem wyszukania, odpowiednich miejsc zależy od naszego zaangażowania, znajomości tematu, wiedzy, czasu i innych dostępnych zasobów.

— Hubert Żukowski, SEO Specialist w Vilaro

Optymalizacja techniczna strony internetowej

Omówiliśmy już kwestie contentowe i link buildingowe — czas więc przejść o poziom wyżej, do nieco bardziej zaawansowanych elementów. Mowa o optymalizacji technicznej. Bez niej ciężko jest ruszyć dalej z pozycjonowaniem. Roboty Google muszą być bowiem w stanie bez przeszkód przeskanować i zaindeksować Twoją stronę, aby mogła ona pojawić się w wynikach wyszukiwania.

Samo dostarczenie wartościowych treści może nie wystarczyć. Strona musi również spełniać szereg technicznych kryteriów, aby zostać uznana przez wyszukiwarkę za “godną” wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. W związku z tym praca specjalistów SEO skupia się w dużej mierze właśnie na optymalizacji technicznej.

Co więcej, SEO techniczne ma także ogromny wpływ na doświadczenia użytkowników w kontekście UX. Gdy oczekiwania internautów są coraz wyższe, a konkurencja o ich uwagę coraz bardziej zacięta, nawet drobne problemy techniczne (jak np. zbyt długie ładowanie) mogą prowadzić do frustracji i odrzucenia strony przez odwiedzających. A przypominamy, że negatywne doświadczenia użytkowników to sygnał dla wyszukiwarek, że dana strona ma niską użyteczność.

W kolejnych sekcjach naszego kompendium wiedzy o SEO przyjrzymy się bliżej poszczególnym elementom technicznym.

Struktura strony internetowej pod SEO — podział witryny

Podstawą optymalizacji technicznej jest odpowiednia struktura strony internetowej — czyli hierarchia podstron w obrębie witryny. Chodzi o logiczne ułożenie treści w taki sposób, aby zarówno użytkownicy, jak i roboty wyszukiwarek mogli łatwo zrozumieć organizację informacji na stronie.

Dobrze zaprojektowana struktura strony powinna przypominać schemat drzewa — z najważniejszymi kategoriami jako pień i bardziej szczegółowymi podstronami jako gałęzie i liście.

Kluczowe elementy poprawnej architektury strony to:

  • Strona główna jako punkt wyjścia, z której użytkownik może dotrzeć do wszystkich głównych sekcji witryny.
  • Główne kategorie dostępne bezpośrednio z menu nawigacyjnego.
  • Podkategorie i bardziej szczegółowe podstrony logicznie powiązane z nadrzędnymi sekcjami.

Taka struktura nie tylko ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie, ale także pomaga wyszukiwarkom w zrozumieniu hierarchii i ważności poszczególnych treści. Dobrze zorganizowana witryna ma większe szanse na skuteczne zaindeksowanie wszystkich istotnych podstron i osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Pamiętaj, że logiczna architektura strony wspiera także konwersję. Gdy użytkownik może bez problemu przemieszczać się pomiędzy podstronami, istnieje większa szansa, że dokona zakupu lub wypełni formularz kontaktowy.

Na tym etapie pomocna będzie wspomniana wcześniej analiza słów kluczowych. Jeśli masz już gotowe grupy fraz, przejrzyj jeszcze raz dokładnie ofertę swojej firmy. Zastanów się, jak najlepiej można ją przedstawić na stronie internetowej. Możesz to rozrysować na zwykłej kartce papieru lub za pomocą jakiegoś programu, np. Excel.

Struktura SEO sklepu internetowego

W tym miejscu warto podkreślić, że struktura sklepu internetowego, w porównaniu do architektury strony usługowej, będzie o wiele bardziej rozbudowana. Przeanalizujmy na przykład potencjalną strukturę sklepu sportowego:

  1. Ze strony głównej, bądź menu przejść możemy do kategorii “Mężczyźni”.
  2. Z tego poziomu mamy do wyboru podkategorie takie jak “Buty”, “Ubrania, “Akcesoria” i wiele więcej.
  3. Wchodząc na podstronę “Ubrania” możemy przejść np. na “Koszulki”, “Dresy”, “Kurtki” itd.
  4. Na podstronie “Koszulki” mamy do wyboru “Długi rękaw”, “Krótki rękaw” itd.
  5. Z każdego poziomu możemy przejść jeszcze na konkretny produkt.

Podstawą struktury SEO sklepu internetowego jest więc hierarchiczna organizacja kategorii i podkategorii. Zaczynając od strony głównej, przez główne kategorie produktów, aż po szczegółowe podkategorie i strony produktowe, każdy poziom powinien być logicznie powiązany z poprzednim.

Jak widzisz, struktura kategorii w sklepie internetowym może niekiedy wydawać się dość złożona. Jednak ułożenie wszystkich podstron w konkretny schemat jest nie tylko podstawą SEO, ale i ogólnego funkcjonowania sklepu. Użytkownicy przyzwyczajeni są bowiem do intuicyjnej nawigacji i logicznego układu kategorii, który ułatwia im znalezienie poszukiwanych produktów.

Ważnym elementem struktury SEO sklepu są także przyjazne dla użytkownika i wyszukiwarek adresy URL. Powinny one odzwierciedlać hierarchię kategorii i zawierać odpowiednie słowa kluczowe, np. /kategoria/podkategoria/nazwa-produktu. Takie URL-e nie tylko pomagają w pozycjonowaniu, ale także ułatwiają użytkownikom zrozumienie, gdzie się znajdują w strukturze sklepu.

Struktura SEO witryny wizytówkowej

W przypadku strony wizytówkowej ogólna architektura będzie nieco odbiegać od tej opisanej wyżej. Główną różnicą będzie głębokość struktury — tego typu witryna posiada mniej podstron, dlatego będzie ona bardziej płaska.

Typowa strona wizytówkowa może składać się z kilku kluczowych sekcji, takich jak „O nas”, „Usługi”, „Kontakt”, „Blog” czy „Portfolio”. Struktura SEO strony wizytówkowej, choć prostsza niż w przypadku rozbudowanych witryn, również wymaga starannego planowania.

Strony wizytówkowe wykorzystywane są zazwyczaj przez firmy usługowe, które nie posiadają aż tak obszernej oferty jak sklepy. Mniejsza liczba podstron pozwala jednak użytkownikom na szybkie znalezienie konkretnych informacji, których potrzebują. Mimo to wciąż ważne jest zachowanie logicznej struktury. Na przykład, podstrona „Usługi” powinna zawierać linki do szczegółowych opisów poszczególnych usług.

Jeśli prowadzisz stronę wizytówkową, również pamiętaj o tym, aby uporządkować swoje podstrony i umieścić je w logicznym menu.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych — mobile friendly

Czy wiesz, że według szacunków w 2025 roku aż 72,6% użytkowników internetu będzie korzystać z niego wyłącznie za pośrednictwem swoich smartfonów? Nie powinno być to nic zaskakującego — coraz więcej osób preferuje wygodę i mobilność, jaką oferują telefony. Ta tendencja ma ogromne znaczenie dla właścicieli stron internetowych i specjalistów SEO

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych nie jest już opcją, ale koniecznością. Google od lat stosuje podejście „mobile-first indexing”, co oznacza, że to wersja mobilna strony jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności przy indeksowaniu i rankingu w wynikach wyszukiwania. Strony, które nie są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych, mogą doświadczyć spadku w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na mniejszy ruch organiczny i potencjalnie niższe konwersje.

Co zrobić, aby Twoja strona była przyjazna dla mobilnych użytkowników? Kilka wskazówek:

  • Zastosuj responsywny design — strona powinna automatycznie dostosowywać się do różnych rozmiarów ekranów,
  • Zapewnij wystarczające odstępy między elementami klikalnymi (przyciski, linki), aby ułatwić nawigację dotykową,
  • Zastosuj jednokolumnowy układ treści na urządzeniach mobilnych,
  • Zoptymalizuj formularze pod kątem urządzeń mobilnych, tak aby były czytelne i łatwe do wypełnienia nawet na mniejszych ekranach.
  • Unikaj elementów, które mogą zasłaniać obszar ekranu użytkownika. Pop-up, który zasłania czytaną przez użytkownika treść, nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Skorzystaj więc ze swojej strony na smartfonie i upewnij się, że dostosowuje ona swój design do ekranu. Większość użytkowników mobilnych opuści szybko witrynę, która ma dziwny układ, ucięte treści i trudno dostępne przyciski.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych to nie tylko trend, ale fundamentalna zmiana w sposobie, w jaki wszyscy korzystamy z internetu. Strony, które nie dostosują się do tej rzeczywistości, ryzykują utratę znacznej części potencjalnych klientów.

Prędkość ładowania witryny

Kolejnym elementem, który jest ważny zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i wyszukiwarki, jest prędkość ładowania strony.

Z perspektywy użytkownika, szybko ładująca się strona oznacza lepsze wrażenia i większe zadowolenie. Badania pokazują, że użytkownicy mają coraz mniejszą cierpliwość do wolno ładujących się stron — nawet kilka sekund opóźnienia może spowodować, że odwiedzający opuści witrynę, zanim zdąży się ona w pełni załadować. To natomiast prowadzi do wyższego współczynnika odrzuceń, co negatywnie wpływa na konwersje i ogólną skuteczność strony.

Z kolei dla wyszukiwarek prędkość ładowania jest ważnym czynnikiem rankingowym. Google otwarcie deklaruje, że szybkość strony, w kontekście pozycjonowania, jest jednym z sygnałów używanych przez ich algorytm do rankingowania stron. Witryny, które ładują się szybciej, mają większe szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, szczególnie w przypadku wyszukiwań mobilnych.

O czym pamiętać w kontekście ładowania strony?

  • Wybierz odpowiedni hosting, który oferuje szybkie serwery,
  • Postaw na sprawdzony CMS,
  • Zoptymalizuj obrazy dostępne na stronie, zmniejsz ich rozmiar,
  • Usuń zbędny kod, np. niepotrzebne spacje, białe znaki czy nieużywane skrypty,
  • Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki (cache),
  • Ogranicz niepotrzebne przekierowania pomiędzy podstronami.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja strona spełnia standardy szybkości — użyj bezpłatnego narzędzia PageSpeed Insights. Dowiesz się z niego wszystkich kluczowych informacji związanych z szybkością Twojej witryny. Narzędzie dodatkowo wyświetla konkretne wskazówki, które pomogą Ci zwiększyć wydajność strony.

Co na temat hostingu powie nasz Partner – LH?

Hosting stanowi podstawę każdej strony internetowej i ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie SEO. Wynika to z tego, że serwer ma duży wpływ na szybkość ładowania strony, a ta jest jednym z istotniejszych kryteriów oceny przez wyszukiwarki – Google do oceny stron internetowych używa wskaźników Core Web Vitals. Szybki hosting gwarantuje lepsze wyniki tych metryk, co jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.

Hosting gwarantujący szybsze ładowanie strony sprawia również, że nasza szansa na uzyskanie konwersji nie zostaje spalona już na starcie przez ociężałe ładowanie witryny.

— Błażej Starosta, Specjalista od systemów wewnętrznych w LH.pl

Meta znaczniki: title oraz description

Meta title jest tytułem strony, który pojawia się w wynikach wyszukiwania. Stanowi również zazwyczaj pierwszy element, na który zwracają uwagę użytkownicy. Meta title jest istotny dla wyszukiwarek internetowych, ponieważ służy do oceny dopasowania wyniku dla konkretnego zapytania. Najlepiej, jeżeli meta title odpowiada znacznikowi H1 na konkretnej podstronie. Ta spójność pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć tematykę i kontekst strony.

Dodatkowo warto rozważyć dodanie nazwy marki lub firmy na końcu meta title, szczególnie dla stron głównych i ważnych podstron. To pomaga w budowaniu rozpoznawalności marki w wynikach wyszukiwania.

Meta description, choć nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym, pełni istotną rolę w przyciąganiu uwagi użytkowników. Jest to krótki opis strony, który pojawia się pod tytułem w wynikach wyszukiwania. Dobrze napisany meta description może wpłynąć na współczynnik klikalności (CTR), co pośrednio może przełożyć się na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Warto jednak podkreślić, że Google nie zawsze wyświetla meta description zdefiniowany przez właściciela strony. Czasami algorytm wybiera inny fragment tekstu ze strony, który uznaje za bardziej odpowiedni dla danego zapytania. Dlatego ważne jest, aby cała treść na stronie była wysokiej jakości i zawierała odpowiednie słowa kluczowe.

Przykład meta title i meta description

Optymalna długość meta tytułu to 512 pikseli, co odpowiada około 50-60 zzs. (znaków ze spacjami). Opis mieścić powinien się w szerokości do 960 pikseli, czyli około 150 zzs.

Przy tworzeniu meta title i meta description warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Unikalność – każda podstrona w obrębie Twojej witryny powinna mieć unikalne meta tagi.
  • Powiązanie z treścią – meta znaczniki powinny bezpośrednio odzwierciedlać zawartość strony.
  • Słowa kluczowe – warto zamieszczać w meta znacznikach frazę kluczową, na którą chcesz pozycjonować podstronę.
  • Atrakcyjność dla użytkownika – meta tagi SEO powinny zachęcać użytkowników do kliknięcia.
  • Odpowiednia długość – jest to ważne, aby uniknąć obcinania tekstu w wynikach wyszukiwania.

Jeśli Twoja strona wykorzystuje CMS WordPress, warto zainstalować wtyczkę Yoast SEO. Za jej pomocą w prosty sposób ustawisz swoje meta title i meta description.

Sprawdź nasz artykuł na temat meta znaczników:

Dlaczego meta title i meta description są tak ważne?

Dane strukturalne i Open Graph

Dane strukturalne i Open Graph to kolejne dwa ważne elementy optymalizacji technicznej strony internetowej. Pomagają w lepszym prezentowaniu treści w wynikach wyszukiwania i mediach społecznościowych.

Dane strukturalne, znane również jako schema.org, schema markup, to sposób na dostarczenie wyszukiwarkom dodatkowych informacji o zawartości strony w ustrukturyzowanym formacie. Wykorzystują one specjalny kod, najczęściej w formacie JSON-LD, który jest umieszczany na stronie. Dane te pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć kontekst i znaczenie treści, co może przełożyć się na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Prawidłowe wdrożenie danych strukturalnych może prowadzić do bogatszych wyników wyszukiwania, takich jak rich snippets (np. gwiazdki z ocenami, ceny produktów, dostępność), karuzele czy wyróżnione fragmenty.

Zrzut ekranu rich snippets z wyników wyszukiwania Google.

Przykład rich snippets

Z kolei Open Graph (OG) to protokół opracowany przez Facebooka, który pozwala na kontrolowanie sposobu, w jaki treści z Twojej strony są prezentowane, gdy są udostępniane w mediach społecznościowych. Metadane Open Graph są umieszczane w sekcji <head> strony HTML i określają, jakie informacje (tytuł, opis, obraz) powinny być wyświetlane, gdy link do strony jest udostępniany na platformach społecznościowych.

Chociaż Open Graph nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym dla wyszukiwarek, może pośrednio wpływać na SEO. Dobrze zoptymalizowane tagi OG zwiększają atrakcyjność udostępnianych treści w mediach społecznościowych, co może prowadzić do większej liczby kliknięć, udostępnień i, w konsekwencji, do zwiększonego ruchu na stronie. Zwiększony ruch i zaangażowanie użytkowników są z kolei pozytywnymi sygnałami dla wyszukiwarek.

Optymalizacja obrazów i ich atrybuty

Jednym z najważniejszych aspektów optymalizacji obrazów jest ich kompresja. Zmniejszenie rozmiaru plików obrazów bez znaczącej utraty jakości pozwala na szybsze ładowanie strony, co jest istotnym czynnikiem rankingowym Google. Narzędzia takie jak TinyPNG, JPEGmini czy wbudowane funkcje w systemach zarządzania treścią (CMS) mogą pomóc Ci w efektywnej kompresji obrazów.

Wybór odpowiedniego formatu pliku jest równie ważny. Formaty takie jak JPEG są idealne dla fotografii, podczas gdy PNG lepiej sprawdza się w przypadku grafik z przezroczystością. Nowsze formaty, jak WebP, oferują jeszcze lepszą kompresję przy zachowaniu wysokiej jakości, choć warto pamiętać o zapewnieniu alternatyw dla starszych przeglądarek.

W kontekście optymalizacji obrazów nie możemy zapomnieć o atrybutach alt, czyli tekstach alternatywnych. Wyświetlają się one np. gdy obrazek się nie załaduje lub gdy ktoś korzysta z czytników ekranu. Atrybut ten dostarcza również wyszukiwarkom kontekstu dotyczącego zawartości obrazu. Każdy istotny obraz na stronie powinien mieć unikalny, opisowy tekst alternatywny, który zawiera odpowiednie słowa kluczowe, ale pozostaje jednocześnie naturalny i informacyjny.

Warto wspomnieć również o atrybucie title, który nadaje obrazom tytuły. Służy on głównie do dostarczania dodatkowych informacji o obrazie, które są wyświetlane jako podpowiedź, gdy użytkownik najedzie kursorem na obraz. Z perspektywy SEO, atrybut title może być wykorzystany do umieszczenia dodatkowych słów kluczowych lub bardziej szczegółowego opisu obrazu, co może pomóc w kontekstowym zrozumieniu treści przez wyszukiwarki. Jednak ważne jest, aby nie duplikować treści z atrybutu alt, a raczej używać title do dostarczenia dodatkowych informacji.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest kolejnym elementem optymalizacji technicznej on-page SEO – często niedocenianym, ale mającym ogromny wpływ na strukturę i wydajność strony internetowej. Polega ono na tworzeniu hiperłączy między różnymi podstronami w obrębie tej samej domeny. Linki wewnętrzne mogą znacząco poprawić nawigację, zwiększyć czas spędzony na stronie i pomóc w dystrybucji „mocy” SEO między podstronami.

Jedną z głównych zalet linkowania wewnętrznego jest pomoc w ustaleniu hierarchii informacji na stronie. Poprzez strategiczne linkowanie do ważnych podstron, możesz wskazać wyszukiwarkom, które treści są najistotniejsze. To z kolei może wpłynąć na lepsze pozycjonowanie tych stron w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo linkowanie wewnętrzne pomaga w indeksacji strony, ułatwiając robotom wyszukiwarek odkrywanie i crawlowanie nowych lub rzadko odwiedzanych podstron.

Przy tworzeniu struktury linkowania wewnętrznego warto kierować się logiką i intuicyjnością. Linki powinny prowadzić do powiązanych tematycznie treści, tworząc spójną sieć informacji. To nie tylko pomaga wyszukiwarkom w zrozumieniu kontekstu i relacji między różnymi częściami strony, ale także poprawia doświadczenie użytkownika, umożliwiając mu łatwe znalezienie powiązanych informacji.

Zadbaj o linkowanie w opisach swoich kategorii, artykułach, stronie głównej czy też stopce, aby ułatwić nawigację i poprawić wewnętrzną siatkę linków

Ważnym aspektem linkowania wewnętrznego jest używanie odpowiednich tekstów – tzw. anchorów. Teksty kotwic powinny być opisowe i zawierać słowa kluczowe związane z docelową stroną, ale jednocześnie brzmieć naturalnie w kontekście otaczającego tekstu. Unikaj używania ogólnych fraz, jak „kliknij tutaj”, na rzecz bardziej informacyjnych opisów.

Ważne atrybuty i znaczniki

Optymalizacja techniczna SEO obejmuje również różnego rodzaju atrybuty i znaczniki. Są to elementy, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji z robotami wyszukiwarek. Wskazują im m.in., jak powinny interpretować poszczególne elementy strony.

Jednym z podstawowych atrybutów jest „noindex”. Informuje on wyszukiwarki, aby nie indeksowały danej strony. Jest to szczególnie przydatne dla stron, których nie chcesz pokazywać w wynikach wyszukiwania, takich jak strony podziękowań po zakupie, strony logowania czy strony z duplikującą się treścią.

Atrybut “noindex” można zaimplementować w meta tagu w sekcji <head> lub w nagłówku HTTP. Prawidłowe użycie “noindex” może poprawić ogólną jakość indeksu strony, pozwalając wyszukiwarkom skupić się na najważniejszych treściach. Jednak nieprawidłowe zastosowanie może prowadzić do utraty widoczności ważnych stron w wynikach wyszukiwania.

Kolejnym ważnym elementem technicznym jest atrybut “nofollow”, który informuje wyszukiwarki, aby nie przekazywały mocy linku (link juice) do strony docelowej. Oznacza to, że link z atrybutem “nofollow” może nie wpływaćna pozycjonowanie strony, do której prowadzi.

Atrybut “nofollow” można zaimplementować dla konkretnego linku lub dla całej strony. Właściwe użycie atrybutu “nofollow” pomaga w kontrolowaniu przepływu mocy linków na stronie i może chronić przed potencjalnymi karami za nieetyczne praktyki linkowania. Jednak nadużywanie może ograniczyć naturalny przepływ mocy w strukturze strony.

Tag canonical to kolejny ważny znacznik strony internetowej. Canonical to sposób na wskazanie wyszukiwarkom preferowanej wersji strony, gdy ta sama lub podobna treść jest dostępna pod różnymi adresami URL. Pomaga to w uniknięciu problemów z duplikacją treści.

Znacznik canonical jest stosowany np. w przypadku stron produktowych w e-commerce z różnymi wariantami lub filtrami. Dzięki temu właściciele stron mogą uniknąć wspomnianej duplikacji treści, a także zwiększyć szanse na wyświetlanie preferowanej wersji w wynikach wyszukiwania. Dobrą praktyką jest ustawianie adresów kanonicznych na podstrony paginowane dla kategorii produktowych, bądź podstron wpisów blogowych.

Bezpieczeństwo strony internetowej

Obecnie, gdy cyberzagrożenia stają się coraz bardziej zaawansowane, zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa strony jest nie tylko dobrą praktyką, ale wręcz koniecznością. Jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa strony jest implementacja certyfikatu SSL z protokołem HTTPS.

Certyfikat SSL jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem. Dzięki niemu wszystkie przekazywane informacje są szyfrowane, co uniemożliwia ich przechwycenie i odczytanie przez niepowołane osoby. Jest to szczególnie ważne, gdy Twoja witryna umożliwia logowanie użytkowników jak w przypadku np. sklepów internetowych.

Ważne jest również poprawne skonfigurowanie jego przekierowania, tak aby użytkownik był automatycznie przekierowywany z wersji niezabezpieczonej protokołu HTTP na wersję zabezpieczoną HTTPS. Dzięki temu będzie miał on pewność, że łączy się z bezpieczną witryną. Strony korzystające z HTTPS są postrzegane przez wyszukiwarkę jako bardziej wiarygodne i bezpieczne, co może pozytywnie wpłynąć na ich pozycjonowanie.

Dla bezpieczeństwa strony kluczowe są także regularne aktualizacje oprogramowania, w tym systemu zarządzania treścią (CMS), wtyczek i innych komponentów strony. Wiele ataków hakerskich wykorzystuje znane luki w przestarzałych wersjach oprogramowania. Dlatego ważne jest, aby zawsze korzystać z najnowszych, zaktualizowanych wersji wszystkich elementów strony.

Twoja witryna powinna również mieć zabezpieczenia przed wstrzykiwaniem nieuprawnionego kodu do struktury strony internetowej. Zdarza się, że niektóre z formularzy czy też pól, do których użytkownik ma możliwość wpisywania informacji, są niezabezpieczone przed implementacją kodu. Zadbaj więc o to, aby Twoja witryna była przed tym zabezpieczona.

Warto również pamiętać o ochronie prywatności użytkowników, co obejmuje zgodność z regulacjami takimi jak RODO. Przejrzysta polityka prywatności i odpowiednie zarządzanie danymi użytkowników nie tylko chronią przed potencjalnymi karami, ale budują również zaufanie do marki.

Działania SEO dla popularnych systemów CMS

W kontekście strategii SEO warto wspomnieć również o możliwościach różnych systemów CMS, czyli oprogramowań służących do zarządzania treścią. Popularne systemy CMS, takie jak WordPress czy dla sklepów internetowych Shoper i PrestaShop, oferują różnorodne narzędzia i funkcje, które mogą znacząco ułatwić implementację dobrych praktyk SEO.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje związane z trzema najpopularniejszymi systemami CMS.

SEO WordPress

WordPress, dzięki swojej rozbudowanej społeczności i licznym wtyczkom, oferuje szerokie możliwości w zakresie SEO. Czyni go to atrakcyjnym wyborem dla wielu właścicieli stron i specjalistów od marketingu internetowego.

Wtyczki SEO WordPress odgrywają ogromną rolę w ułatwianiu procesu optymalizacji. Popularne rozszerzenia, takie jak Yoast SEO czy Rank Math, oferują przydatne narzędzia do zarządzania meta tagami, generowania map witryny czy analizy treści pod kątem SEO. Wybór odpowiedniej wtyczki do pozycjonowania WordPress może znacząco ułatwić pracę nad SEO Twojej strony. Przykładowo, wspominana już wcześniej wtyczka Yoast SEO pozwoli Ci w prosty sposób m.in.:

  • Dodać meta title i meta description,
  • Ustawić frazę kluczową dla podstrony,
  • Dodać grafiki do wyświetlania przy udostępnianiu linku w social mediach,
  • Ustawić link kanoniczny.

Pamiętaj jednak, aby ograniczać się tylko do niezbędnych wtyczek. Zbyt duża liczba rozszerzeń może obciążyć Twoją stronę i spowolnić jej działanie.

Optymalizacja strony WordPress obejmuje również techniczne aspekty, takie jak np. struktura URL. WordPress pozwala na łatwe dostosowanie tych elementów poprzez automatyczne budowanie adresów i prostą ich edycję. Dodatkowo WordPress pozwala na proste wdrażanie nagłówków (H1, H2, H3) w treściach, co pomaga w strukturyzacji i poprawia jej czytelność zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek.

Poza tym sam interfejs systemu WordPress jest dość intuicyjny. Panel administracyjny oferuje przejrzysty i logiczny układ, gdzie wszystkie najważniejsze funkcje są łatwo dostępne. Sekcje takie jak „Wpisy”, „Strony”, „Media” czy „Komentarze” są jasno oznaczone i intuicyjne w nawigacji. To ułatwia regularne aktualizowanie treści, co jest ważnym aspektem SEO.

Warto wspomnieć, że WordPress udostępnia różne materiały pomocnicze, które mogą znacznie ułatwić pracę z tym systemem zarządzania treścią. Wiele oficjalnych i nieoficjalnych blogów regularnie publikuje m.in. artykuły, tutoriale i porady dotyczące optymalizacji WordPress pod kątem SEO. Ze względu na jego popularność, istnieje też bardzo rozbudowane community wokół WordPressa, które chętnie udziela porad technicznych. Jest to duża wartość, przyrównując ten system CMS do autorskich rozwiązań. Przy każdej większej aktualizacji WordPress udostępnia także przewodniki, które pomagają zrozumieć nowe funkcje i zmiany, w tym te związane z pozycjonowaniem

SEO Shoper

Kolejnym popularnym systemem CMS, dedykowanym branży e-commerce, jest Shoper. Sam system oparty jest na modelu typu SaaS, przez co wiele z funkcji, jest domyślnie zaimplementowanych w struktury tego rozwiązania. Pozycjonowanie sklepu Shoper wymaga zrozumienia nie tylko ogólnych zasad SEO, ale i specyficznych funkcji oferowanych przez tę platformę.

Domyślne ustawienia sklepu postawionego na systemie Shoper są dostosowane do wymagań Google, jednak CMS udostępnia także dodatkowe funkcje. Shoper oferuje szereg wbudowanych narzędzi do optymalizacji SEO, które ułatwiają pracę nad widocznością sklepu w wyszukiwarkach. Jednym z kluczowych elementów są tagi Shoper, które pozwalają na łatwe zarządzanie meta tagami dla poszczególnych stron i produktów.

Platforma automatycznie generuje także mapy witryny (sitemap) i umożliwia konfigurację pliku robots.txt, co ułatwia indeksację strony przez wyszukiwarki. W zakresie optymalizacji treści Shoper oferuje wbudowany moduł bloga, który pozwala na tworzenie unikalnych i wartościowych treści wspierających pozycjonowanie całego sklepu.

Platforma umożliwia również łatwe tworzenie i optymalizację stron informacyjnych, co jest kluczowe dla budowania autorytetu domeny. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników Shoper umożliwia dodawanie własnych skryptów i integracji, co pozwala na dalszą customizację i optymalizację SEO.

Prowadzenie strategii SEO dla Shoper jest więc nieco ułatwione dzięki różnym funkcjom systemu. Shoper zapewnia sklepom solidne podstawy techniczne. To daje dobry punkt wyjścia do dalszych działań optymalizacyjnych, takich jak np. praca z treścią.

SEO PrestaShop

PrestaShop to kolejny CMS dedykowany sklepom internetowym. Jedną z podstawowych zalet SEO w PrestaShop jest możliwość łatwej edycji meta tagów. Platforma umożliwia customizację tytułów, meta opisów i słów kluczowych dla każdej strony produktowej, kategorii i strony CMS. To pozwala na precyzyjne dostosowanie tych kluczowych elementów SEO do specyfiki każdej podstrony sklepu.

PrestaShop automatycznie generuje także przyjazne dla SEO adresy URL. Właściciele sklepów mogą łatwo dostosowywać strukturę URL, co jest ważne zarówno dla użytkowników, jak i dla robotów wyszukiwarek. Platforma oferuje również możliwość tworzenia przekierowań 301, co jest kluczowe przy zmianach w strukturze sklepu lub przenoszeniu treści.

Podobnie jak poprzednie systemy CMS, PrestaShop oferuje wbudowany moduł bloga, który jest cennym narzędziem w strategii content marketingowej i SEO. Regularne publikowanie wartościowych treści może znacząco poprawić pozycjonowanie sklepu i przyciągnąć organiczny ruch.

Warto również wspomnieć o szerokim wyborze modułów i wtyczek dostępnych dla PrestaShop. Wiele z nich oferuje zaawansowane funkcje SEO, takie jak rozszerzone możliwości optymalizacji treści, automatyczne generowanie meta tagów czy zaawansowane narzędzia do analizy i monitorowania SEO.

Jak widzisz, wszystkie opisane wyżej systemy CMS oferują dość zbliżone funkcje w zakresie SEO. Platformy łączą w sobie łatwość użycia z zaawansowanymi możliwościami, co sprawia, że są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych przedsiębiorców. Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią zależy więc w dużej mierze od specyfiki Twojego biznesu i Twoich indywidualnych potrzeb.

Strategia SEO dla biznesów lokalnych

W tym miejscu warto bliżej przyjrzeć się strategiom SEO, które obejmują różny zasięg. Mowa o pozycjonowaniu lokalnym oraz pozycjonowaniu krajowym. Choć oba te podejścia mają podobne założenia, to jednak wymagają wyraźnego rozróżnienia.

Pozycjonowanie lokalne, jak sama nazwa zdradza, dedykowane jest dla biznesów działających na konkretnym, mniejszym obszarze. Ogólne założenia tej strategii obejmują wszystkie wcześniej opisane elementy, tzn. optymalizację techniczną, content marketing czy link building. Lokalne SEO charakteryzuje się jednak kilkoma kwestiami, które odróżniają je od tradycyjnego pozycjonowania strony krajowej, m.in.:

  • SEO lokalne kładzie duży nacisk na optymalizację pod kątem zapytań zawierających nazwy miejscowości, dzielnic czy regionów. Celem jest pojawienie się w wynikach wyszukiwania dla fraz takich jak np. „fryzjer Kraków” czy „mechanik samochodowy Wrocław centrum”.
  • Istotnym elementem SEO lokalnego jest optymalizacja Profilu Firmy w Google. Prawidłowo skonfigurowany i regularnie aktualizowany profil może znacząco poprawić widoczność firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania i w Mapach Google.
  • W przypadku biznesu działającego tylko w konkretnym mieście czy województwie należy skupić się na pozyskiwaniu linków z portali lokalnych. To pomoże nie tylko w zwiększeniu lokalnej widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania, ale także w budowaniu autorytetu i zaufania wśród mieszkańców.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep, czy firmę usługową – lokalny marketing w Google pomoże Ci wybić się na tle konkurencji. Dzięki strategii dostosowanej do lokalnego rynku zwrócisz uwagę osób, które szukają w Twojej okolicy dokładnie tego, co oferujesz.

Biznesy lokalne opierają się w głównej mierze na fizycznej siedzibie. W związku z tym pamiętać należy również o wyszczególnieniu informacji kontaktowych. Adres czy numer telefonu firmy powinny znajdować się w widocznym miejscu na każdej podstronie.

W przypadku niektórych biznesów lokalnych połączenia telefoniczne dalej mogą być podstawową formą komunikacji. Jest to obszar, który warto na bieżąco analizować. Każde nieodebrane połączenie jest bowiem potencjalnie utraconą szansą na zdobycie nowego klienta.

Google moja firma – wizytówka w Google

Wizytówka Google to publiczny profil firmy, który widoczny jest w wynikach wyszukiwania Google oraz w Google Maps. Zawiera podstawowe informacje na temat przedsiębiorstwa, a także pozwala na pozostawianie opinii przez klientów. Platformą, która umożliwia zarządzanie wizytówkami, jest Profil Firmy w Google. Do 2022 roku usługa ta nosiła nazwę Google Moja Firma.

W przypadku biznesów o zasięgu lokalnym jest to wręcz obowiązkowy element – użytkownicy często wyszukują zapytania związane z usługami lub sklepami w swojej okolicy i zwracają uwagę na mapę. Posiadając odpowiednio zoptymalizowaną wizytówkę, będziesz wyświetlać się odpowiednim osobom i zachęcać do skorzystania ze swojej oferty. Najprościej mówiąc, widoczność w Mapach Google to sposób na zwiększenie ruchu zarówno na stronie, jak i w fizycznej lokalizacji Twojej firmy.

Założenie wizytówki Google w ramach usługi Profil Firmy w Google jest całkowicie darmowe. Zrobisz to w kilku krokach na dedykowanej do tego stronie: Profil Firmy Google

Jeśli chcesz, aby Twoja wizytówka wyświetlała się odpowiednim użytkownikom, zadbaj o jej optymalizację:

  • Uzupełnij dokładnie informacje – wypełnij dostępne pola na wizytówce, takie jak nazwa firmy, numer telefonu, godziny otwarcia, strona internetowa itp. Szczególnie ważna jest kategoria, która określi profil działalności Twojej firmy. Dzięki niej Google jest w stanie dopasować wizytówkę do poszczególnych zapytań użytkowników.
  • Wpisz dokładny adres – w przypadku wyszukiwań lokalnych podany adres jest czynnikiem decydującym o kolejności wyświetlania się wizytówek. W związku z tym zadbaj o wpisanie dokładnego adresu siedziby swojego sklepu/biura.
  • Uzupełnij opis firmy – opis jest miejscem, w którym możesz pokrótce przedstawić własnymi słowami swoją firmę. Warto umieścić tu także główne słowa kluczowe, pamiętając o umiarze.
  • Dodaj link do swojej strony internetowej – gdy zamieścisz w wizytówce link do swojej strony, zainteresowani użytkownicy mogą szybko i bez problemu na nią przejść.
  • Wpisz obsługiwany obszar – w wizytówce możesz również uzupełnić sekcję “Obsługiwany obszar”. Jeśli oferujesz usługi tylko w jednym mieście, zaznacz to. W przypadku obsługi na terenie np. całego województwa także zamieść stosowną informację.
  • Zarządzaj opiniami – zachęcaj swoich klientów do pozostawienia w wizytówce pozytywnej oceny i komentarza. Na dodane opinie warto oczywiście odpowiadać, np. podziękować lub jakoś się do nich odnieść.

Więcej informacji na temat wizytówki Google znajdziesz w naszym dedykowanym artykule:

Wizytówka Google – najważniejsze informacje i korzyści

Opinie i recenzje – dlaczego jest to ważne w kontekście lokalnego SEO?

Przede wszystkim, recenzje są istotnym sygnałem dla algorytmów Google, wskazującym na aktywność i popularność danego biznesu. Firmy z większą liczbą pozytywnych recenzji mają zazwyczaj tendencję do wyższego pozycjonowania w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Google traktuje opinie i recenzje jako formę user-generated content (czyli contentu tworzonego przez użytkowników), który dostarcza świeżych, autentycznych informacji o biznesie. Dlatego cenne, unikalne treści związane z firmą są niezwykle ważne z perspektywy SEO. Każda nowa recenzja to bowiem świeża treść, która może zawierać naturalne słowa kluczowe i frazy istotne dla biznesu. To z kolei może pomóc w poprawie widoczności dla różnorodnych zapytań związanych z ofertą firmy.

Recenzje mogą również wpływać na współczynnik konwersji (CTR). Wyniki z większą liczbą pozytywnych recenzji i wyższą oceną gwiazdkową przyciągają więcej kliknięć, co jest dobrym sygnałem dla Google i może prowadzić do lepszego pozycjonowania.

Pozytywne opinie, choć wspierają SEO, są ważne także z biznesowego punktu widzenia. Czy wiesz, że według ankiety Trustpilot aż 9 na 10 klientów szuka recenzji, zanim cokolwiek kupi? Badania pokazują, że konsumenci są bardziej skłonni do wyboru firmy z większą liczbą pozytywnych recenzji, nawet jeśli oznacza to wyższy koszt usługi czy produktu. Recenzje budują zaufanie i wiarygodność, co jest szczególnie ważne w przypadku lokalnych biznesów, gdzie osobiste rekomendacje odgrywają znaczącą rolę.

Zadbaj o regularne pozyskiwanie opinii od swoich klientów. Na przykład, po zakupie wysyłaj maila z linkiem do swojej wizytówki Google i prośbą o wystawienie pozytywnej recenzji. Odpowiadaj także na komentarze – nawet te negatywne.

Baner zachęcający do pobrania e-booka dla firmy lokalnej.

Strategia SEO dla witryn ogólnokrajowych

Pozycjonowanie ogólnokrajowe, jak możesz się domyślić, uwzględnia z kolei szerszy zasięg geograficzny i często bardziej zróżnicowaną grupę docelową. W przeciwieństwie do SEO lokalnego, które koncentruje się na konkretnych lokalizacjach, strategia ogólnokrajowa musi być bardziej uniwersalna i elastyczna.

W przypadku SEO kierowanego na całą Polskę czy też inne państwo ważne jest zidentyfikowanie fraz, które są popularne w całym kraju, a nie tylko w określonych regionach. Warto również zwrócić uwagę na sezonowość i trendy w wyszukiwaniach na poziomie krajowym.

Z kolei link building powinien koncentrować się na pozyskiwaniu linków z jakościowych źródeł o zasięgu krajowym. Mogą to być popularne portale informacyjne, branżowe serwisy czy organizacje działające na szerszą skalę.

Optymalizacja techniczna czy treści w dużej mierze obejmuje te same elementy, jak w przypadku biznesów lokalnych. Witryna krajowa skupia się głównie na ogólnych frazach, które zazwyczaj nie obejmują nazwy miejscowości – choć i tu zdarzają się wyjątki, o których wspominamy niżej.

Podział struktury witryny ogólnokrajowej

W naszym kompendium wiedzy opisaliśmy już główne zasady tworzenia struktury witryny, która jest przyjazna SEO. W tym miejscu wymienimy więc tylko kilka szczegółów, o których warto pamiętać, pozycjonując stronę o zasięgu ogólnokrajowym.

W przypadku firm działających w całym kraju, ale posiadających fizyczne lokalizacje, warto rozważyć hybrydowe podejście łączące elementy SEO lokalnego z ogólnokrajowym. Może to obejmować optymalizację wizytówek Google dla poszczególnych lokalizacji, przy jednoczesnym utrzymaniu spójnej strategii na poziomie krajowym.

Struktura witryny ogólnokrajowej powinna być również zaprojektowana tak, aby efektywnie obsługiwać użytkowników z różnych części kraju. Może to obejmować tworzenie dedykowanych podstron dla różnych regionów lub miast, jeśli jest to uzasadnione charakterem biznesu. Ważne jest jednak, aby unikać duplikacji treści i upewniać się, że każda podstrona oferuje unikalną wartość.

Wirtualne oddziały i ich odpowiednie wykorzystanie

Wspomnieliśmy wyżej o tworzeniu dedykowanych podstron dla różnych miast. Fachowo można nazwać to wirtualnymi oddziałami. O co chodzi? Wirtualne oddziały to strategia SEO polegająca na tworzeniu unikalnych podstron dla różnych lokalizacji, nawet jeśli firma fizycznie nie posiada w nich oddziałów. Celem jest zwiększenie widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania dla różnych miast lub województw.

Podstawową ideą wirtualnych oddziałów jest stworzenie dedykowanych stron dla każdego miasta lub regionu, w którym firma chce być widoczna. Każda taka strona jest optymalizowana pod kątem lokalnych fraz kluczowych, zawierając nazwę miasta w tytule, meta opisie, nagłówkach i treści. Na przykład, firma oferująca fotowoltaikę w całym kraju może wtedy pozycjonować swoje podstrony na frazy „Fotowoltaika Warszawa”, „Pompy ciepła Kraków” itd.

Dzięki takiemu podejściu firma, która działa na skalę krajową, może konkurować w lokalnych wynikach wyszukiwania z biznesami, które działają tylko na określonym obszarze. Dodatkowo firma może testować potencjał różnych rynków bez konieczności otwierania fizycznych oddziałów.

Należy jednak podkreślić, że każda strona wirtualnego oddziału powinna zawierać oryginalne, wartościowe informacje związane z daną lokalizacją, a nie tylko ogólne opisy usług z podmienioną nazwą miasta. Skopiowane wielokrotnie treści wywołają tylko duplikację, która wpłynie negatywnie na ogólną widoczność strony.

Strategia SEO dla sklepów internetowych

W przypadku sklepów internetowych również możemy mówić o nieco zmodyfikowanej strategii SEO. Pozycjonowanie sklepów obejmuje zazwyczaj o wiele więcej podstron niż w przypadku zwykłych stron usługowych. Mamy tu do czynienia z setkami, a nawet tysiącami stron produktowych, kategoriami, podkategoriami i innymi elementami charakterystycznymi dla e-commerce.

Kluczowym elementem strategii SEO dla sklepów internetowych jest optymalizacja architektury informacji. Struktura sklepu powinna być logiczna, intuicyjna dla użytkowników i łatwa do zindeksowania przez roboty wyszukiwarek. Ważne jest, aby kategorie i podkategorie były odpowiednio zhierarchizowane, o czym wspominaliśmy już w poprzedniej części kompendium o SEO.

Optymalizacja pod kątem intencji wyszukiwania to kolejny ważny element pozycjonowania sklepu. Należy zrozumieć, na jakim etapie procesu zakupowego znajduje się użytkownik i dostosować do tego treść oraz strukturę strony. Inaczej będziemy optymalizować strony dla fraz informacyjnych (np. „jak wybrać buty do biegania”), a inaczej dla fraz transakcyjnych (np. „buty do biegania Nike”).

Zarządzanie duplikacją treści jest kolejnym wyzwaniem w SEO sklepów internetowych. Ze względu na dużą liczbę podobnych produktów czy wariantów, łatwo o powstanie zduplikowanych treści. Wykorzystanie kanonicznych adresów URL, prawidłowa konfiguracja filtrów i parametrów URL oraz tworzenie unikalnych opisów dla każdego produktu to kluczowe elementy w walce z powieleniem.

Nie można zapomnieć o optymalizacji technicznej, która w przypadku sklepów internetowych nabiera szczególnego znaczenia. Szybkość ładowania strony, optymalizacja obrazów, responsywność to elementy, które mogą nie tylko znacząco wpłynąć na pozycje w wynikach wyszukiwania, ale i zwiększyć komfort zakupów Twoich klientów.

Pamiętaj, że generowanie ruchu to jedno. Kluczowe staje się to, jak wykorzystasz uwagę użytkowników odwiedzających Twój sklep. Co na ten temat ma do powiedzenia nasz Partner – callback24?

Podjęte działania marketingowe “przyprowadzą” użytkowników do Twojego sklepu internetowego, ale nie zmienią ich automatycznie w klientów. To Twoją rolą będzie zainteresowanie odwiedzających i zachęcenie ich do dokonania transakcji. Nasze badania pokazują, że kontakt telefoniczny stanowi ważny punkt styku przed dokonaniem zakupu. Co więcej, transakcje poprzedzone rozmową z klientem mają dużo wyższą wartość pieniężną, niż transakcje „bezobsługowe”. Widget do oddzwaniania nie tylko zwiększy liczbę zapytań telefonicznych i wartość koszyka, ale również pomoże uratować porzucone koszyki, poprawi jakość obsługi klienta, pozwoli oddzwonić do klienta w 15 sekund.

Bardzo ważne, z punktu widzenia marketingowego, jest również to, że callback24 pozwala zbadać skuteczność prowadzonych działań marketingowych. Przeanalizować i zidentyfikować, które kanały przynoszą najwięcej kontaktów od klientów i to właśnie tam skierować budżet. Dane pozyskane przez callback24 pozwolą również zoptymalizować działania marketingowe, wyeliminować nieskuteczne słowa kluczowe i wprowadzić zmiany w kampaniach.

— Aleksandra Strugalska, Customer Success Manager w callback24.

Optymalizacja kart produktowych i kategorii pod SEO

W tym miejscu warto nieco bliżej przyjrzeć się konkretnym strategiom SEO e-commerce, czyli optymalizacji kart i kategorii produktowych. Prawidłowo zoptymalizowane podstrony pomagają zarówno w lepszym pozycjonowaniu, jak i zwiększają szanse na konwersję. O czym zatem warto pamiętać, pozycjonując swój sklep internetowy?

W przypadku optymalizacji kart produktowych:

  • Każdy produkt powinien mieć unikalny meta tytuł zawierający nazwę produktu i główne słowo kluczowe. Warto uwzględnić też markę lub model, jeśli są istotne.  Zastanów się, czy Twoja grupa docelowa nie będzie szukać produktów po np. kodzie EAN, który często warto wykorzystać. W meta opisie zamieść słowa kluczowe powiązane z produktem i dodatkowe informacje.
  • Każdy produkt powinien mieć zamieszczony na stronie oryginalny, szczegółowy opis. Unikaj kopiowania opisów od producentów. Skup się na korzyściach dla klienta i unikalnych cechach produktu. Zamieść parametry techniczne i inne niezbędne z punktu widzenia klienta informacje.
  • Zadbaj o przyjazne adresy URL, które zawierają nazwy produktów. Na tyle, na ile to możliwe, unikaj losowych ciągów liczb lub znaków, które komplikują odbiór.
  • Używaj wysokiej jakości zdjęć z odpowiednimi nazwami plików i atrybutami alt zawierającymi słowa kluczowe.
  • Zachęcaj do pozostawiania pozytywnych recenzji i wyświetlaj je na stronie produktu. Opinie nie tylko budują zaufanie, ale także dostarczają unikalnej treści.

Z kolei optymalizując kategorie produktowe:

  • Dodaj unikalny, informacyjny opis na górze strony kategorii, który zawiera frazy kluczowe, najważniejsze informacje na temat oferowanych produktów i ich głównych cech.
  • Stwórz unikalne meta tytuły i meta opisy dla każdej strony kategorii, zawierające główne słowa kluczowe.
  • Zapewnij możliwość filtrowania i sortowania produktów oraz zadbaj o prawidłową konfigurację URL, aby uniknąć problemów z duplikacją treści.
  • Implementuj ścieżki nawigacyjne tzw. breadcrumbs, które pomagają użytkownikom zrozumieć, gdzie się znajdują, a wyszukiwarkom poznać strukturę sklepu.
  • Zadbaj o prawidłową paginację, czyli dzielenie listy produktów na kolejne podstrony.

SXO – synergia SEO i UX

W kontekście SEO należy również wspomnieć o SXO, czyli połączeniu SEO i UX (User Experience). Ta synergia ma na celu nie tylko poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania, ale także zapewnienie użytkownikom jak najlepszych doświadczeń podczas korzystania z witryny.

Strony i sklepy, które są nie tylko zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek, ale także oferują doskonałe doświadczenia odwiedzającym, mają większe szanse na osiągnięcie i utrzymanie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Co za tym idzie – mają też większe szanse na przyciągnięcie i zatrzymanie wartościowego ruchu organicznego. Optymalizacja UX idzie więc wręcz nieodłącznie w parze ze strategią pozycjonowania.

Podstawową ideą SXO jest zrozumienie, że algorytmy wyszukiwarek, szczególnie Google, coraz bardziej skupiają się na czynnikach związanych z doświadczeniem użytkownika. Oznacza to, że tradycyjne techniki SEO, choć nadal są kluczowe, wymagają wsparcia ze strony użytecznego designu. Ważne staje się więc zapewnienie użytkownikom łatwo dostępnych i przyjemnych w odbiorze interfejsów.

Strategia SXO obejmuje m.in.:

  • Zapobieganie błędom na stronie,
  • Estetykę i umiar w designie,
  • Zachowanie spójności na całej stronie,
  • Wyświetlanie użytkownikom ważnych komunikatów i nawigowanie ich przez kolejne kroki, np. przy zakupie.

Rola AI we współczesnych strategiach SEO

Sztuczna inteligencja niewątpliwie zyskuje na coraz większej popularności. Branża SEO nie pozostaje na to obojętna. Powstają m.in. różnego rodzaju narzędzia AI, które ułatwiają pracę specjalistów SEO. Co ciekawe, firma Google również wykorzystuje nowe technologie do usprawniania działania swojej wyszukiwarki.

W połowie 2023 roku Google uruchomiło testową wersję swojej zaktualizowanej wyszukiwarki – Search Generative Experience (SGE). Zasilana jest ona sztuczną inteligencją, która ma dostarczać użytkownikom dokładniejsze odpowiedzi na ich pytania. Głównym celem SGE jest zapewnienie bardziej kompleksowych i precyzyjnych odpowiedzi na złożone zapytania. Zamiast tradycyjnej listy linków, SGE generuje podsumowania i odpowiedzi bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, czerpiąc informacje z różnych źródeł internetowych.

Zrzut ekranu przedstawiający wynik w SGE od Google.

Źródło: https://blog.google/products/search/generative-ai-search/

Tego typu zmiany w wyszukiwarce prawdopodobnie wymuszą poniekąd na specjalistach SEO wprowadzenie pewnych modyfikacji w swoich strategiach. Dodatek SGE jest jednak nadal w fazie testów i nie jest na razie dostępny w Polsce. Google systematycznie rozszerza dostępność tej funkcji na kolejne kraje i języki, zbierając jednocześnie opinie użytkowników i analizując jej wpływ na wyszukiwanie. Aby wyciągnąć wnioski, pozostaje nam więc poczekać aż SGE zacznie działać na naszym rynku.

Jeśli chodzi o narzędzia SEO, sztuczna inteligencja okazuje się szczególnie przydatna w przypadku content marketingu. AI oferuje narzędzia, które mogą generować szkice artykułów, sugerować tematy, a nawet tworzyć pełne teksty. Narzędzia takie jak ChatGPT czy Perplexity wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy topowych stron internetowych i dostarczają szczegółowych rekomendacji dotyczących struktury treści, długości tekstu czy słów kluczowych. Choć AI nie zastępuje całkowicie ludzkiej kreatywności, znacząco przyspiesza proces tworzenia treści i pomaga w ich optymalizacji.

Warto jednak pamiętać, że mimo ogromnego potencjału, AI nie jest rozwiązaniem samym w sobie. Specjaliści SEO muszą umiejętnie łączyć możliwości sztucznej inteligencji z ludzką ekspertyzą i kreatywnością. Kluczowe jest ciągłe uczenie się i eksperymentowanie z nowymi narzędziami AI, aby w pełni wykorzystać ich potencjał w strategiach SEO.

Działania SEO? Postaw na sprawdzoną agencję!

Czy wiesz, że poradnik SEO, które właśnie czytasz, zajmuje ponad 50 stron A4? Jak widzisz, pozycjonowanie stron to rozległy i wielowątkowy temat, o którym można się rozpisywać. Zawarte w tym kompendium informacje to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej.

Jeśli nie masz czasu lub odpowiednich zasobów, aby samodzielnie wdrażać wszystkie niezbędne działania w ramach pozycjonowania, warto rozważyć współpracę z profesjonalną agencją SEO.

Współpraca z agencją marketingową to nie tylko oszczędność czasu, ale także dostęp do zaawansowanych narzędzi i technologii, które często mogą być zbyt kosztowne dla pojedynczego przedsiębiorcy czy małej firmy. Agencje korzystają z płatnych, profesjonalnych narzędzi do analizy słów kluczowych, badania konkurencji czy monitorowania pozycji – co przekłada się na bardziej precyzyjne i efektywne działania.

Ponadto agencje SEO oferują kompleksowe podejście do optymalizacji. Zamiast skupiać się tylko na jednym aspekcie, jak np. link building czy optymalizacja on-page, profesjonaliści z agencji opracowują i wdrażają całościowe strategie, które obejmują wszystkie kluczowe elementy pozycjonowania. W Vilaro w ramach abonamentu SEO zapewniamy kompleksową usługę, bez konieczności dopłacania za linki czy treści.

Warto również podkreślić, że agencje SEO często obsługują projekty z różnych branż, co oznacza, że mogą mieć cenne doświadczenie w pozycjonowaniu stron z Twojego sektora. Dobrzy specjaliści znają specyfikę rynku, konkurencję i zachowania użytkowników w danej niszy, co pozwala na opracowanie bardziej skutecznych strategii. Przykładowo, w Vilaro od lat współpracujemy z biznesami z różnych branż, które działają zarówno na rynku lokalnym, krajowym, jak i zagranicznym.

Grafika przedstawiająca górę lodową z porównaniem samodzielnego SEO i SEO wykonanego przez specjalistę.

Kryteria wyboru dobrej agencji SEO

Wybierając agencję SEO, przeanalizuj portfolio, referencje od klientów oraz przejrzystość w komunikacji i raportowaniu wyników. Dobra agencja marketingu internetowego powinna być w stanie jasno wytłumaczyć swoje strategie i regularnie informować o postępach w realizacji celów pozycjonowania.

Już podczas pierwszej rozmowy zwróć uwagę na podejście agencji. Jeśli czujesz, że handlowiec chce sprzedać Ci tylko za wszelką cenę usługę – to raczej nie będzie najlepszy wybór. Profesjonalna agencja SEO powinna przede wszystkim skupić się na zrozumieniu Twoich potrzeb, celów biznesowych i specyfiki Twojej branży.

Dobry handlowiec w profesjonalnej agencji będzie zadawał pytania dotyczące Twojej firmy, obecnej sytuacji w wynikach wyszukiwania, dotychczasowych działań marketingowych i oczekiwań. Powinien być zainteresowany nie tylko sprzedażą usługi, ale rzeczywistym rozwiązaniem Twoich problemów i osiągnięciem Twoich celów.

Oto kilka wskazówek, które będą pomocne podczas wyboru agencji marketingowej:

  • Sprawdź, jak długo agencja działa na rynku i jakie ma doświadczenie. Poszukaj referencji i case studies, które pokazują konkretne rezultaty osiągnięte dla klientów. Dobra agencja powinna mieć udokumentowane sukcesy w różnych branżach.
  • Agencja SEO powinna jasno przedstawiać swoje strategie i metody działania. Unikaj firm, które obiecują szybkie rezultaty lub używają niejasnych, „magicznych” technik. Zwróć uwagę na regularność raportowania wyników oraz możliwe formy kontaktu.
  • Unikaj agencji, które oferują każdemu uniwersalne rozwiązania. Odradzamy zakup gotowych pakietów pozycjonowania, które nie uwzględniają potrzeb Twojej firmy. Dobra agencja SEO powinna być w stanie dostosować swoją strategię do specyfiki Twojego biznesu, branży, celów, budżetu.
  • Upewnij się, za co płacisz. Chociaż cena nie powinna być jedynym kryterium, ważne jest, aby zrozumieć, na co przeznaczany jest Twój abonament. Unikaj agencji oferujących nierealnie niskie ceny, ale również tych, które żądają wygórowanych opłat bez jasnego uzasadnienia.
  • Bądź ostrożny wobec agencji SEO, które gwarantują Ci konkretne efekty po miesiącu. SEO to proces długoterminowy, a osiągnięcie realnych efektów może potrwać około 6 miesięcy lub nawet dłużej. Uczciwa agencja powinna przedstawić realistyczne oczekiwania co do rezultatów i czasu ich osiągnięcia.

Pytania, które należy zadać przed rozpoczęciem współpracy

Przed rozpoczęciem współpracy z agencją SEO, warto zadać szereg pytań, które pomogą Ci lepiej zrozumieć podejście, metodologię i potencjalne rezultaty. Oto lista kluczowych pytań, które warto rozważyć:

1. Czy jesteście w stanie wesprzeć moje cele biznesowe?

2. Czy prowadziliście już projekty z mojej lub pokrewnej branży?

3. Czy macie referencje od swoich klientów?

4. Kiedy zazwyczaj zauważacie efekty SEO w swoich projektach?

5. Jaki jest Wasz model rozliczeń?

6. Czy wszystkie koszty będą zawarte w umowie?

7. Jaki okres wypowiedzenia oferujecie?

8. Jakie zapewniacie formy kontaktu?

9. Czy zapewniacie dedykowanego opiekuna projektu?

10. Jak wyglądają raporty z prac SEO i co ile są przygotowywane?

Rola ciągłej optymalizacji i aktualizacji w SEO

Przy końcówce naszego kompendium warto ponownie podkreślić, że SEO to nie jednorazowe działanie, ale proces ciągły, wymagający stałej uwagi i dostosowywania strategii do zmieniających się warunków.

Algorytmy wyszukiwarki Google są regularnie aktualizowane. Każdy znaczący update może wpłynąć na sposób pozycjonowania stron. Dlatego ciągłe monitorowanie zmian w algorytmach i dostosowywanie strategii SEO jest niezbędne do utrzymania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania.

Zachowania użytkowników i trendy wyszukiwania również ulegają zmianom. To, co było popularne i skuteczne w SEO rok temu, może nie być już tak efektywne dzisiaj. Bieżąca analiza danych ze specjalistycznych narzędzi, takich jak Google Analytics czy Google Search Console, pozwala na identyfikację nowych możliwości i dostosowanie strategii do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Treści na stronie powinny być regularnie aktualizowane i rozszerzane. Świeże artykuły czy opisy są nie tylko atrakcyjne dla użytkowników, ale także pozytywnie wpływają na ocenę strony przez wyszukiwarki. Regularne dodawanie nowych treści i aktualizacja tych istniejących pomaga budować jej wartość w oczach Google.

Link building to kolejny proces, który praktycznie nigdy się nie kończy. Ciągłe budowanie nowych, wartościowych linków zwrotnych pomaga w utrzymaniu i poprawie autorytetu domeny. Jednocześnie, regularna analiza profilu linków pozwala na identyfikację i usunięcie potencjalnie szkodliwych linków.

Zmiany w strukturze strony, dodawanie nowych sekcji czy produktów wymagają ciągłej optymalizacji SEO. Każda nowa podstrona powinna być odpowiednio zoptymalizowana i zintegrowana z istniejącą strukturą strony.

Najprościej mówiąc – ciągła optymalizacja i aktualizacja w SEO są niezbędne nie tylko do utrzymania, ale i poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania. To proces, który wymaga stałego zaangażowania, analizy danych i dostosowywania strategii. Firmy, które traktują SEO jako ciągły proces, a nie jednorazowe działanie, mają znacznie większe szanse na długoterminowy sukces w wynikach wyszukiwania.

Skąd czerpać wiedzę o SEO?

SEO podlega stałej ewolucji, dlatego warto odświeżać swoją wiedzę i śledzić  na bieżąco trendy. Gdzie jednak zdobywać sprawdzone informacje?

Głównym źródłem Twojej wiedzy powinny być oficjalne materiały Google. Blog Google Search Central czy inne dokumentacje są nieocenionymi zasobami informacji prosto od ekspertów. Google regularnie publikuje tam aktualizacje dotyczące algorytmów, najlepsze praktyki SEO i odpowiedzi na często zadawane pytania. Warto również śledzić oficjalne konta Google na platformach społecznościowych, gdzie często pojawiają się różne cenne wskazówki.

Oprócz oficjalnych materiałów Google warto również śledzić sprawdzone blogi i fora SEO. Serdecznie zachęcamy Cię do śledzenia artykułów na blogu Vilaro – zamieszczamy na nim wpisy związane nie tylko z pozycjonowaniem, ale i ogólnym marketingiem internetowym. Być może jakiś temat zainspiruje Cię do podjęcia kolejnych kroków!

Nic nie zastąpi praktycznego doświadczenia. Prowadzenie własnych eksperymentów SEO i analizowanie ich wyników to nieocenione źródło wiedzy dostosowanej do specyfiki Twojej strony. Nie bój się więc wprowadzać zmian i testować różnych podejść do SEO. Wtedy dowiesz się, co warto rozwijać, a z czego być może lepiej zrezygnować.

Pamiętaj więc, że w SEO kluczowa jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim umiejętność jej praktycznego zastosowania i ciągłego dostosowywania do zmieniających się algorytmów i trendów. Dlatego ważne jest, aby nie tylko gromadzić informacje, ale także regularnie testować nowe strategie i analizować ich skuteczność w kontekście własnych projektów – do czego Cię gorąco zachęcamy.

Podsumowanie

Jeśli udało Ci się dotrzeć do tego miejsca – gratulujemy i niezmiernie cieszymy się, że zainteresował Cię temat pozycjonowania! Nasze kompendium wiedzy to ponad 100 000 znaków, poprzez które staraliśmy się przekazać Ci kwintesencję SEO. Ciężko jest podsumować tak długą treść, jednak chcemy pozostawić Cię z kilkoma głównymi wskazówkami:

  • W SEO zazwyczaj bardziej liczy się jakość, a nie ilość. Zadbaj o to, aby Twoje działania, czy to w obszarze contentu, czy link buildingu, niosły ze sobą prawdziwą wartość. Twórz z myślą o użytkownikach i odpowiadaj ich potrzebom. Google wyłapuje, które strony prowadzone są tylko z myślą o wysokich pozycjach.
  • Poświęć czas na obszar techniczny. Choć są to często elementy z pozoru niewidoczne dla użytkowników, mogą mieć wpływ na funkcjonowanie strony. Długie ładowanie, brak dostosowania do urządzeń mobilnych czy pojawiające się błędy nie tylko odstraszają potencjalnych klientów, ale i zmniejszają użyteczność Twojej strony w oczach wyszukiwarki. Tego typu problemy rozwiązuje właśnie odpowiednia optymalizacja techniczna.
  • Bądź na bieżąco z aktualizacjami algorytmów wyszukiwarek. Dostosowuj swoją strategię SEO do zmieniających się wymagań Google. Choć czasami wprowadzane aktualizacje nie wywołują ogromnych zmian, trzymaj rękę na pulsie i śledź trendy.
  • Nie bój się szukać pomocy u bardziej doświadczonych specjalistów. Prowadzenie SEO firmy to dość czasochłonne zajęcie. Dlatego jeśli zauważasz, że nie możesz poświęcić pozycjonowaniu tyle uwagi, ile byś chciał, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. W Vilaro oferujemy bezpłatną konsultację, podczas której przeanalizujemy widoczność Twojej witryny i przedstawimy plan na jej poprawę.

Dziękujemy za poświęcenie czasu na zapoznanie się z naszym kompendium wiedzy o SEO. Jesteśmy pewni, że zawarte w nim informacje pomogą Ci stawiać pierwsze kroki w pozycjonowaniu swojej strony.

Jeśli masz do nas jakieś pytania lub masz ochotę skorzystać z naszej bezpłatnej konsultacji, pozostajemy niezmiennie do Twojej dyspozycji. Gorąco zachęcamy Cię do kontaktu – a tymczasem, do następnego przeczytania!

Czekamy na wiadomość od Ciebie!

 

Agata Witek

Agata Witek

Marketing Specialist w Vilaro

Dbam o strategię contentowo-marketingową firmy - projektuję różnego rodzaju teksty na stronę www, treści na social media, tworzę komunikację zewnętrzną.
Napiszę artykuł, przygotuję grafikę i z chęcią opowiem Ci o najnowszych trendach na TikToku.

2 komentarze do “SEO i Pozycjonowanie stron – kompendium wiedzy od ekspertów”

  1. Some truly terrific work on behalf of the owner of this internet site, absolutely great subject material.

  2. Fajny artykuł dziękuję bardzo utwierdził mnie że wszystko co samodzielnie wykonuje idzie w dobrym kierunku.

Dodaj komentarz