Jak przygotować tekst na stronę internetową, który jest przyjazny Google

Strona bez tekstu nie należy do grona przyjaciół algorytmu wyszukiwarki Google. Warto więc zadbać o to, by treść na stronie internetowej była wartościowa – co przyciągnie nie tylko potencjalny klientów do zakupu, ale i pomoże w pozycjonowaniuna określone frazy kluczowe. Jak stworzyć tego typu content?

Zadanie jest o wiele bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Sam proces wymaga przygotowania, użycia właściwych narzędzi w umiejętny sposób i obszernej wiedzy z zakresu SEO, UX, sprzedaży oraz content marketingu. Sprawdź, co należy zrobić i dlaczego warto korzystać z pomocy specjalistów dysponujących wiedzą, doświadczeniem i zapleczem technologicznym.

SXO, czyli SEO i UX – treści dla odbiorców i wyszukiwarek

Treść publikowana na stronie internetowej powinna być produkowana z myślą o odbiorcach, a nie tylko dla robotów wyszukiwarek. Witryna internetowa to wizytówka firmy i obecnie jedno z najważniejszych narzędzi sprzedażowych. Jeśli więc content będzie przystosowany wyłącznie pod wymagania algorytmu wyszukiwarek, jego wartość merytoryczna i sprzedażowa może okazać się mało atrakcyjna dla odbiorców. Niemniej jednak pisząc teksty na stronę internetową z myślą tylko o sprzedaży, proces pozycjonowania będzie utrudniony – lub w przypadku wielu popularnych fraz kluczowych niemożliwy.

Jak pisać zgodnie z zasadami SEO?

Algorytm Google docenia rozbudowany content, który przygotowany jest w sposób profesjonalny i przemyślany. Umieszczanie nieodmienionych fraz kluczowych, chowanie ich w tekście pod kolor tła lub content jakości „preclowej” przyniesie więcej strat niż korzyści. Należy więc dokładnie określić potrzeby, przeanalizować konkurencję i zaplanować dalsze działania. Spontaniczna twórczość niepoparta audytem i przygotowaniem to marnowanie czasu i potencjału. Dowiesz się o tym jednak w kolejnych akapitach, gdzie opowiemy więcej na temat:

 • wpływu długości tekstu na pozycję;
 • fraz kluczowych i ich rodzajów;
 • nagłówków;
 • nasycenia tekstu frazami kluczowymi;
 • formatowania;
 • zdjęć, grafik i materiałów audio/wideo w treści tekstu.

Przygotuj się więc na dużą ilość przydatnych informacji. Dzięki nim zrozumiesz, jak istotne są wszystkie czynności wykonywane zarówno przed, w trakcie, jak i po produkcji tekstów na stronę internetową przez copywriterów i specjalistów odpowiedzialnych za content marketing.

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Content tworzony z myślą o klientach i odbiorcach

Treść tekstów na stronie internetowej musi być dostosowana do konkretnej grupy docelowej odbiorców. Produkując content dla przedsiębiorców zarządzających dużymi biznesami (tj. przedsiębiorstwa przemysłowe, fabryki lub sieci handlowe) inaczej sformułujemy komunikaty, niż w przypadku internetowego sklepu z zabawkami dla dzieci.

Tekst musi być również podzielony na krótkie akapity o sprecyzowanej tematyce. Blok treści będą niewygodne w odbiorze, a ilość „zbitego” tekstu będzie przytłaczająca – przez co potencjalni odbiorcy prawdopodobnie od razu odrzucą pomysł, by zgłębić zawartość treści, co w praktyce oznacza, że Twoja oferta nie będzie rozpatrywana dalej. Dynamika będzie mieć także pozytywny wpływ na skupienie czytelników, co przełoży się na zrozumienie przekazywanych komunikatów i dużo większą szansę na zainteresowanie ich ofertą oraz sprzedaż.

Nie zapomnij o Call To Action. Klarowne wezwanie do działania to sygnał dla potencjalnych klientów, że w tym miejscu nie tylko mogą, ale i powinni podjąć kolejne kroki, np. przejść na konkretną podstronę z ofertą lub formularzem kontaktowym. CTA (Call To Action) można wykorzystać na wiele sposobów – niezależnie od tego, czy chcesz zachęcić czytelników do zakupu produktów w sklepie, przekazania danych osobistych przez formularz, czy po prostu do bezpośredniego kontaktu pod wskazany numer telefonu.

Frazy kluczowe – frazy, rodzaj i nasycenie

Frazy kluczowe to nieodłączny element tekstów produkowanych na potrzeby stron internetowych. To dzięki nim po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę internetową, otrzymujemy odpowiednio dopasowane wyniki. Wyróżniamy:

Frazy główne lub ogólne

Frazy ogólne to pojedyncze słowa lub hasła związane z daną branżą. Są one często wykorzystywane przez interesantów, lecz zdobycie pierwszych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania jest niezwykle trudne, kosztowne i pracochłonne – a rezultat sprzedażowy nie zawsze jest miarodajny.

Przykłady głównych (ogólnych) fraz kluczowych:

 • Mechanik;
 • Ślusarz
 • Opony;
 • Sklep meblowy;
 • Hydraulik;
 • Samochód używany;
 • Firma transportowa.

Przykład parametrów dla frazy Firma transportowa:

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Frazy long tail

Są to tzw. hasła z długim ogonem. Najczęściej odpowiadają one na konkretne problemy szukających, dlatego hasła long tail cieszą się tak dużym uznaniem wśród przedsiębiorców. Mimo dużo mniejszego ruchu, ich potencjał sprzedażowy jest dużo wyższy – zwłaszcza gdy porównamy je z frazami ogólnymi.

Przykłady fraz long tail:

 • Zegarek męski ze skórzanym paskiem;
 • Kursy języka angielskiego dla dorosłych;
 • Dofinansowanie kursów dla bezrobotnych.

Przykład parametrów dla frazy Naprawa samochodów osobowych:

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Frazy lokalne

Prowadzisz biznes w konkretnym mieście lub regionie? Frazy lokalne pozwolą Ci więc dotrzeć do osób, które są zainteresowane usługą w określonym miejscu – czyli bezpośrednio do Twoich klientów.

Przykłady fraz lokalnych:

 • Mechanik Lublin;
 • Salon kosmetyczny Warszawa;
 • Auto Detailing Białystok;
 • Firma budowlana Szczecin;
 • Remonty Wrocław.

Przykład parametrów dla frazy Remonty Wrocław:

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Frazy brandowe

Sklepy internetowe, porównywarki cen i producenci chętnie korzystają również z fraz brandowych. Są to hasła, które wykorzystują nazwy firm lub modeli wyrobów popularnych marek.

Przykłady fraz brandowych:

 • Mechanik Mercedes
 • Kosiarka elektryczna Stihl;
 • Hotel Mariot;
 • Fotel gamingowy Diablo.

Przykłady parametrów dla frazy hotel Mariot:

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Załóżmy więc czysto hipotetycznie, że przedsiębiorca chce pozycjonować się na frazę kluczową „Mechanik”. Biorąc jednak pod uwagę, że prowadzi on biznes lokalny w konkretnym mieście (np. Poznaniu), klienci z innych części kraju niekoniecznie będą go interesować – zwłaszcza na etapie początkowego rozwoju działalności. Oznacza to, że chociaż popularność frazy kluczowej lokalnej jest niższa, może ona dostarczyć więcej wartościowego ruchu, który przełoży się na realną sprzedaż usług/produktów.

W liczbach powyższe wartości prezentują się w następujący sposób:

 • Mechanik: 26000
 • Mechanik samochodowy: 14000
 • Mechanik pojazdów samochodowych: 600
 • Mechanik Lublin: 500
 • Mechanik Mercedes: 60

Czy to oznacza, że fraza „Mechanik Lublin” jest mniej atrakcyjna od frazy „Mechanik samochodowy”? Biorąc pod uwagę, że „Mechanik Lublin” to hasło lokalne, przedsiębiorcy prowadzący warsztaty samochodowe w Lublinie lub bliskiej okolicy, mogą z jego pomocą liczyć na większe zainteresowanie usługami niż w przypadku ogólnopolskiej frazy, z której korzystają ludzie z całego kraju. Należy więc przygotować analizę atrakcyjnych fraz kluczowych i skupić się na nich – przy czym hasła lokalne, brandowe i long tail są o wiele prostsze w wypozycjonowaniu, niż frazy ogólne. Efekty będą więc o wiele szybciej widoczne, co z kolei przyniesie większą ilość wejść na stronę WWW w krótszym czasie – a to oznacza więcej możliwości sprzedażowych. Fakt zakupu lub skorzystania z usług firmy zależy już jednak od jakości i rodzaju treści, które potencjalny klient spotka na swojej ścieżce zakupowej po odwiedzeniu witryny. Warto więc zadbać o połączenie działań SEO (Search Engine Optimization) i UX (User Experience).

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Listy, tabele, pogrubienia i inne wyróżniki

Zarówno algorytm Google, jak i potencjalni czytelnicy nie lubią nudnych treści będących blokiem tekstu (o czym już wspominaliśmy). Należy więc stosować wyróżniki w postaci:

 • wypunktowanych list (tj. ta);
 • pogrubień wartościowych części tekstu (zwłaszcza jeśli te zawierają one frazy kluczowe);
 • tabel (np. porównujących dwie różne usługi, sytuacje lub produkty);
 • pochyleń (np. w sytuacji, gdy stosowany jest cytat).

Content przygotowany w ten sposób jest o wiele przyjemniejszy dla odbiorców, a sam tekst nabiera dynamiki. W dzisiejszych czasach niewiele osób czyta oferty od A do Z i coraz częściej po prostu skanujemy tekst wzrokiem. Masz zatem zaledwie kilka sekund na to, by przyciągnąć uwagę klientów – wykorzystaj to w sposób maksymalny, stosując ww. elementy i ciekawe nagłówki.

Czy długość tekstów ma znaczenie?

Tak. Długość treści jest istotna choćby dla możliwości ulokowania w niej odpowiedniej ilości fraz kluczowych bez efektu przesycenia. Dla algorytmu Google istotniejsze jest jednak wyczerpanie tematu i udzielenie odpowiedzi na pytania internauty. Zależność można zaobserwować m.in. podczas analizy długości contentu poszczególnych stron, które wyświetlają się w TOP 10 wyników na poszczególne frazy. Najdłuższe treści nie zawsze znajdują się na najwyższych pozycjach, lecz na próżno szukać witryn, które nie zostały obarczone treścią tekstową (lub jest ona stosunkowo krótka). Content należy rozbić także na wiele bloków tematycznych – np. związanego z historią i doświadczeniami, cenami oferowanych usług (zwłaszcza jeśli te są indywidualnie przygotowywane zgodnie z potrzebami klientów), portfolio oraz misją.

Zastanawiając się nad tym, czy długość tekstów na stronę internetową ma znaczenie, warto zwrócić uwagę na wyniki analizy konkurencji z TOP10 wyników wyszukiwania frazy „auto detailing Lublin”. Na poniższym obrazku można zauważyć trend spadkowy.

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Dlaczego najdłuższy tekst nie jest na pierwszej pozycji? Bo nie od długości tekstu zależy  ranking ustalanych pozycji przez Google. Takich czynników rankingowych jest ponad 200 i wiele z nich dotyczy np. autorytetu domeny, wskaźników technicznych, prędkości działania strony internetowej i wielu innych zagdanień. Niemniej jednak strona z najdłuższym tekstem dobrze rokuje, co z pewnością w przyszłości (przy odrobinie pracy specjalistów SEO) zaowocuje jeszcze wyższą pozycją w organicznych wynikach wyszukiwania.

Nagłówki – rodzaje i ich znaczenie

W specyfikacji języka HTML wyróżniamy 6 podstawowych rodzajów nagłówków, które powinny być wykorzystane na stronie internetowej nadając hierarchię poszczególnych akapitów. Pierwszy i teoretycznie najważniejszy to nagłówek H1, który jest tytułem witryny, podstrony lub artykułu. Należy umieścić wyłącznie jeden nagłówek H1. Powinien być on krótki i zwięzły oraz powinien zawierać frazę kluczową.

Przykłady nagłówków H1:

 • Kompleksowa naprawa aut osobowych i dostawczych
 • Profesjonalne przeprowadzki w Warszawie
 • Usługi kosmetyczne w Lublinie – Salon kosmetyczny XYZ

Drugi i równie ważny jest nagłówek H2. Posiada on funkcję wprowadzenia do danego akapitu. Podczas przygotowania nagłówków H2 możemy pozwolić sobie na nieco więcej fantazji, wykorzystując też ich potencjał do zainteresowania czytelników dalszą treścią.

Przykłady nagłówków H2:

 • Zadbaj o piękno i postaw na usługi salonu kosmetycznego XYZ
 • Oferta szyta na miarę Twoich potrzeb – Firma transportowa XYZ
 • Warsztat mechaniczny XYZ – atrakcyjne ceny i indywidualne podejście
 • Wieloletnie doświadczenie i wiedza potwierdzona rekomendacjami

Nagłówki H3 są uzupełnieniem poszczególnych części tekstu. Mogą one być formułowane jako pytania, na które będziemy odpowiadać stosunkowo krótko i na temat – lecz nie należy pozostawiać akapitów jednozdaniowych.

Przykłady nagłówków H3:

 • Dlaczego warto wybrać firmę transportową XYZ?
 • Ile kosztuje naprawa auta i jaki jest czas oczekiwania na realizację?
 • Czy zabiegi medycyny kosmetycznej są bezpieczne?

Z praktycznego punktu widzenia nagłówki H4, H5 i H6 są rzadko wykorzystywane zarówno przez content writerów, jak i specjalistów SEO. Mimo wszystko zdarzają się przypadki, w których treść na stronie internetowej lub sam artykuł są tak rozbudowane, że ciężko jest zamknąć się w standardowych i najpopularniejszych ramach między H1-H3. Nagłówki H4-h6 warto wykorzystywać dla lepszej przejrzystości contentu, np. przed: istotnymi listami wypunktowanymi, które nawiązują do akapitu pod nagłówkiem wyższego rzędu (tj. H3 i H4), komentarzami i opiniami lub cytatami.

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Meta opisy – nie zapomnij o zajawce!

Meta opisy to w pewnym sensie spoiler, który ma zachęcić potencjalnego odbiorcę do sprawdzenia zawartości strony. Porównać możemy je z opisem książki lub trailerem filmu. To pierwszy fragment naszej strony internetowej, który widzi potencjalny odbiorca – chociaż meta description nie ma wpływu na ranking w Google to ma istotny wpływ na to czy odbiorca zainteresuje się i postanowi przejść na stronę docelową. Nie należy więc ich pomijać i liczyć na to, że zaciągnięcie pierwszych zdań tekstu ze strony będzie wystarczające.

Przygotowując krótki fragment tekstu będący tytułem i meta description należy pamiętać oczywiście o głównej frazie kluczowej (dzięki czemu masz większą szansę, że algorytm Google pokocha Twój tekst i będzie chcieć romansować z nim na pierwszych stronach organicznych wyników wyszukiwania). Krótkie CTA zachęci też rzeczywistych odbiorców do tego, by tu i teraz zapoznali się z treścią.

Długość meta tagów też ma znaczenie. Przyjęto, że standardem jest:

 • 60 znaków ze spacjami (zzs.) dla tytułu;
 • 160 znaków ze spacjami (zzs.) dla meta description.

Od czego zacząć pisanie tekstów na stronę WWW?

Teksty na stronę internetową powinny powstać na podstawie strategii treści oraz rozmieszczenia fraz kluczowych w obrębie podstron. Następnie każda z podstron (tematów strony) powinna zostać zbadana pod kątem potencjału fraz kluczowych, które są wpisywane przez odbiorców w celu poszukiwania contentu, który chcemy im zaserwować. Taki proces to keywords research. Następnie warto dokonać analizy dotyczącej:

 • grupy docelowych odbiorców (by wiedzieć do kogo, kiedy i w jakim celu kierujemy komunikaty),
 • oczekiwań klienta Twojej firmy,
 • wewnętrznej i zewnętrznej formy komunikacji firmy,
 • audytu SEO i fraz kluczowych,
 • konkurencji.

Po zakończeniu etapu wstępnego i rozeznaniu się, jak wygląda sytuacja w danej branży, można przejść do planowania. Pamiętaj, że konkurencja nie powinna być Twoim wyznacznikiem – Twój content musi być lepszy!

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Co dalej? Czyli jak przygotować tekst na stronę internetową krok po kroku

Pierwszy etap produkcji treści na stronę internetową to dokładne przeanalizowanie contentu konkurencji na dane frazy. Można zrobić to ręcznie, lecz jest to czaso- i pracochłonne zajęcie, które wymagać będzie wiedzy technicznej. Specjaliści najczęściej korzystają w tym celu z innowacyjnych płatnych narzędzi, które w krótkim czasie analizują wiele witryn w jednym momencie i oferują klarowne wyniki dot. długości tekstów, ilości nagłówków itp. (np. ahrefs lub Senuto). Mając przed sobą wyniki w formie liczb, o wiele łatwiej zaplanować każdy etap produkcji i określić, jak powinien wyglądać efekt pracy. Przygotowując notatki i listę z najistotniejszymi informacjami, prościej napisać tekst i odhaczać kolejne ważne punkty jako zrealizowane.

Krok drugi to przygotowanie fraz. Nie zamykaj się wyłącznie na frazy ogólne i wykorzystaj też frazy long tail oraz lokalne lub brandowe. Im dłuższy tekst, tym lepiej (lecz z zachowaniem zdrowego umiaru, by nie przytłaczać czytelników). Nie skupiaj się zatem na jednym haśle i wykorzystaj ich wiele w zróżnicowanej wersji, np. Mechanik Lublin, Dobry mechanik Lublin, Mechanik samochodowy Lublin, Mechanik samochodowy Mercedes (i wszystkie inne marki pojazdów, nad którymi dany warsztat pracuje). Oczywiście nie mogą być one wstawione w tekst w takiej formie. Można jednak stosować rozdzielanie ich przy pomocy znaków interpunkcyjnych.

Stosuj też odmiany, np. mechanik w Lublinie. Algorytm jest obecnie na tyle zaawansowany technologicznie, że potrafi pozycjonować tego typu frazy i doceni wysoką jakość contentu. Frazy kluczowe stosuj też w nagłówkach dzielących poszczególne sekcje treści H1, H2 i H3.

Gdy masz już listę fraz, przygotuj nagłówki H1, H2 i H3. Zaplanuj, w których częściach tekstu powinny znaleźć się wcześniej przygotowane hasła, jakiej długości mają być akapity i co się w nich pojawi. Następnie zacznij pisać.

Czy to już koniec? Nic bardziej mylnego! Jeśli masz możliwość, wyślij tekst do kogoś, kto poprawi błędy, zoptymalizuje treść pod kątem SEO/UX i doda dynamiki. Jeżeli nie posiadasz takiej osoby i nie chcesz płacić za usługę korekty, odstaw twór na kilka dni i zrób to samodzielnie. Wyrzuć wszystkie zbędne ozdobniki i zostaw jak najwięcej wartościowych oraz merytorycznych informacji. Nie zapomnij o odpowiednim formatowaniu!

Linkowanie i wiek domeny – content to nie wszystko, by zdobyć uznanie Google

Czy przygotowanie tekstu na stronę internetową według powyższych wskazówek zagwarantuje Ci sukces i szybkie wyeliminowanie konkurencji? Gdyby było to tak proste, specjaliści odpowiedzialni za content marketing i pozycjonowanie walczyliby o pierwszą stronę wyników wyszukiwań wyłącznie długością oraz jakością contentu lub nasyceniem fraz kluczowych. Algorytm Google jest dużo bardziej zaawansowany i bierze on pod uwagę wiele innych czynników składających się na ostateczny wynik.

Warto zauważyć, że wszystkie ww. informacje mają realne znaczenie na pozycję strony internetowej. Nie na wszystko mamy wpływ. Wiek domeny, ruch, długość sesji czy zachowania potencjalnych odbiorców także będą rzutować na ostateczną pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Content jest zatem częścią całości działań pozycjonerskich. Warto więc skontaktować się z zespołem specjalistów ds. SEO. Zadbają oni o to, by zoptymalizować treść zgodnie z najnowszymi standardami algorytmu Google i będą walczyć o jak najwyższą pozycję dla Twojej strony internetowej. Zobacz, co do zaoferowania ma Vilaro!

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Content to nie tylko słowa – wykorzystuj zdjęcia, grafiki i materiały audio/wideo

Chociaż tekst pisany to najwyżej oceniany content przez algorytm Google, nie należy zapominać o zdjęciach, grafikach, czy nawet materiałach audio/wideo. Stosując grafiki wektorowe lub ilustracje, wszystkie powinny być wykonane w spójny sposób i w podobnym stylu. Dzięki temu witryna będzie estetyczna i czytelna.

Nie szalej zarówno z ilością zdjęć oraz grafik, jak i ich rozmiarem! Im większe materiały i elementy zostaną udostępnione na stronie internetowej, tym jej czas ładowania będzie dłuższy. Prędkość ładowania strony jest obecnie priorytetem dla algorytmu, który docenia witryny z wysokim wskaźnikiem Page Speed – zwłaszcza gdy ten jest wysoki zarówno dla wersji Desktop, jak i Mobile.

Współpraca z agencją, copywriterem i samodzielne tworzenie treści – co wybrać?

Większość początkujących przedsiębiorców szuka sposobów optymalizacji kosztów marketingu. Próbują więc samodzielnie stworzyć teksty na stronę internetową – bez znajomości podstaw SEO i UX, technik sprzedażowych oraz zasad marketingu internetowego. Niestety, tego typu działanie może przynieść ogromne straty zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Lepiej więc zainwestować w wysokiej jakości content, który będzie atrakcyjny dla potencjalnych odbiorców i algorytmu Google. Content writer lub copywriter przeprowadzi z Tobą szczegółowy brief pozwalający na poznanie Twojej firmy – w końcu nikt nie zna jej lepiej. Dzięki temu przekaże on wartość merytoryczną z zachowaniem najwyższych standardów SEO/UX.

Do wyboru pozostaje więc współpraca z freelancerami lub agencjami. Jaką ofertę lepiej wybrać? Jeśli chcesz mieć pewność, że content zostanie przygotowany przez zespół ekspertów z doświadczeniem, wiedzą i kwalifikacjami, profesjonalna agencja marketingowa jest dużo bezpieczniejszym wyborem. Nad treścią czuwa wtedy zespół specjalistów ds. contentu, SEO i UX. Otrzymujesz więc kompleksowe wsparcie w każdej płaszczyźnie podejmowanych działań.

Zależy Ci na tym, by teksty na stronę internetową Twojej firmy zostały przygotowane z zachowaniem najwyższych standardów jakości? Warto w tym celu zlecić to zadanie zespołowi ekspertów – zwłaszcza że rozwijając swoją działalność, wcześniej lub później pojawi się moment, w którym zainwestujesz w pozycjonowanie SEO lub płatną reklamę Google Ads. Lepiej więc od razu zainwestować w content, który będzie przystosowany zarówno do potrzeb odbiorców (czyt. potencjalnych klientów), jak i oczekiwań algorytmu Google. Jeżeli chcesz zobaczyć jak w Vilaro pracujemy z contentem napisz do nas. Z chęcią pomożemy w pozycjonowaniu Twojej strony internetowej.

 

Zamów bezpłatną wycenę!

 

Kacper Szczypek

Kacper Szczypek

SEO Team Leader w Vilaro